Finanse i Praca

Zmiany w opodatkowaniu darowizn i spadków. Projekt powstał w odpowiedzi na rosnące ceny

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Polskie banknoty i moneta

W związku z rosnącymi cenami towarów nieżywnościowych, powstał projekt rozporządzenia w sprawie zmiany podatków od darowizn i spadków. W efekcie kwoty wolne zostałyby podwyższone. Których grup podatkowych to dotyczy?

Zmiany opodatkowania darowizn i spadków

Mimo zmian podatkowych, pozostają trzy grupy podatkowe oraz grupa zero. Z tym, że zmieni się wysokość kwoty wolnej, czyli tej, od której nie trzeba zapłacić podatku. Przy czym, licząc uzyskany spadek bądź darowiznę, oblicza się wartość pojedynczych spadków i darowizn oraz ich sumę, włączając w to środki przekazane w ciągu 5 lat. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

W zależności od grupy wysokość podatku od darowizn i spadków wynosi od 3 do 20%. Przekazane ruchomości i nieruchomości w obrębie podatkowej grupy zerowej są zwolnione z podatku.

"Kwoty wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnione od podatku (...) podwyższa się w przypadku wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen" - podano w uzasadnieniu projektu.

Grupy podatkowe w opodatkowaniu darowizn i spadków

Jak podaje TVN24: "kwoty zwolnione z podatku i niepodlegające opodatkowaniu oraz ustalone rozporządzeniem skale podatkowe będą miały zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał od dnia następującego po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw". 

Proponowane nowe kwoty wolne dla poszczególnych grup wynoszą:

  1. 110 434 zł (obecnie 9637 zł),
  2. 27878 zł (obecnie 7276 zł),
  3. 35308 zł (obecnie 4902 zł).

Grupa 1 obejmuje: małżonków, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, pasierbów, zięciów, synowe, ojczymów, macochy, teściów i teściowe.

Grupa 2 obejmuje: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków innych zstępnych.

Grupa 3 obejmuje wszystkie inne osoby, które nie zostały ujęte wcześniej.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Voyagerix/Getty Images

Pozostałe wiadomości