Wielokrotnie u lekarza słyszymy pytanie, czy ktoś z naszych krewnych nie miał podobnych dolegliwości, które mogliśmy od nich odziedziczyć. Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalistka chorób ogólnych opowiedziała, co możemy dostać w genach, a do czego mieć predyspozycje.
Choroby dziedziczone
Istnieją choroby, które możemy dostać genetycznie lub mieć predyspozycję do pewnych dolegliwości. Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach zaczęła od genów i tego, że możemy mieć zmiany w chromosomach, albo w genie i tu najpopularniejsza jest mukowiscydoza. Zmiany mogą też dotyczyć alleli. Choroby dziedziczne to są predyspozycje, czyli możemy je mieć zależnie od stylu życia.
- Od tego, co jemy, czy używamy używek, czy się ruszamy - wyjaśniła dr Ewa Kempisty-Jeznach. To zależy także, czy predyspozycje dziedziczymy od jednej z stron, czy od obu - od mamy i taty np.
Do chorób dziedzicznych należą choroby układu krążenia, tendencje do zakrzepów, do jakości ściany naczynia, do żylaków, do kardiomiopatii, chorób nowotworowych, alergicznych, czy nawet do tętniaków. Ogromny wpływ na przejmowanie chorób ma stres. - Jest jednym z największych, niedocenianych czynników, który nam zmieni właśnie funkcję genów. Ta epigenetyka (nauka badająca zmiany w genach - przy. red.) będzie się zajmowała wpływami stresu, używek - kawa, nikotyna, również to, czy uprawiamy aktywność - tłumaczyła lekarz.
Badania i profilaktyka - czy mają wpływ na zapobieganie chorobom?
Jaki zatem wpływ na rozwój chorób mają badania i profilaktyka. Co robić, jeśli wiemy, że mamy predyspozycje do określonych chorób. Szczególnie, gdy na daną dolegliwość cierpi więcej niż jedna osoba z naszych przodków.
- Dzisiejszy człowiek musi pracować nad sobą. To jest naprawdę trudne, dlatego styl życia zrobił się taki modny. My musimy się dzisiaj postawić genetyce - podkreśliła ekspertka.
W dzisiejszych czasach należy szczególnie dbać o higienę psychiczną, ale też o to, aby regularnie wykonywać badania krwi, a także pozostałe, które pozwolą zlokalizować określoną chorobę, którą możemy być obciążeni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dla wnuczka przeszedł ponad 500 kilometrów. "Olek jest dla mnie wszystkim"
- Pacjent szpitala o objawach zakażenia legionellą. "To był straszny ból"
- Kobieta w krytycznym momencie ważyła 17 kg. Dziś musi poruszać się na wózku
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News