Bordeaux – francuska stolica wina i nie tylko. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Bordeaux?

Bordeaux
Bordeaux
Źródło: Fabiela Photography / Getty Images
Bordeaux (Francja) to obecnie bardzo rozległe miasto usytuowane nad rzeką Garonna w południowo-zachodniej części kraju. Najciekawsze w Bordeaux zabytki to przede wszystkim kamienny most, starówka, plac Giełdowy czy gotycka katedra Saint Andre. Warto też zobaczyć w Bordeaux stadion piłkarski – Stade Matmut-Atlantique.

Miasto to sprawia, że czujemy się, jakbyśmy cofnęli się w czasie – w Bordeaux zwiedzimy szereg historycznych zabytków, w tym słynny rejon Starego Miasta wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiając Bordeaux, koniecznie powinniśmy zwiedzić także urokliwe kawiarnie i winnice. Produkowane w Bordeaux wina cechują się najlepszą jakością ze względu na panujący w krainach Bordeaux łagodny i ciepły klimat oraz żyzne, bogate w minerały gleby.

Bordeaux – co warto zobaczyć?

Bordeaux (Francja) liczy ponad 240 tysięcy mieszkańców i jest jednym z najbardziej zaludnionych miast państwa. Bordeaux, miasto popularne na całym świecie z powodu wina, jest również ważnym ośrodkiem francuskiego przemysłu lotniczego i metalurgicznego. Decydując się na wizytę w Bordeaux, atrakcji nie będziemy musieli szukać „na siłę” – miasto pełne jest zabytków, a panującego w tym miejscu klimatu z pewnością szybko nie zapomnimy. O fenomenie miasta świadczy fakt, że Bordeaux jest często wybieranym miastem do życia. Nie zdziwmy się zatem, jeśli w Bordeaux spotkamy Polaków i zobaczymy polskie sklepy.

Pierwszym w Bordeaux zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest słynny most Pont de Pierre. Został wzniesiony w połowie XIX wieku i od tego czasu jest stałym elementem romantycznych pocztówek. Most położony jest na przepływającej przez miasto rzece Garonnie i pozwala na panoramiczny ogląd centrum Starego Miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najlepsze widoki gwarantowane są wieczorami, kiedy centrum jest oświetlone artystycznymi latarniami. Robi to fenomenalne wrażenie.

Warto również zobaczyć gotycką katedrę Saint Andre w Bordeaux. Zwiedzanie możemy zaplanować tak, aby jednocześnie obejrzeć bramę Królewską, wzniesioną w XIII wieku, która znajduje się nieopodal. Jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście jest niewątpliwie pałac Giełdowy ( Palais de la Bourse ), który położony jest obok placu Giełdowego ( Place de la Bourse ). Obecnie w budynku znajduje się miejska izba handlu i przemysłu Bordeaux. Najważniejsza jest jednak estetyka tego miejsca. Plac podświetlony jest nocą, a przed nim znajduje się ogromny zbiornik wodny, w którym w magiczny sposób odbija się pałac. Polecamy zwiedzić również ruiny rzymskiego amfiteatru ( Palais Gallien ). Trudno byłoby sobie także wyobrazić sytuację, w której w Bordeaux nie byłoby muzeum wina. Maison du Vin, czyli właśnie Muzeum Wina, zwiedzimy przy ulicy 1 Cours du 30 Juillet. Nie tylko poznamy tam tajniki warzenia wina, ale będziemy mogli również je degustować.

Wino Bordeaux – światowy produkt eksportowy miasta i okolic

Znane na świecie, pochodzące z Bordeaux wino, zawdzięcza swoją jakość niezwykle żyznym glebom i odpowiedniej, panującej w Bordeaux temperaturze – latem średnie temperatury oscylują wokół 22 stopni. Występujący w Bordeaux klimat umiarkowany, ciepły i stosunkowo częste opady deszczu, sprzyjają produkcji win. Co jednak istotne, trudno jest mówić o jednym typie win z Bordeaux – faktycznie mamy bowiem do czynienia z wieloma różnymi szczepami. Najpopularniejsze w tym rejonie są szczepy czerwone: merlot, cabernet sauvignon i cabernet franc, ale nie brakuje również białych odmian – głównie sémillon, sauvignon blanc, muscadelle, sauvignon gris. Dobre wino to nie tylko gleba, klimat i warunki atmosferyczne – liczy się również tradycja, dlatego wina w winnicach Bordeaux zwykle uprawiane są zgodnie z poszanowaniem zasad tradycyjnej sztuki winiarskiej i bez używania składników nieorganicznych. Najczęściej wina powyższych szczepów leżakują w kadziach lub beczkach z kilkuletniego lub nawet kilkudziesięciu letniego dębu angielskiego.

Sport w Bordeaux – piłka nożna i stadion

W Bordeaux stadion miejski niewątpliwie wart jest odwiedzenia nie tylko przez fanów piłki nożnej. Stade Matmut-Atlantique (lub Stade de Bordeaux ), gdyż o nim mowa, to obiekt, który ukończono dopiero w 2015 roku. Obiekt wykorzystywany jest przez lokalny klub piłkarski – Girondins Bordeaux (pełna nazwa to: Football Club des Girondins de Bordeaux ). Stadion może pomieścić nawet 43 tysiące widzów. Między innymi z tego powodu został wykorzystany podczas Euro 2016.

Bordeaux – lotnisko i dojazd

Lotnisko w Bordeaux ( Aéroport de Bordeaux-Mérignac ) jest jednym z największych portów lotniczych we Francji. Lot bez przesiadek na linii Warszawa–Bordeaux, ale także Kraków–Bordeaux lub Katowice–Bordeaux, trwa około 3 godziny i 30 minut (przy założeniu, że odbywamy lot bez przesiadek). Chociaż bilety lotnicze nie należą do najtańszych, to planując wyjazd wcześniej, jesteśmy w stanie czasem je kupić nawet za 300 lub 400 złotych. Do Bordeaux możemy udać się również autobusem lub własnym samochodem.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fabiela Photography / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości