Niektórzy są obdarzeni niezwykle czułym zmysłem smaku. Zwłaszcza osoby, pracujące w gastronomii. Zwyciężczyni "Masterchef Nastolatki" Martyna Niemiec pokazała w Dzień Dobry TVN, jak w prosty sposób wytrenować zmysł smaku.
Chwasty nie kojarzą się nam najlepiej i zazwyczaj traktujemy je jak coś szkodliwego. Tymczasem rośliny te są źródłem cennych dla naszego zdrowia substancji. Można je również wykorzystywać w kuchni. Co warto wiedzieć o chwastach? Którym warto przyjrzeć się bliżej? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Ciemny, autor książek, który propaguje chwasty w kuchni.
TasteAtlas tworzy coroczny ranking, w kolejce do którego stoją najlepsze potrawy z całego świata. Tym razem bezkonkurencyjne, pierwsze miejsce zajął polski sernik. Czym król wszystkich ciast zaskarbił sobie serca krytyków?
E-papierosy przez wiele osób uznawane są za zdrowszą "wersję" klasycznych papierosów. Mimo że w ich składzie faktycznie znajduje się znacznie mniej groźnych substancji, to wciąż stanowią zagrożenie dla zdrowia. Co trzeba wiedzieć o tych wyrobach?
Magda Gessler zaprosiła reporterkę Dzień Dobry TVN na piknik w domowym ogrodzie. Podczas rozmowy zdradziła jaki smak mają konkretne wydarzenia w jej życiu. Jak pachnie pierwszy pocałunek, macierzyństwo i sukces zawodowy?
Marcin Prokop: "Smakuje trochę jak koza".
Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.
"Takich osób jest w Polsce około czterech".
Gałka muszkatołowa to nasiona pochodzące od rośliny znanej jako muszkatołowiec korzenny, który obecnie uprawiany jest w Malezji, na Karaibach i Sri Lance. Drzewa osiągają wysokość nawet 12 metrów i hoduje się je na niewielkich wysokościach. Przyprawa pojawiła się w Europie najprawdopodobniej dzięki wyprawom krzyżowym i to właśnie Europejczycy najczęściej wykorzystują ją w swojej kuchni. Gałka muszkatołowa ma bardzo intensywny smak przypominający piżmo, który zawdzięcza lotnemu olejkowi mającemu wiele ciekawych i przydatnych właściwości.
"Wyścig dookoła smaku" to nie lada gratka dla fanów kuchni i szeroko pojętych kulinariów. W każdym odcinku nowego show czterech utalentowanych kucharzy rywalizuje o zwycięstwo, przyrządzając potrawy z różnych zakątków świata. Jednocześnie dzięki technologii ekranów LED wirtualnie przenoszą się do tych miejsc, aby w pełni poczuć atmosferę kraju, którego potrawy przyrządzają. Nowa seria discovery+ Originals zadebiutowała w Playerze 29 lipca.
Przepisy dla osób, które chorowały na COVID-19 i straciły smak oraz węch znalazły się w specjalnie opracowanej książce kucharskiej. To pierwsza taka publikacja przygotowana przez szefów kuchni. Co ważne, można ją pobrać bez opłat.
W Polsce trwa pandemia koronawirusa. Najświeższe dane Ministerstwa Zdrowia wskazują na zakażenie u kolejnych 24 051 osób. Jak rozpoznać objawy patogenu? Kiedy traci się węch i smak? Jak długo jesteśmy ich pozbawieni?
Koronawirus, który towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal się rozprzestrzenia. Chorych przybywa na całym świecie, także w Polsce. Coraz więcej jest wątpliwości związanych z COVID-19. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy utraty węchu. Czy zawsze oznacza zakażenie?
Całkowita utrata węchu i smaku są obecnie uznawane przez lekarzy za jedne z charakterystycznych i podstawowych objawów koronawirusa. Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców symptomy te występują u 4 na 5 osób z pozytywnym wynikiem testu. Jak objawy opisują pacjenci? Temat ten poruszył Norbert Wrzesiński, fizjoterapeuta, który od marca nie odzyskał całkowicie smaku i powonienia.
Jakie smaki nierozerwalnie łączą się Wam z wakacjami? W kuchni Dzień Dobry TVN Tomek Woźniak przedstawił nam swoje wakacyjne wspomnienia kulinarne. W naszym studiu zapachniało latem :)
W strefie Kikkoman, w ramach Projektu Plaża, gościliśmy dziś Tomasza Jakubiaka. Opowiedział nam o umami czyli piątym, obok słodkiego, gorzkiego, kwaśnego i słonego, smaku i przygotował baaardzo konkretne polsko-amerykańskie śniadanie. Które danie skusiło Oliviera Janiaka? Zobaczcie.
Marzysz o tym, by schudnąć, ale słabość do słodyczy zawsze bierze górę? Być może zdrowe jedzenie jest wbrew twojej naturze? Hiszpańscy naukowcy odkryli zależność między genami a naszymi ulubionymi potrawami. Dziennikarz Robert Stockinger rozmawiał na ten temat przez skype z Silvią Berciano, współautorką badań.
W powietrzu człowiek gorzej odczuwa smaki. Zmiana ciśnienia ma wpływ na nasze zmysły. Co powinniśmy jeść w samolocie? Co zrobić, by lepiej nam ono smakowało? Swoimi radami w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się z nami Mikołaj Rey.
Na warszawskim Grochowie, w jednej z tamtejszych cukierni Pani Alina Przewłocka od 1958 roku sprzedaje tradycyjne, własnoręcznie wypełniane bitą śmietaną rurki. Czy na przestrzeni lat ich receptura nie uległa zmianie? W czym tkwi sekret sukcesu rodzinnej firmy? Kim są klienci cukierni Pani Aliny? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
To różne nazwy tego samego grzyba - borowika szlachetnego. Największy borowik znaleziony w Polsce ważył aż 7,5 kg. Czy duże okazy są równie smaczne jak te mniejsze? Czy można je jeść na surowo? Czy borowiki rzeczywiście nie zawierają żadnych wartości odżywczych? Dlaczego grzyby są takie ciężkostrawne? Dlaczego nie należy myć borowików pod bieżącą wodą? O tym nasz ekspert, smakosz Mikołaj Rey.
Jak udowadnia nasz gość- joga wcale nie musi być tylko poważną kontemplacją. W trakcie ćwiczeń można się dobrze bawić, a nawet "pękać" ze śmiechu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był certyfikowany jogin śmiechu Piotr Bielski oraz psycholog Miłosz Brzeziński. Jak pokonać pourlopowy stres?
Kwiaty były dla niej inspiracją od dziecka. Jej ulubione kwiaty to: fiołki, róże, dziki bez i nasturcja. Z tych kwiatów najczęściej przygotowuje swoje potrawy, a każdy kwiat smakuje inaczej. Róże są słodkie, begonie smakują jak cytryna, a nasturcje, jak rzeżucha. Małgorzata Kalemba-Dróżdż przyrządza piękne i smaczne potrawy z kwiatów, a teraz jej kwiatowe przepisy ukazały się w książce kucharskiej.
Czy ciastka, które wyrabia Pani Aneta Górska mają tylko dobrze wyglądać, czy także dobrze smakować? Jak powstają takie cudeńka? Czy można u niej zamówić ciastka o dowolnym kształcie? Jakie miała najdziwniejsze zamówienie?