Z porzeczek nie otrzyma się słodkiego wina, owoce te stanowią jednak bardzo dobry materiał do pozyskania win deserowych.
Psychoterapeuta Robert Rutkowski w cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli, na łamach serwisu dziendobry.tvn.pl, rozprawił się z najczęściej powielanymi mitami dotyczącymi alkoholu.
Wino z malin nie jest tak często przyrządzane jak inne wina owocowe. Jest to spowodowane tym, że maliny to dość drogie owoce i mało wydajne. Do przygotowania 10 litrów wina z malin potrzeba aż 7 kilogramów owoców. Niemniej jednak z malin z powodzeniem można sporządzić mocny, intensywny w smaku trunek. Jak więc zrobić wino z malin?
Jak zrobić wino z ryżu? Nie jest to trudne zadanie. Trunek ten można bowiem przygotować o każdej porze roku, a sam proces fermentacji trwa bardzo krótko. Tradycyjne wino z ryżu przypomina w smaku wermut i jest mocniejsze od win owocowych – zawiera około 17 procent alkoholu. W przepisach na wino ryżowe nie używa się spirytusu, który mógłby przerwać proces fermentacji drożdży.
Jak zrobić wino z jabłek? Domowa produkcja wina jest prosta i niewymagająca specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo wszystkie niezbędne akcesoria są łatwo dostępne i niedrogie. Główny składnik czyli owoce, powinien pochodzić z ekologicznych upraw, w których nie używa się szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Poniżej kilka słów na temat tego jak zrobić wino z jabłek bez dodatku drożdży oraz jak zrobić wino z jabłek papierówek.
Domowe wytwarzanie alkoholu może przynieść wiele radości i satysfakcji. Z pewnością wielu miłośników własnoręcznie przygotowywanych trunków zastanawia się, jak zrobić domowe wino z winogron. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe, a zarówno książki, jak i Internet obfitują w liczne przepisy na wino z winogron w wersji z drożdżami i bez drożdży, z winogron ciemnych oraz jasnych.
W Dzień Dobry TVN poznajemy przysmaki księdza Kaczkowskiego w wykonaniu Patryka Galewskiego, szefa kuchni. W związku ze zbliżająca się jesienią przygotował on polędwicę duszoną w czerwonym winie ze śliwkami. Sprawdź jego przepis.
W kuchni Dzień Dobry TVN zagościły wrześniowe owoce i warzywa, które idealnie sprawdzą się do pieczenia. Martyna Chomacka - finalistka 7. edycji MasterChefa - pokazała, jak przygotować pyszne gruszki w czerwonym winie z sosem z białej czekolady. Sprawdź jej przepis.
W zależności od odmiany można uzyskać czerwony lub biały trunek.
Pierwsza Komunia Święta to dla maluchów wielkie emocje i stres. Podczas sakramentu jedna z dziewczynek zszokowała wiernych, a księdza wpędziła w konsternację. Dziecko bowiem sięgnęło po wino i wypiło je duszkiem. Sytuację zarejestrowała telefonem rodzina, a nagraniem trafiło na TikToka.
Da się je wyczyścić prostymi, sprawdzonymi metodami przy użyciu środków, które mamy w kuchennych szufladach.
Grzaniec to podgrzany alkoholu. Jest wiele gatunków, które można pić na ciepło, a także doprawiać różnego rodzaju przyprawami korzennymi, a nawet miodem! Sprawdź, jak przygotować samodzielnie grzaniec, grog i inne.
Marek Kondrat należy do grona najzdolniejszych i najbardziej podziwianych polskich aktorów, mimo że już od wielu lat nie zagrał w żadnej nowej produkcji. Obecnie skupia się na winie, "afirmacji życia" oraz wychowywaniu 3-letniej córki. Za co go kochamy?
Hipokras to napój alkoholowy. Zgodnie z legendą, jego wynalazcą miał być Hipokrates, a nazwa miała pochodzić od prymitywnego filtra, który był używany przy produkcji, nazywanego właśnie rękawem Hipokratesa. Poznaj nasz sposób na domowy hipokras.
Bordeaux (Francja) to obecnie bardzo rozległe miasto usytuowane nad rzeką Garonna w południowo-zachodniej części kraju. Najciekawsze w Bordeaux zabytki to przede wszystkim kamienny most, starówka, plac Giełdowy czy gotycka katedra Saint Andre. Warto też zobaczyć w Bordeaux stadion piłkarski – Stade Matmut-Atlantique.
Mendoza leży w zachodniej Argentynie, około 1000 kilometrów na zachód od Buenos Aires. Miasto usytuowane jest u podnóża Andów, przy drodze Panamerykańskiej. To położenie i biegnąca obok transandyjska linia kolejowa sprawiają, że miasto odwiedza wielu turystów podróżujących po Argentynie. Przyciągają ich tutaj nie tylko górskie szczyty, ale i okoliczne winiarnie słynące z oryginalnych szczepów.
W polskich lasach znaleźć można nie tylko grzyby, jagody czy maliny. Kryją się tam również coraz bardziej doceniane ze względu na swój smak i właściwości - jeżyny. Z tych soczystych owoców można zrobić różne przetwory, a także pyszne, domowe wino. Sprawdź nasz przepis.
Enoturystyka to podróżowanie do winnic, w których można posmakować alkoholowych trunków, poznać ich historię, zapoznać się ze sposobem ich produkcji. Enoturystyka pozwala producentom wina znaleźć nowych odbiorców i stanowi dodatkowe źródło dochodu.
Ewa Relidzyńska, sommelierka, opowiedziała o pracy w branży zdominowanej przez mężczyzn. W rozmowie z Adamem Barabaszem z serwisu dziendobry.tvn.pl zdradziła, jak rozpoznać, że ktoś nie zna się na winie i jaką rolę w światowym sukcesie szampana odegrały kobiety.
Marsala to włoskie miasto położone w regionie Sycylia, w prowincji Trapani, znane przede wszystkim z produkcji doskonałego wina marsala. Ta miejscowość ma jednak znacznie więcej do zaproponowania niż wino…
Sezon wiosenno-letni rozpieszcza nas świeżymi owocami, które uwodzą smakiem, zapachem i kolorami, przemawiając tym samym do niemal wszystkich naszych zmysłów. Wykorzystujemy je w kuchni na wiele sposobów, głównie do deserów czy słodkich dań serwowanych na śniadanie lub obiad. Sięgając po owoce sezonowe, warto rozważyć także inne, równie obiecujące ich zastosowanie - stworzenie trunku, który umili nam niejeden wieczór lub spotkanie w gronie przyjaciół. Ratafia to słodka nalewka, którą przyrządzić możemy z dowolnie wybranych owoców, a przepis na nią jest niezmiernie prosty.
Półwysep Pelješac w Chorwacji jest znany i chętnie odwiedzany co najmniej z kilku powodów. Turyści doceniają piękne plaże, czystą wodę, malownicze ukształtowanie terenu, a także lokalne produkty – to tutaj powstaje wino Dingač i najsmaczniejsza w całej Chorwacji oliwa z oliwek.
Kuba Wojewódzki podobnie jak wielu Polaków skorzystał z czasu poluzowania obostrzeń i wybrał się do jednej z warszawskich restauracji. W ogródku lokalu nie spędzał jednak czasu samotnie. Towarzyszyła mu jedna z piosenkarek. Fani byli zaskoczeni tym spotkaniem.
Wino to jeden z najpopularniejszych trunków na całym świecie. Co ciekawe, jego historia rozpoczęła się już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Sięgając po ten napój, warto wiedzieć, jakie są rodzaje win, by wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada, a zarazem pasuje do konkretnej sytuacji.
Degustator, czyli kiper, to pracownik, który zajmuje się oceną smaku, zapachu i wyglądu napojów alkoholowych, takich jak piwo i wino, a także kawy oraz herbaty. Degustator musi mieć doskonale wyostrzone zmysły oraz świetną pamięć.
Sommelier to zawód wciąż mało popularny w Polsce, chociaż na świecie spotyka się z wielkim uznaniem. Specjalista wina to wykwalifikowana osoba w zakresie serwisu i obsługi klienta. Jego zadaniem jest m.in. odpowiedni dobór trunku do potraw. Kto może zostać sommelierem?
Niebieskie wino to hit ostatnich lat. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Choć znacznie chętniej sięgają po nie młodzi ludzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować jego smaku niezależnie od wieku. Czy to wino powstaje z niebieskich winogron?
Przyjemne z pożytecznym postanowił połączyć jeden z klubów fitness. Zorganizował zajęcia jogi dla miłośników pewnego napoju. Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia z kieliszkiem.
Wiśnia to owoc, który doskonale nadaje się na wino. Przede wszystkim bardzo dobrze i szybko fermentuje, dzięki czemu w procesie tworzenia wina można pominąć dodanie drożdży. Wino z wiśni charakteryzuje się pięknym głębokim kolorem i wyśmienitym smakiem.