Zdrowie

Jak i z czym pić wodę, żeby działała jak eliksir młodości? Wystarczy przestrzegać tych trzech prostych zasad

Zdrowie

Autor:
Patrycja
Sibilska
Kobieta, która pije wodę

O tym, że picie wody jest nie tylko zdrowe, ale też konieczne, jeśli zależy nam na jędrnej i promiennej skórze, płaskim brzuchu i świetnej formie, wie już każdy. Jednak temat najlepszego sposobu na jej przyjmowanie, wciąż rodzi wiele pytań. Jakie są zatem najważniejsze zasady, których warto przestrzegać pijąc wodę każdego dnia?

Organizm człowieka w około 60% składa się z wody. Tylko w samym mózgu jest jej 80%, a we krwi – aż 86%. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich organów. Woda jest eliksirem dla zdrowia i urody, a pita w umiejętny sposób, przyczynia się do poprawy kondycji całego organizmu i wspomaga go w wielu procesach:

  • pomaga w odchudzaniu,
  • poprawia trawienie,
  • oczyszcza organizm,
  • nawadnia skórę i poprawia jej wygląd,
  • reguluje temperaturę organizmu,
  • wzmacnia sprawność fizyczną,
  • łagodzi i zapobiega wielu dolegliwością, takim jak zaparcia, ból głowy, zgaga, choroby nerek, czy serca.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Jak pić wodę?

3 najważniejsze zasady:

Czas i regularność - należy pamiętać o tym, aby po pierwszą szklankę wody sięgnąć tuż po przebudzeniu. To pomoże rozruszać zaspany układ trawienny. Najlepiej, żeby woda była ciepła. Zasada 20 minut przed posiłkiem i 1,5- 2 godziny po posiłku, pozwoli na prawidłowe działanie soków trawiennych i powstrzyma nas przed podjadaniem między porami jedzenia. W tym miejscu należy podkreślić, że niewskazane jest picie podczas posiłku, bo może to zaburzać proces trawienia. Ostatnią szklankę wody powinniśmy wypić tuż przed snem.

Witaminy i suplementy - działanie wody możemy, a nawet powinniśmy wzmacniać, dodając do niej odpowiednie składniki. Do tych najpopularniejszych należą: cytryna, imbir, nasiona chia, siemię lniane, sól niezawierająca substancji antyzbrylających, pyłek pszczeli.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim, bo złoty pyłek, jest prawdziwym złotem dla zdrowia, ponieważ pobudza apetyt, reguluje przemianę materii, doprowadza do spadku wagi osób otyłych, wzmacnia organizm, zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi oraz zwiększa poziom żelaza w surowicy krwi. Wykazuje właściwości detoksykacyjne. Pyłek eliminuje lub zmniejsza szkodliwe oddziaływanie wielu czynników chemicznych.

Odpowiednia ilość - na ten temat krąży wiele mitów. Najważniejsze jest to, aby nie dopuszczać do uczucia pragnienia, bo to pierwszy sygnał od organizmu, że zaczyna się odwadniać. Nie powinniśmy także pić mniej niż 6-8 szklanek wody dziennie.

Przestrzegając na co dzień tych trzech prostych zasad, sprawimy, że woda będzie naszym eliksirem wiecznej młodości i doskonałego zdrowia.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości