Od przekazanych pieniędzy powyżej pewnego limitu należy odprowadzić podatek. Dotyczy to także darowizny od członka najbliższej rodziny. Jest jednak sposób na to, aby się zwolnić z tego obowiązku. Jak uregulować rodzinną darowiznę? W naszym studiu wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Darowizna polega na tym, że darczyńca zobowiązuje się do przekazania innej osobie rzeczy, która znajduje się w jego majątku. Najczęściej dotyczy to samochodu, pieniędzy czy nieruchomości. Ta ostatnia wymaga aktu notarialnego.
Podatek od darowizny w przypadku najbliższych
Co do zasady, na wszelkie na darowizny nałożony jest podatek od spadków i darowizn. Jednak w niektórych przypadkach przewidziane są zwolnienia. Ich wysokość zależy od grupy podatkowej, w której znalazły się strony umowy.
W pierwszej znaleźli się najbliżsi członkowie rodziny (dzieci, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb i małżonek). W ich przypadku kwota wolna sięga 9637 zł. Ale uwaga: limit ten dotyczy sumy wszystkich otrzymanych darowizn od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat.
Kwota mniejsza niż 9637 zł nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego i nie musimy się z niej tłumaczyć fiskusowi
- tłumaczy adwokat Eliza Kuna.
W przypadku darowizny powyżej kwoty wolnej, aby być zwolnionym z podatku, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego. Mamy na to 6 miesięcy.
Musimy wypełnić formularz, wskazać kwotę darowizny oraz kwoty darowizn otrzymanych w ciągu 5 lat. Musimy także załączyć potwierdzenie przelewu. Jeżeli nie załączymy przelewu, to nie skorzystamy ze zwolnienia
- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.
W przypadku darowizny nieruchomości, jest ona obligatoryjnie zgłaszana do urzędu skarbowego przez notariusza.
Odwołanie darowizny
Prawo przewiduje taką możliwość, ale w wyjątkowych okolicznościach.
Przesłanką do odwołania jest rażąca niewdzięczność obdarowanego, czyli pewnego rodzaju uporczywe zachowanie względem darczyńcy, które wykracza poza ramy współżycia społecznego. Jeśli na przykład zostaliśmy obdarowani przez rodzica, a on zapada na jakąś nieuleczalną chorobę, a my zrywamy z nim całkowicie kontakt, to wtedy jest to rażąca niewdzięczność, która mogłaby być podstawą do odwołania darowizny
- wyjaśnia Eliza Kuna.
>>> Zobacz także:
- Intercyza małżeńska – odrębne majątki małżonków
- Założenie księgi wieczystej. Dokumenty, czas trwania procedury
- Szybka i korzystna sprzedaż mieszkania
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf