Gorące tematy

Przerażający raport WWF. Organizacja podliczyła wymarłe gatunki

Gorące tematy

Zielona papuga

Zwierzęta masowo wymierają na naszej planecie. Według raportu opublikowanego przez organizację WWF, przez niecałe pół wieku średnia liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, zmniejszyła się aż o 68 proc. Jak twierdza autorzy WWF Living Planet Report 2020 najważniejszym powodem wymierania gatunków jest degradacja środowiska naturalnego.

Raport – tragiczny stan naszej planety

W czwartek pozarządowa organizacja ekologiczna WWF przedstawiła raport "Living Planet Report 2020", ujawniając analizę stanu środowiska naturalnego. Dokument tworzony był we współpracy z ponad 125 ekspertami z całego świata. Niestety jego treść nie jest optymistyczna.

Tegoroczny wskaźnik LPI objął niemal 21 000 populacji i ponad 4000 gatunków kręgowców między 1970 a 2016 rokiem. Diagnoza? W skali globalnej średnia liczebność populacji ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o 68 proc.

- podsumowują przedstawiciele WWF w przesłanym PAP komunikacie.

Z raportu wynika, że najważniejszym powodem wymierania gatunków jest degradacja środowiska naturalnego, a więc niszczenie siedlisk zwierząt, m.in. lasów. Problem ten jest konsekwencją sposobu produkowania żywności oraz wciąż rosnącego zapotrzebowania na mięso. Przedstawiciele organizacji WWF uważają także, że ten sam czynnik odpowiada również za pojawienie się nowych chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19.

Zagrożone gatunki

W raporcie uwzględniono zagrożone gatunki i podgatunki. Wśród nich znajduje się m.in. goryl niziny, którego populacja w Parku Narodowym Kahuzi-Biega w Demokratycznej Republice Konga zmniejszyła się w okresie 1994–2015 o 87 proc. z powodu nielegalnych polowań. Kolejnym na liście gatunkiem jest także zamieszkująca południowo-zachodnią Ghanę papuga popielata. Jej liczebność w latach 1992–2014 spadła nawet o 99 proc. z powodu utraty siedlisk i odławiania do nielegalnej sprzedaży.

Osuszanie terenów podmokłych, budowa tam na rzekach sprawiły, że liczebność światowej populacji zwierząt od nich zależnych spadła o 84 proc. Rocznie, od 1970 roku traciliśmy 4 proc. populacji gatunków ekosystemów słodkowodnych. Jednym z najbardziej obrazowych przykładów jest jesiotr chiński – wielkość populacji tarłowej tego gatunku w rzece Jangcy zmniejszyła się w latach 1982–2015 o 97 proc. z powodu budowy tam

- informuje WWF.

Jak chronić środowisko?

Doktor Andrew Terry, dyrektor ds. ochrony środowiska w Londyńskim Towarzystwie Zoologicznym wyjaśnia, że wskaźnik Żyjącej Planety to jeden z najbardziej kompleksowych mierników stanu globalnej różnorodności biologicznej. Mężczyzna dodał także, że wyniki raportu są najlepszym dowodem na to, że ludzie przyczyniają się do niszczenia środowiska.

Średni spadek wartości wskaźnika na poziomie 68 proc. w ostatnich 50 latach to katastrofa i bezsprzeczny dowód na to, jak ludzka działalność dewastuje środowisko naturalne. O ile nic się nie zmieni, spadek liczebności populacji z całą pewnością będzie postępował, przyspieszając wymieranie dziko żyjących gatunków i zagrażając ekosystemom, bez których nie możemy funkcjonować. Z drugiej strony widzimy jednak, że działania w zakresie ochrony środowiska przynoszą wymierne rezultaty i że możliwe jest odtworzenie populacji nawet tych gatunków, które stoją na krawędzi zagłady. Przy odpowiednim zaangażowaniu, finansowaniu i pracy ekspertów te negatywne trendy można odwrócić

- dodał dr Andrew Terry.

Jednym z pozytywnych przykładów działań na rzecz zwierząt jest ochrona australijskiej populacji rekina rafowego białopłetwego. Gatunek dzięki wprowadzeniu obszaru ochronnego i zakazu połowów ma obecnie wskaźnik LPI na poziomie +360 proc.

By odbudowa środowiska naturalnego była możliwa, musimy podjąć ambitne działania ochronne, zmienić system produkcji i konsumpcji żywności. Konieczne jest podniesienie wydajności oraz bezpieczeństwa produkcji i handlu żywnością dla środowiska, ograniczenie ilości odpadów, a także promowanie zdrowszych i bardziej przyjaznych dla klimatu sposobów odżywiania się

- komentują przedstawiciele WWF

"Marcin z lasu". Wielka wędrówka żab. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Zwierzęcy apetyt, czyli czym nakarmić mrówkojada. Dowiedz się, jakimi przysmakami zajadają się zwierzęta w ZOO

Gwiazdy, które przygarnęły zwierzęta ze schroniska. W tych psiakach trudno się nie zakochać

Konie w mundurach. O zwierzętach, które pełnią służbę: "Często łagodzą emocje podczas interwencji"

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości