Co oznacza symbol V-label na kosmetykach i żywności?

Pieczątka 100% vegan
Co oznacza symbol V-label na kosmetykach i żywności?
Źródło: Olivier Le Moal/Getty Images
V-label jest symbolem zarezerwowanym dla produktów wegańskich i wegetariańskich. Co więcej, aby można było umieścić go na produktach żywnościowych, kosmetykach i innych, konieczne jest przejście odpowiedniej procedury, dzięki której weryfikowany jest produkt. Gdzie można znaleźć ten symbol? Jakie produkty nie mogą znaleźć się w towarach oznakowanych tych symbolem?

Coraz więcej osób skłania się ku weganizmowi lub wegetarianizmowi. Przyczyn jest wiele, od niechęci do spożywania mięsa, chęci ratowania planety lub chęci zmniejszenia krzywdy wyrządzanej zwierzętom przez człowieka. Symbol V-label ma ułatwiać zakupy tego rodzaju konsumentom.

Co oznacza symbol V-label?

Symbol V-label może zostać umieszczony jedynie na produktach zweryfikowanych pod kątem składu i produkcji i spełnia warunki wegańskie lub wegetariańskie. Przy czym wszystkie produkty mogą być oddzielnie oceniane pod kątem bycia wegańskimi lub wegetariańskimi, w zależności od tego, jaki chce się uzyskać znak. 

Ekologiczne rozwiązania

Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Produkty wegańskie, które mogą mieć znak symbol "V-label wegańskie" muszą spełniać rygorystyczne kryteria - nie mogą być one wytwarzane ze zwierząt oraz ich części na żadnym z etapów produkcji, oraz przetwarzania, a do tego nie mogą powstawać przy pomocy żywych zwierząt, a nawet produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że produkt z tym oznaczeniem nie ma żadnych składników odzwierzęcych, a przy jego produkcji zwierząt również nie wykorzystywano, np. do testów dermatologicznych. 

Produkty oznaczane symbolem "V-label wegetariański" muszą spełniać nieco mniejsze obostrzenia. Produkty te, niezależnie czy są one spożywcze, czy inne, nie mogą być wytwarzane ze zwierząt oraz ich części na żadnym z etapów produkcji i przetwarzania, ale mogą powstawać przy ich wykorzystaniu, np. produkty zawierające jaja. 

Na jakich produktach można znaleźć symbol V-label?

Symbol V-label wegański i wegetariański można znaleźć na produktach, które uzyskały odpowiednią licencję. Jest ona płatna, a dodatkowo konieczne jest przejście odpowiedniego procesu weryfikacji. Produkty sprawdzane są pod kątem obecności różnych składników, które nie są uważane za wegańskie. 

Produkty, które uzyskały licencję V-label nie mogą zawierać:

  • produktów uboju,
    • tłuszczy rybnych,
      • części rybm
        • tzw. owoców morza,
          • aromatów pochodzenia zwierzęcego,
            • jaj innych niż drobiowe, np. kawioru,
              • przetworów mlecznych, w których zastosowano zwierzęcą podpuszczkę,
                • barwników odzwierzęcych,
                  • substancji klarujących pochodzenia zwierzęcego, np. żelatyny lub karuku,
                    • substancji pomocniczych, które pozyskane były z produktów zwierzęcych,
                      • mleczka pszczelego.

                        Co więcej, w produktach z symbolem V-label wegański, nie mogą znajdować się produkty, takie jak jaja kurze, miód, mleczne przetwory, wosk zwierzęcy, barwników odzwierzęcych, substancji pomocniczych ze składników odzwierzęcych oraz substancji klarujących pozyskanych ze składników odzwierzęcych, np. białek jaj. 

                        Po czym rozpoznać produkty wegańskie i wegetariańskie?

                        Ze względu na to, że licencja na znak V-label jest płatna, nie wszystkie marki stać na jej uzyskanie, a mimo to mogą być one wegańskie lub wegetariańskie. W takich sytuacjach oznaczane są zwykle opisem: "odpowiedni dla wegetarian"/"odpowiedni dla wegan". Zgodnie z polskim prawem produkty mogą być tak oznaczane pod spełnieniem odpowiednich warunków, podobnych do tych, które dotyczą V-label. 

                        Zobacz także:

                        Autor: Teofila Siewko

                        Źródło: Wprost

                        Źródło zdjęcia głównego: Olivier Le Moal/Getty Images

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości