Sommelier to wykwalifikowany znawca wina, a profesja ta na świecie cieszy się dużym szacunkiem i zainteresowaniem. W Polsce zawód ten jest mało znany, a z umiejętności sommelierskich korzysta niewiele restauracji. Słowo sommelier odnosi się do wielu znaczeń. Określa wykwalifikowanego doradcę w zakresie win, konsultanta w zakresie degustacji i doboru trunku do potraw, jak również odnosi się do kelnera, który specjalizuje się w serwowaniu gościom wina.
Sommelier – znawca wina
Sommelier to znawca wina i osoba wykwalifikowana w sztuce serwowania tego trunku. Zaledwie po zapachu czy smaku potrafi dokładnie określić rodzaj wina, pochodzenie i składniki, które je tworzą. Tego rodzaju specjalista jest nieodłącznym członkiem zespołu obsługi każdej renomowanej i szanowanej restauracji. Umiejętnie doradza gościom, jakie wino powinni wybrać, biorąc pod uwagę ich preferencje smakowe i dania, które wybrali. Służy ponadto doskonałym serwisem, którego oprawa przypomina ceremonię, polegającą na kunsztownym otwieraniu, próbowaniu i nalewaniu wina. Zawód sommeliera dedykowany jest osobom, które posiadają wyjątkowe wyczucie smaku, a ponadto fascynują się historią, pochodzeniem i wytwarzaniem wina. Doświadczony i wysokiej klasy sommelier nie poprzestaje jedynie na pracy w restauracji, ale czynnie uczestniczy w szkoleniach, a nawet konkursach sommelierskich, gdzie ma szansę zweryfikować i uzupełnić swoje umiejętności. Punktem obowiązkowym dla każdego dobrego specjalisty wina są organizowane co dwa lata Mistrzostwa Świata Sommelierów. Zawody powstały z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów, którego zadaniem jest wyłonienie 30 najlepszych specjalistów świata, zyskujących szansę pracy w najlepszych restauracjach i hotelach świata. Mistrzostwa mają część praktyczną i teoretyczną. Każdy zawodnik staje przed testem weryfikującym jego wiedzę z zakresu historii uprawy winorośli, metod produkcji wina, otwierania butelki czy obsługi klienta. Najtrudniejszą częścią zawodów jest tzw. ślepy test win, podczas którego sommelier, jedynie smakując napój, musi określić jego kolor, pochodzenie, skład i rocznik. Nieodłączną częścią tego zawodu jest także wysoka kultura osobista i elegancki styl bycia. Sommelier powinien posiadać swobodną umiejętność ciekawego opowiadania o winie i naturalnego zachęcania gości do zgłębiania wiedzy na temat trunku. Indywidualny popis ich bogatej wiedzy możemy również poznać w niszowych sklepach winiarskich. Dodatkowo znani i cenieni specjaliści często organizują warsztaty i wieczory degustacji wina, gdzie raczą uczestników ciekawymi opowieściami z historii trunku i uczą, jak właściwie pić wino. Zarobki sommeliera uzależnione są od miejsca zatrudnienia i charakteru jego pracy. Początkujący specjalista zatrudniony w restauracji może liczyć na minimalne wynagrodzenie rzędu 1700 zł netto. Do podstawy należy doliczyć napiwki.
Do obowiązków sommeliera należy:
- zaopatrywanie restauracji i hoteli w wina,
- tworzenie karty win,
- tworzenie zestawów wina z potrawami,
- dbanie o właściwe przechowywanie i składowanie wina w piwnicach restauracji i hoteli,
- indywidualne serwowanie gościom wina wraz z wyjaśnieniem pochodzenia trunku i jego walorów smakowych.
Profesjonalny kurs sommeliera
Podjęcie profesjonalnego kursu sommeliera to doskonała szansa dla osób, które chcą rozpocząć pracę na tym stanowisku. Szkolenia prowadzą liczne placówki edukacyjne o profilu barmańskim. Warto wybrać tę o najdłuższym stażu i doświadczeniu, gdyż tylko wtedy mamy pewność zetknięcia się z wieloletnią i sprawdzoną wiedzą i praktyką. Profesjonalny kurs sommelierski zajmuje około 30 godzin zegarowych. To optymalny czas, który pozwala na poznanie charakterystyki i warsztatu pracy sommeliera. Przed wyborem kursu należy zapoznać się dokładnie z programem teoretycznym i praktycznym, który będzie poruszany na zajęciach. Ważne, by szkolenie zakończyło się dwuetapowym egzaminem, sprawdzającym wiedzę i umiejętności przyszłego sommeliera.
Co powinno się znaleźć w programie profesjonalnego kursu sommelierskiego?
- charakterystyka poszczególnych rodzajów wina i umiejętność rozpoznania trunku po smaku i zapachu,
- rodzaje fermentacji i proces ich przeprowadzania,
- proces produkcji wina białego, czerwonego i różowego (zbiór, transport owoców, maceracja, fermentacja, kupażowanie, dojrzewanie, butelkowanie),
- charakterystyka poszczególnych szczepów i ich klasyfikacja,
- charakterystyka win musujących,
- dobór wina do potraw,
- czytanie etykiety na butelce,
- zasady poprawnego serwisu win spokojnych i musujących,
- zasady przechowywania wina w warunkach domowych i w winnicy,
- profesjonalna obsługa gości przy stole, wykorzystująca umiejętności kelnerskie.
Szkolenia sommelierskie dedykowane są zarówno pasjonatom wina, osobom prywatnym, sprzedawcom jak i pracownikom obiektów gastronomicznych.
Zobacz wideo: Winne spa w Japonii. Miłośnicy trunku mogą się w nim kąpać
Zobacz też:
Kuchnia bez mięsa to trend 2021 roku. Poznaj przepisy Piotra Kucharskiego
Jak zrobić sos serowy do nachos?
Co jeść i pić na kaca? Jak wyleczyć kaca po sylwestrze?
Autor: Adrian Adamczyk