Hydrosommelier. Co to za zawód?
Kiper wody to osoba zajmująca się głównie jej smakowaniem i opisywaniem. To dość popularne stanowisko pracy, szczególnie w firmach trudniących się produkcją wody mineralnej. Hydrosommelier to natomiast specjalista, który nie tylko degustuje i sprzedaje, lecz także dopasowuje cechy charakterystyczne i rodzaj wody do konkretnych potraw tak, by powstałe w żołądku połączenie było smaczne i zdrowe.
Największa świadomość o istnieniu hydrosommelierstwa występuje w krajach "zaawansowanych gastronomicznie", np. we Włoszech, Niemczech czy w USA.
- W Polsce takich osób jest około czterech. W USA - kilkadziesiąt. U nas to zawód nierejestrowany, tylko specjalizacja do zawodu sommeliera - twierdzi Tomasz Kolecki.
Hydrosommelier musi orientować się w kwestiach odżywczych i właściwościach wody, ale przede wszystkim umieć dopasować ją do potraw pod względem intensywności, by wydobyć najlepszy smak. Bardzo uproszczona zasada brzmi: "Do tłustych mięs odpowiednie będą wody wysokozmineralizowane. Do lekkich i delikatnych potraw wytrawnych odpowiednie będą wody tzw. ciche lub lekko musujące".
Połączenie wody i potrawy - przykłady
Hydrosommelier Tomasz Kolecki przeanalizował kilka przykładów połączeń wody z potrawami. Według eksperta do grillowanej ryby z cytryną powinniśmy dobierać wyłącznie wodę gazowaną, która swoimi bąbelkami i smakiem ma wprowadzić element kwasowości. Im bardziej tłusta ryba, tym wyższy stopień nasycenia wody.
A do deseru?
- Jeśli mamy deser owocowy, to najlepiej wybrać do niego wodę niegazowaną. Do klasycznego sernika z owocami - delikatną wodę gazowaną, żeby nie zakłócać smaku, ale go lekko orzeźwić. Do deseru czekoladowego typu brownie, w którym jest sporo goryczy, pasuje woda gazowana - tłumaczy specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dbajmy o wodę. "Są miejsca, w których cenniejsza jest od złota"
- Jak wybrać dobry czajnik? Na te parametry zwróć uwagę, by nie zbankrutować
- Jak i z czym pić wodę, żeby działała jak eliksir młodości? Wystarczy przestrzegać tych trzech prostych zasad
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN