Nowe prawo spadkowe
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o dziedziczeni - donosi portal Money.pl. Zmiana art. 934 par. 2 i 3 ma w założeniu sprawić, że dziedziczenie przez dalekich krewnych, który zazwyczaj nie znali zmarłego, nie będzie automatycznie wynikało z przepisów. Jeśli wolą spadkodawcy jest dziedziczenie przez np. cioteczne wnuki, konieczny będzie testament.
Zdaniem resortu takie rozwiązanie skróci długość postępowania spadkowego oraz odciąży sądy, zmniejszając ilość potencjalnych osób zrzekających się spadku lub inicjujących inne działania związane z dziedziczonym majątkiem.
Dług alimentacyjny a spadek
Obecnie rodzic w przypadku śmierci dziecka, na którego utrzymanie był złożony łożyć zasądzone alimenty, ma prawo do spadku, jeśli potomek nie ma dzieci lub małżonka. Ministerstwo chce, aby ten przepis uległ zmianie w myśl zasady: nie płacisz za życia, nie masz prawa do pieniędzy po śmierci.
Dla przykładu: ojciec, który uchylał się od obowiązku płacenia alimentów na syna po jego bezpotomnej śmierci, nie będzie miał prawa do majątku. Nie zadzieje się tak automatycznie. Warunkiem do odsunięcia od dziedziczenia będzie skierowany do sądu wniosek osoby mającej interes prawny w stosunku do spadku np. matki dziecka. Sąd rozstrzygnie, czy rzeczywiście doszło do uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.
Urzędnicy zwracają uwagę, że wykluczenie dziedziczenia, będzie dotyczyło osób uporczywie niewywiązujących się z łożenia na dziecko. W przypadku obiektywnych przesłanek jak np. utrata pracy i związana z nią czasowa niewypłacalność, sąd będzie miał prawo zachować takiego rodzica w kręgu dziedziczenia.
Zobacz wideo: Alimenty w pandemii
Zobacz też:
Emily Ratajkowski zapozowała z 3-miesięcznym synem. Sposób trzymania dziecka, przeraził jej fanów
Autor: Adam Barabasz
Źródło: Money.pl