Długi po krewnych. Jak funkcjonuje prawo spadkowe i co robić w przypadku niechcianego spadku?

Według prawa za spadek po zmarłym uznaje się zarówno jego majątek, jak i długi. W pierwszej kolejności przypada on małżonkowi i dzieciom spadkodawcy. W przypadku, w którym odrzucą spadek, przechodzi na dalszych zstępnych, czyli chociażby na wnuki nawet, jeśli są małoletnie. Jakie kroki należy wówczas podjąć i czym jest tak zwane dobrodziejstwo inwentarza - wyjaśniła adwokat Eliza Kuna.

W sytuacji, w której zmarły pozostawił po sobie długi, przez 6 miesięcy od otwarcia testamentu mamy czas na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Okres ten jest wznawiany w przypadku każdego kolejnego spadkobiercy i liczony jest od momentu, w którym poprzedni krewny zrzekł się dóbr dziedzicznych.

Małoletni spadkobiercy

Zgodnie z ustawą prawo do dziedziczenia, w tym także długów, mają osoby małoletnie, a nawet dzieci, które w chwili otwarcia spadku są już poczęte, ale jeszcze się nie urodziły.

Mało kto ma świadomość, że małoletnie dzieci mogą dziedziczyć długi – zauważyła adwokat Eliza Kuna.

Z tego powodu dochodzi często do sytuacji, w których rodzice odrzucają spadek, a zapominają zrobić to samo w imieniu swoich małoletnich dzieci, które dziedziczą go wówczas z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że za długi odpowiada się tylko do wysokości aktywów spadku.

Odrzucenie spadku

W przypadku, w którym kolejny spadkobierca jest niepełnoletni, jego rodzice muszą uzyskać zgodę sądu rodzinnego na odrzucenie przez niego spadku. Gdy to nastąpi, rodzice mają 6 miesięcy na odrzucenie spadku przed notariuszem w imieniu małoletniego.

Podatek od spadku w Polsce – ile wynosi?

Podatek od spadku muszą zapłacić osoby, które nabyły majątek w drodze postępowania spadkowego. Podatek należy zapłacić, jeśli wartość przejętego majątku przekracza kwotę wolną od podatku. Obowiązek zapłaty podatku powstaje w momencie, kiedy uprawomocni się postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku bądź nastąpi zarejestrowanie przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia. Podatek od spadku i darowizn jest regulowany ustawą z 1983 roku, która określa przedmiot opodatkowania.

Istnieją trzy różne grupy podatkowe osób (spadkobierców), decydujące o kwocie wolnej od podatku (która w tym roku została zwiększona) w danym przypadku. Są one następujące:

 • w przypadku grupy I spadkobierców kwota wolna wartości spadku od podatku wynosi 10 434 zł
  • w przypadku grupy II spadkobierców kwota wolna wartości spadku od podatku wynosi 7878 zł,
   • w przypadku grupy I spadkobierców kwota wolna wartości spadku od podatku wynosi 5308 zł.

    Do grupy I spadkobierców zalicza się małżonków, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki oraz rodzeństwo i teściów spadkodawcy, w drugiej grupie podatkowej znajdują się zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, rodzeństwo małżonków, a trzecią grupę stanowią pozostali nabywcy spadku.

    Ile wynosi podatek od spadku?

    Wiele spadkobierców zastanawia się, jak obliczyć podatek od spadku. Dla wielu spadkobierców nie jest to prostym zadaniem. Przed wyjaśnieniem mechanizmu tego wyliczenia należy zauważyć, że wartość podatku od spadku jest uzależniona zawsze od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa ze spadkodawcą. W zależności od usytuowania osoby w jednej z trzech grup podatkowych obliczana jest wysokość podatku.

    W pierwszej grupie podatkowej teściowie i zięć są zobowiązani do zapłaty podatku od spadku (zwolnienie dotyczy wszystkich innych osób z tej grupy) – od wartości spadku należy odjąć kwotę wolną, czyli 10 434 zł. W przypadku, gdy ta wartość jest mniejsza niż zero, to nie trzeba płacić podatku i nie dokonywane jest żadne zgłoszenie. Jeżeli powstała kwota jest niższa niż 10278 zł, to podatek wynosi 3%, jeśli zaś majątek przekracza 20556 zł, to płaci się 822,20 zł i 7 % nadwyżki ponad kwotę 20556 zł.

    W drugiej grupie podatkowej wysokość podatku wynosi 7%, gdy wartość spadku nie przekracza 10278 zł, 719 zł i 9% nadwyżki powyżej 10278 zł, ale do kwoty 20556 zł oraz 1644,50 zł i 12% nadwyżki powyżej kwoty 20556 zł.

    Grupa podatkowa trzecia to kwota wolna w wysokość 4902 zł. Podatek wynosi 12% od kwoty spadku 10278 zł, 1233 zł oraz 16% nadwyżki, gdy wartość spadku wynosi od 10278 do 20556 zł. Najwyższy podatek spadkowy to 20% powyżej 20556 zł i 2977 zł.

    Przykład: zięć otrzymał 25000 zł w spadku od swojej teściowej w formie zapisu gotówki. Aby obliczyć, jaki podatek od spadku powinien on zapłacić jako spadkobierca , trzeba ustalić, do której grupy podatkowej spadkobierców należy (w tym przypadku: I grupa), a kolejno od kwoty spadkowej odjąć kwotę wolną od podatku dla tej grupy podatkowej, co da 15363 zł. Należy następnie ustalić wartość nadwyżki ponad kwotę 10278 zł, co wynosi 5085 zł. W ostatnim kroku trzeba zsumować 308,30 zł i 5% z kwoty 5085 zł. Z wyliczenia tego wynika, że zięć-spadkobierca w analizowanym stanie faktycznym będzie musiał od otrzymanego spadku 25000 zł gotówki, zapłacić w Urzędzie Skarbowym 562,55 zł z tytułu podatku od spadku.

    Jak zapłacić podatek od spadku?

    Po pierwsze, należy zgłosić ten fakt w ciągu 6 miesięcy od stwierdzenia nabycia spadku, we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym. Ważne, aby wypełnić w prawidłowy sposób formularz, który jest do pobrania w urzędzie i na stronach internetowych. Istotne jest także właściwe miejsce złożenia oświadczenia. Przykładowo, jeżeli spadkodawca mieszkał w Krakowie i tam pozostawił nieruchomość, a spadkobierca mieszka w Łodzi, to zgłoszenie należy złożyć w Krakowie. Następnie w kasie Urzędu Skarbowego albo na wskazany rachunek wpłaca się należny podatek.

    Podatek od spadku z USA – czy trzeba płacić go podwójnie?

    Wielu obywateli polskich wyjechało do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Zdarzają się sytuacje, że takie osoby przed śmiercią zapisują swój majątek bliskim w Polsce. Tzw. podatek od spadku „po wujku” z Ameryki jest skomplikowaną sprawą. Spadkobierca w takiej sytuacji będzie musiał zapłacić podatek od spadku podwójnie, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, gdyż kraje te nie mają podpisanych stosowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatek, który jest opłacony w Stanach Zjednoczonych, pomniejsza podstawę opodatkowania w Polsce.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Źródło zdjęcia głównego: RichLegg/gettyimages.com

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Piosenki Taylor Swift wróciły na TikToka. To koniec sporu z platformą

    Piosenki Taylor Swift wróciły na TikToka. To koniec sporu z platformą

    Natalia Nykiel wydała nowy singiel. Teraz rusza w ekstremalną podróż. "Czeka mnie duże wyzwanie"

    Natalia Nykiel wydała nowy singiel. Teraz rusza w ekstremalną podróż. "Czeka mnie duże wyzwanie"

    Legenda magazynu "Vogue". Jaka naprawdę jest Anna Wintour?

    Legenda magazynu "Vogue". Jaka naprawdę jest Anna Wintour?

    Joanna Liszowska polską Jennifer Lopez? "Mam latynoską duszę"

    Joanna Liszowska polską Jennifer Lopez? "Mam latynoską duszę"

    Zamknęła 4-letniego synka w bagażniku. Tłumaczenie kobiety zaskakuje

    Zamknęła 4-letniego synka w bagażniku. Tłumaczenie kobiety zaskakuje

    Dwie spore asteroidy przelecą blisko Ziemi. Grozi nam zderzenie?

    Dwie spore asteroidy przelecą blisko Ziemi. Grozi nam zderzenie?

    Jonah Hill przeszedł ogromną metamorfozę. Aktor jest nie do poznania 

    Jonah Hill przeszedł ogromną metamorfozę. Aktor jest nie do poznania 

    Nowy przedmiot w szkołach. Zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    Nowy przedmiot w szkołach. Zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    Nikodem Rozbicki edukuje się w Los Angeles. Wykładowca nie ma wątpliwości

    Nikodem Rozbicki edukuje się w Los Angeles. Wykładowca nie ma wątpliwości

    Magda Boczarska i Mateusz Banasiuk - razem w życiu, pierwszy raz razem na scenie

    Magda Boczarska i Mateusz Banasiuk - razem w życiu, pierwszy raz razem na scenie