Czy e-papierosy są tak samo szkodliwe, jak te zwykłe? Odpowiedź nie jest taka prosta

Czy e-papierosy szkodzą zdrowiu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
(Nie)paląca rocznica
(Nie)paląca rocznica
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
Palący problem
Palący problem
Palenie było jego największym błędem
Palenie było jego największym błędem
Czy należy zakazać palenia na balkonach?
Czy należy zakazać palenia na balkonach?
E-papierosy przez wiele osób uznawane są za zdrowszą "wersję" klasycznych papierosów. Mimo że w ich składzie faktycznie znajduje się znacznie mniej groźnych substancji, to wciąż stanowią zagrożenie dla zdrowia. Co trzeba wiedzieć o tych wyrobach?

Czy e-papierosy są bezpieczniejsze od zwykłych papierosów?

Papierosy elektroniczne cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie chętnie sięgają po nie młodzi ludzie. Szacuje, że używa ich nawet pół miliona młodzieży. Zdaniem badaczy bardzo często jest to wstęp do zwykłych papierosów i wiele z tych osób w przyszłości będzie je palić. Mimo że e-papierosy są zdrowsze od zwykłych, to ich palenie nie jest obojętne dla zdrowia. - Groźna jest nie tylko nikotyna, ale substancje dodatkowe w liquidach, które są rakotwórcze. W zwykłych papierosach jest ich ok. 7 tysięcy, w tych elektronicznych od kilkunastu do kilkudziesięciu. Choć to znacznie mniej, to wciąż stanowią zagrożenie - powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Katarzyna Ostafin, internistka.

Tym samym palenie przyczynia się do rozwoju raka płuc. Statystyki pokazują, że 9. na 10. chorych, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy płuca pali lub paliło w przeszłości. Trzeba jednak dodać, że nowotwór może się pojawić u osoby, która nigdy nie paliła (to przypadek 1 na 10). Najczęściej są to młode kobiety.

Na raku płuc się jednak nie kończy. Obecne w papierosach związki mają swój udział w rozwoju m.in. raka żołądka, pęcherza moczowego, gardła, przełyku, trzonu macicy, jelita grubego, czy jajnik. Warto dodać wg Krajowego Rejestru Nowotworów w krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.

Czy e-papierosy są tak samo szkodliwe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. - E-papierosy są obecne dopiero od kilku lat, nie ma jeszcze długofalowych badań, które potwierdziłyby ich szkodliwość lub ją wykluczyły - dodała nasza rozmówczyni. Mimo to American Lung Association stawia je na równi z klasycznymi papierosami i uważa, że są tak samo niebezpieczne.

E-papierosy a odczuwanie smaków

E-papierosy szkodzą także zębom. W liquidach często znajdują się substancje słodzące. Zdarza się, że osadzają się one w jamie ustnej i przyczyniają się do rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia. Korzystanie z e-papierosów pośrednio mogą również zaburzać odczucie smaku. - Jeżeli palimy papierosy czy e-papierosy, to substancje w liquidach wysuszają śluzówki i zmniejszają ilość śliny, którą mamy w jamie ustnej. Niedobór śliny sprawia, że nasze kubki smakowe działają troszkę gorzej i nasz zmysł smaku jest przytępiony - tłumaczyła internistka. Po zaprzestaniu palenia po ok. 10 dniach odczuwanie smaków wraca do normy. Jest to czas jaki śluzówka naszej jamy ustnej potrzebuje na regenerację.

Jak zerwać z nałogiem?

W ocenie Katarzyny Ostafin zastąpienie zwykłych papierosów tymi elektronicznymi może być pierwszym krokiem do zerwania z nałogiem. - Zawsze polecamy nikotynową terapię zastępczą. Są gumy z nikotyną, czy też plastry z powolnym uwalnianiem nikotyny, które łagodzą objawy zespołu odstawiennego. Jeżeli mielibyśmy do wyboru, żeby osoba z aktywnego palenia przeszła na e-papierosa lub pozostała przy czynnym paleniu klasycznych papierosów, to zawsze będziemy rekomendować takie rozwiązanie. To jest krok do przodu u tego pacjenta - stwierdziła.

Trzeba mieć jednak świadomość, że walka z nałogiem nie jest prosta. Obecna w papierosach nikotyna działa odprężająco, relaksująco. - Pomaga walczyć ze stresem, rozluźnić się, odstresować. Bardzo wiele osób właśnie dlatego sięga po papierosa - dodała.

Niestety, jeśli komuś uda się pokonać nałóg, to nie ma gwarancji, że w przyszłości nie wróci do palenia. – Taka osoba jest bardziej podatna na nawrót uzależnienia. Może się tak zdarzyć, że np. po kilkudziesięciu latach bez palenia, zapali jednego, dwa papierosy i wrócić do czynnego nałogu. Ponowne odstawienie papierosów będzie dla niej znacznie trudniejsze – podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości