W jaki sposób przygotować moszcz winny?

Jak przygotować moszcz winny?
Moszcz winny
Źródło: Thanasis Zovoilis/Getty Images
Winogrona to jeden z najpopularniejszych surowców do produkcji wina. W zależności od odmiany można uzyskać czerwony lub biały trunek. Duża zawartość naturalnych cukrów w owocach sprzyja fermentacji. Dodatkowo na skórce winogron bytują drożdże jako ich naturalna mikroflora. Co to jest moszcz?

W terminologii winiarskiej to sfermentowane owoce z dodatkiem wody, cukru i niekiedy drożdży. Ta ogólna nazwa nie odnosi się do konkretnego gatunku owoców, lecz do wszystkich surowców, z których można produkować wino.

Moszcz gronowy powstaje z dojrzałych winogron. Im większa zawartość cukrów, tym smaczniejsze będzie wino. Należy jednak uważać, aby do produkcji trunku nie używać zepsutych, robaczywych, zgniłych lub spleśniałych owoców, gdyż mogą zainfekować cały moszcz.

Jak zrobić moszcz winny? 

Produkcja pierwszego wina może wydawać się nieco skomplikowana. Jeśli jednak podąży się ustalonym schematem, wszystko powinno przebiec pomyślnie. Szczególnie istotne jest tzw. nastawienie trunku. Jeśli się nie uda lub efekt będzie niezadowalający, początkujący winiarz może stracić cały zapał i chęci do dalszej produkcji. Od czego zacząć przygotowanie moszczu z winogron?

Przepisy Andrzeja Polana

DD_20220211_Kuchnia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kulinarna podróż z Polanem
Kulinarna podróż z Polanem
Szparagowy zawrót głowy
Szparagowy zawrót głowy
Popisowe domowe zupy Andrzeja Polana
Popisowe domowe zupy Andrzeja Polana
Wigilijne potrawy Polana
Wigilijne potrawy Polana
Pizza a la Polan
Pizza a la Polan
Kuchnia winogronowa
Kuchnia winogronowa

Najważniejszą rzeczą jest surowiec. Winogrona w zależności od gatunku oraz pogody zbierane są pod koniec września lub w październiku. Bardziej doświadczeni winiarze czekają do pierwszych przymrozków. Wówczas zawartość cukrów jest największa. Najlepsze będą owoce pochodzące z upraw ekologicznych, bez dodatku pestycydów i sztucznych nawozów.

Jak przygotować moszcz z winogron?

W pierwszej kolejności należy wyposażyć się w odpowiedni pojemnik. Najlepszym wyborem będą wiaderka fermentacyjne, których pojemność wynosi 33 l. Warto wybierać modele, które mają kranik i skalę. W przypadku posiadania balonu na wino, zwanego inaczej gąsiorem, sytuacja będzie nieco skomplikowana, gdyż butla ma bardzo wąską szyjkę, co uniemożliwia szybkie wrzucenie owoców. Dodatkowe utrudnienia pojawią się przy wyjmowaniu moszczu z butli, zwłaszcza jeśli będzie go dużo.

Jak zrobić moszcz z winogron, aby się nie zepsuł? 

Większość wad wina ma jedno źródło – brak higieny. Szczególnie na początkowym etapie, gdy zawartość alkoholu jest niska, moszcz narażony jest na infekcję. Wiaderko fermentacyjne należy dokładnie wyczyścić i zdezynfekować, zanim zostaną w nim umieszczone owoce. Są na to dwa sposoby. Pierwszy to wyparzanie w gorącej, ale nie wrzącej wodzie.

To rozwiązanie niesie jednak ze sobą spore ryzyko. Bardziej polecaną metodą jest użycie środków przeznaczonych do dezynfekcji sprzętu winiarskiego. Jednym z najpopularniejszych jest pirosiarczyn sodu, który sprzedaje się w formie białego proszku. Miesza się go z wodą i w tym roztworze namacza się i myje wszystkie przedmioty, które będą miały styczność z moszczem. Dokładne proporcje są podane na opakowaniu i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Wino z moszczu winogronowego - przepis krok po kroku

Winogrona należy delikatnie przepłukać w zimnej wodzie, usuwając wszystkie nadgniłe, uszkodzone, robaczywe, spleśniałe lub niedojrzałe. Następnie trzeba włożyć je do dużej miski, która uprzednio została umyta i zdezynfekowana. Aby z owoców wycisnąć jak najwięcej soku, a więc także smaku, warto je rozgnieść. Używanie blendera nie jest zalecane z powodu niszczenia pestek. Dodatkowo proces klarowania będzie przebiegać bardzo długo. Owoce można rozgnieść za pomocą drewnianego tłuczka, który również musi zostać zdezynfekowany.

Poniższy przepis na wino uwzględnia 10 kg winogron, ale w razie mniejszej lub większej ilości owoców można go łatwo zmodyfikować.

Składniki (na 12 litrów wina):

  • 10 kg winogron,
  • 5 litrów wody,
  • 4 kg białego cukru.

Przygotowanie:

  1. Rozgniecione winogrona wrzuć do wiadra fermentacyjnego. Następnie przygotuj syrop cukrowy.
  2. Do dużego garnka wlej 4 litr wody i wsyp 3 kg białego cukru. Całość podgrzewaj na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Następnie poczekaj, aż syrop osiągnie temperaturę pokojową. Nie wolno wlewać gorącego syropu do moszczu, gdyż unicestwi to wszystkie drożdże bytujące na skórkach winogron.
  3. W przypadku produkcji pierwszego wina warto skorzystać z drożdży winiarskich. Szczególnie polecane są gotowe zestawy, które oprócz drożdży zawierają pożywkę oraz pektoenzymy, dzięki którym szybciej rozbijane są błony komórkowe. Na opakowaniu znajduje się informacja dotycząca dawkowania. Wiadro fermentacyjne przykryj pokrywką i umieść w otworze rurkę fermentacyjną z wodą i watą, która zapobiegnie dostawaniu się muszek owocówek do nastawu.
  4. Po upływie 7 dni ponownie przygotuj syrop cukrowy. Tym razem użyj 1 litra wody oraz 2 kg białego cukru. Po ostudzeniu syropu wlej go do reszty nastawu.
  5. Ostatnim etapem będzie wyciskanie moszczu. Po upływie 4 tygodni oddziel sfermentowane owoce od młodego wina. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się prasa do wyciskania moszczu, dzięki której można odzyskać resztki sfermentowanego soku. Po wyciśnięciu moszczu zlej całe wino do butli w celu dalszej fermentacji.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości