Zwierzęta

Dzień bez futra. Jak wygląda przemysł futrzarski w Polsce?

Zwierzęta

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Otwarte Klatki
Lis w klatce

Współcześnie coraz częściej sięga się po sztucznego pochodzenia tkaniny. Przemysł futerkowy, mimo słabnącej popularności, nadal znajduje rynek zbytu. Jak wygląda od środka i dlaczego jest szkodliwy?

Futra w przeciwieństwie do wełny pozyskiwane są poprzez uśmiercanie, a następnie oskórowanie zwierząt o pożądanym umaszczeniu. W celu uszycia jednego płaszcza potrzebnych jest 60 norek, 42 lisy lub 50 soboli. W przypadku wełny wystarczy ogolić owce, robi się w to sposób delikatny, aby nie skrzywdzić zwierzęcia. 

Przemysł futrzarski w Polsce - znane marki rezygnują ze sprzedaży

Etyczne traktowanie zwierząt coraz częściej staje się priorytetem nie tylko dla firm produkujących żywność, ale i odzież. Jedną ze znanych marek, która postanowiła zrezygnować z futer, jest Calvin Klein. Była to jedna z pierwszych światowych firm, która ogłosiła tę decyzję uzasadniając ją niezgadzaniem się z aktualną filozofią projektantów.

Jesień i zima bez futra
Jesień i zima bez futra Źródło: Dzień Dobry TVN

Również Giorigio Armani zgodził się zrezygnować z naturalnych futer. Miało to miejsce w 2016 roku, a argumentem Giorgia było, że "takie okrutne praktyki są już zbędne w dzisiejszej modzie". The Human Society International nazwał to "prawdopodobnie najsilniejszą manifestacją, dowodzącą że zabijanie zwierząt nigdy nie jest modne".

Innymi kultowymi markami, które zdecydowały się na zrezygnowanie z używania naturalnych fiter było Gucci, Versace, oraz Ralph Lauren.

Zakazy pozyskiwania futra w Polsce

Największymi producentami futer na świecie są Chiny, Dania, a na trzecim miejscu Polska. Na skutek wybuchu pandemii koronawirusa wiele firm zamknęło się, a ceny skór drastycznie spadły. Cena skór norek w 2019 roku w porównaniu do 2015 spadła niemal o połowę. Powodem było i jest odchodzenie branży futrzarskiej do lamusa.

W Polsce pojawiły się problemy w branży w związku z zamieszaniem medialnym oraz próbą przeforsowania Ustawy znanej pod nazwą "Piątka dla zwierząt". Mimo iż była to głośna sprawa, dokument nie wszedł w życie. Gdyby tak się jednak stało, branża futrzarska musiałaby się w większości zamknąć - planowane było zakazanie hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królików. O całkowity zakaz walczy w Polsce wiele organizacji i obrońców praw zwierząt.

Liczba ferm zwierząt futerkowych w Polsce wciąż maleje, ciągle zamykane są kolejne. Nadal jednak w kraju jest ok. 300 takich gospodarstw.

Dlaczego produkcja futer jest szkodliwa?

Pomijając ślad węglowy, jaki produkuje hodowla żywych zwierząt, to ogromna ilość stworzeń żyje w tragicznych warunkach. Część zwierząt trzymana jest w małych klatkach lub w większych, w których jest za dużo osobników, przez co dochodzi do walk pomiędzy nimi. Produkcja futer nie jest eko-friendly, chociaż tak była przez pewien czas promowana. Także ze względów etycznych coraz więcej organizacji promuje i wspiera modę, a także inne branże, aby rezygnowały z udziału żywych istot w produkcji.

The Advertising Standards Authority, czyli brytyjska Komisja Etyki Reklamy zakazała reklam propagujących noszenie futer, jako "bardziej eko", ponieważ nie ma wystarczających dowodów na to, że tak jest. Najbardziej nieekologicznym futrem, zgodnie z raportem belgijskiego instytutu CE Delft, jest to pochodzące z norek. Cykl produkcyjny okazał się być gorszy dla środowiska, aniżeli nawet produkcja włókien sztucznych.

Kolejnym aspektem przekonującym do rezygnacji z futer jest stosowanie szczególnie toksycznych substancji podczas obróbki. W odzieży z produkcji zwierzęcej mogą znaleźć się takie związki chemiczne jak chrom sześciowartościowy, który jest uznawany za rakotwórczy. Chociaż ubrania, w których zostanie wykryty ten związek są wycofywane, to należy pamiętać, że nie wszystkie ubrania badane są pod tym kątem.

Jak rozpoznać prawdziwe futro?

Jeżeli chce się upewnić, czy sprzedawane futro jest syntetyczne, przede wszystkim należy sprawdzić miękkość futra oraz bazową warstwę materiału. U nasady włosie naturalne jest znacznie delikatniejsze, niż to na końcach. Dodatkowo wyczuwalna jest garbowana skóra. Bardziej inwazyjną metodą sprawdzenia jest przekłucie igłą materiału - igła przez tkaniny przechodzi stosunkowo lekko, przy naturalnym futrze przebicie się przez skórę jest ciężkie.

Naturalne włosie powinno zwężać się ku górze, im dalej od skóry tym cieńszy włos - to także dobry sposób na rozpoznanie pochodzenia danej sztuki odzieży. Bywa jednak, że futro mogło zostać przycięte, tak jak ma to miejsce w przypadku tworzyw sztucznych, co może sprawić, że pomylimy się w ocenie.

Kluczowy jest również zapach - produkty pochodzenia zwierzęcego poddawane są specjalnym procesom chemicznym, które mają na celu je zdezynfekować i zakonserwować. Powoduje to, że na materiale pozostaje nieprzyjemna, dusząca woń.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Otwarte Klatki

Źródło zdjęcia głównego: Pawel_B/Getty Images

Pozostałe wiadomości