Dom

Jak wybrać dobry czajnik? Na te parametry zwróć uwagę, by nie zbankrutować

Dom

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak wybrać dobry czajnik?
Jak wybrać dobry czajnik?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Czajnik to podstawowy sprzęt w każdej kuchni. Jednak w dobie galopujących cen prądu i gazu ważne jest, żeby był on energooszczędny. Zatem jaki wybrać: elektryczny czy gazowy? Który z nich najszybciej zagotowuje wodę? Na te pytania odpowiedział Konrad Koterba, poszukiwacz gadżetów.

Moc czajnika a szybkość gotowania wody

Kupując czajnik sugerujemy się nie tylko jego wyglądem czy ceną, ale również tym jaką ma moc.

- Od 1800 W do 3000 W są produkowane czajniki. Najpopularniejszy przedział to 1800-2500 W. I co to oznacza? Gotując jeden litr wody, to jest mniej więcej równowartość 0,08 kWh, czyli zapłacimy ok. 5 groszy. W przypadku czajnika gazowego tj. 2-3 grosze. To trzeba wziąć pod uwagę, ale im więcej watów, tym szybciej będzie się gotować ta woda - tłumaczył Konrad Koterba, po czym zaprezentował tabelkę, jak moc czajnika przekłada się na szybkość gotowania wody:

  • mniej niż 1500 W - dłużej niż 4 minuty;
  • 1600-1800 W - od 3 do 4 minut;
  • 2000-2400 W - od 2 do 3 minut;
  • powyżej 2500 W - poniżej 2 minut.

Nasz rozmówca przypomniał też, by regularnie odkamieniać czajnik. Jeśli nie będziemy tego robili, woda będzie gotowała się dłużej, więc analogicznie zużyjemy więcej prądu lub gazu.

Plastikowy, szklany, metalowy - jaki czajnik jest najlepszy?

Kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę, to materiał, z jakiego jest wykonany.

- Unikałbym tandetnego plastiku, bo jak podgrzewamy wodę, to podgrzewamy też ten plastik. Będzie brzydko pachnieć i źle smakować. Skupiłbym się na szkle, stali nierdzewnej, ewentualnie na porcelanie - powiedział poszukiwacz gadżetów.

A który z nich jest najtańszy? - Najprostszy czajnik gazowy kosztuje od 20 zł i on jest przeważnie niezniszczalny. Prędzej się stopi rączka i gwizdek niż zepsuje się czajnik. Im wyżej idziemy, tym mamy więcej bajerów i nawet jesteśmy w stanie dojść do 8 tys. złotych albo wysadzany diamentami 11 tys. złotych. Natomiast jeśli wydamy na czajnik elektryczny 120-160 złotych będziemy zadowoleni na lata - zaznaczył nasz rozmówca.

Konrad Koterba zaprezentował poszczególne modele czajników - w tym z aplikacją na telefon, z płytą do regulacji temperatury, z cyfrowym wyświetlaczem - posłuchaj o ich funkcjach w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości