Moc czajnika a szybkość gotowania wody
Kupując czajnik sugerujemy się nie tylko jego wyglądem czy ceną, ale również tym jaką ma moc.
- Od 1800 W do 3000 W są produkowane czajniki. Najpopularniejszy przedział to 1800-2500 W. I co to oznacza? Gotując jeden litr wody, to jest mniej więcej równowartość 0,08 kWh, czyli zapłacimy ok. 5 groszy. W przypadku czajnika gazowego tj. 2-3 grosze. To trzeba wziąć pod uwagę, ale im więcej watów, tym szybciej będzie się gotować ta woda - tłumaczył Konrad Koterba, po czym zaprezentował tabelkę, jak moc czajnika przekłada się na szybkość gotowania wody:
- mniej niż 1500 W - dłużej niż 4 minuty;
- 1600-1800 W - od 3 do 4 minut;
- 2000-2400 W - od 2 do 3 minut;
- powyżej 2500 W - poniżej 2 minut.
Nasz rozmówca przypomniał też, by regularnie odkamieniać czajnik. Jeśli nie będziemy tego robili, woda będzie gotowała się dłużej, więc analogicznie zużyjemy więcej prądu lub gazu.
Plastikowy, szklany, metalowy - jaki czajnik jest najlepszy?
Kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę, to materiał, z jakiego jest wykonany.
- Unikałbym tandetnego plastiku, bo jak podgrzewamy wodę, to podgrzewamy też ten plastik. Będzie brzydko pachnieć i źle smakować. Skupiłbym się na szkle, stali nierdzewnej, ewentualnie na porcelanie - powiedział poszukiwacz gadżetów.
A który z nich jest najtańszy? - Najprostszy czajnik gazowy kosztuje od 20 zł i on jest przeważnie niezniszczalny. Prędzej się stopi rączka i gwizdek niż zepsuje się czajnik. Im wyżej idziemy, tym mamy więcej bajerów i nawet jesteśmy w stanie dojść do 8 tys. złotych albo wysadzany diamentami 11 tys. złotych. Natomiast jeśli wydamy na czajnik elektryczny 120-160 złotych będziemy zadowoleni na lata - zaznaczył nasz rozmówca.
Konrad Koterba zaprezentował poszczególne modele czajników - w tym z aplikacją na telefon, z płytą do regulacji temperatury, z cyfrowym wyświetlaczem - posłuchaj o ich funkcjach w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak przedłużyć świeżość pieczywa? Najlepsze sposoby przechowywania
- Chrupiące kuleczki warzywne smażone i w cieście - prosty przepis
- Ciasto francuskie, tarta i kulebiak według przepisów Davida Gaboriauda
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News