Na lekcji chemii nie raz słyszeliśmy, że woda jest bezwonną cieczą pozbawioną koloru i smaku. I choć trudno się z twierdzeniami nauki nie zgodzić, trzeba wprowadzić tu małą klauzulę. Woda mineralna, po którą tak często sięgamy, kiedy dopada nas pragnienie, nie tylko ma smak, ale różni się on w zależności od stopnia zmineralizowania, źródła pochodzenia.
"Takich osób jest w Polsce około czterech".
Ewa Relidzyńska, sommelierka, opowiedziała o pracy w branży zdominowanej przez mężczyzn. W rozmowie z Adamem Barabaszem z serwisu dziendobry.tvn.pl zdradziła, jak rozpoznać, że ktoś nie zna się na winie i jaką rolę w światowym sukcesie szampana odegrały kobiety.
Degustator, czyli kiper, to pracownik, który zajmuje się oceną smaku, zapachu i wyglądu napojów alkoholowych, takich jak piwo i wino, a także kawy oraz herbaty. Degustator musi mieć doskonale wyostrzone zmysły oraz świetną pamięć.
Sommelier to zawód wciąż mało popularny w Polsce, chociaż na świecie spotyka się z wielkim uznaniem. Specjalista wina to wykwalifikowana osoba w zakresie serwisu i obsługi klienta. Jego zadaniem jest m.in. odpowiedni dobór trunku do potraw. Kto może zostać sommelierem?
Wydawałoby się, że to jednorodna ciecz bez smaku i zapachu, a jednak w Dąbrowie Górniczej zamiast wina smakują wodę. Okazuje się, że aby zostać organoleptycznym testerem wody trzeba przejść szereg testów. Nawet preferencji żywieniowych. Bo woda ma i smak i zapach. Jaki? Postanowiliśmy to sprawdzić.