podatek

  podatek

  Jak poinformowała Krajowa Informacja Skarbowa, obiad dla pracowników finansowany przez pracodawców to tak naprawdę pracownicza korzyść, od której powinien zostać zapłacony PIT. Do niedawna stanowisko w tej sprawie było zupełnie inne.

  Urzędy Skarbowe przyjmują rozliczenia od 15 lutego. Przed złożeniem PIT za 2020 rok warto jednak sprawdzić, z których ulg podatkowych możesz skorzystać. Pozwolą one bowiem zaoszczędzić kilka, a nawet kilkaset złotych. Zapytaliśmy doradcę podatkowego Małgorzatę Samborską, co można odliczyć od podatku oraz jak pandemia wpłynęła na ulgi podatkowe.

  Istotą rezydencji podatkowej, inaczej nazywanej "domicyl podatkowy", jest określenie kto i w jakim zakresie będzie płacił podatki w danym kraju. Zasady ustalania rezydencji podatkowej regulują przepisy międzynarodowe. Mówi o nich również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku (art. 3, pkt.1). Podstawowe kryteria, które pozwalają na określenie rezydencji podatkowej w Polsce, to tzw. centrum interesów życiowych podatnika oraz ilość dni spędzonych w kraju.

  Wolne media to wolny wybór każdego z nas - co zamierzamy oglądać, czytać czy słuchać. 10 lutego w symboliczny sposób zobaczyliśmy, co się stanie, jeżeli zabraknie w nich niezależności. TVN stał się częścią akcji "Media bez wyboru", będącej protestem przeciwko planowanej przez rząd obciążającej je daninie. Dlaczego ten podatek może doprowadzić do poważnych turbulencji na rynku? W naszym programie wyjaśniał to Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.

  Podatek cukrowy zaczął obowiązywać w Polsce od nowego roku. Wielu konsumentów mogło już zauważyć jego pierwsze skutki podczas zakupów. Ceny niektórych napojów błyskawicznie bowiem poszły w górę. W jakim celu wprowadzono ten podatek? Za które produkty zapłacimy więcej? Wyjaśniała to w naszym programie ekonomistka Katarzyna Iwanoska.

  We wtorek, 27 października br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z jej zapisami rozszerzony został krąg osób uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Zaliczono do niego m.in. osoby przebywające w rodzinie zastępczej oraz takie, które prowadzą rodzinny dom dziecka.

  W 2021 roku podatek dla posiadaczy psów wzrośnie. Już od blisko 30 lat jego wysokość ustalają indywidualnie poszczególne gminy. Jakich zmian możemy się spodziewać?

  Nowa matryca VAT wchodzi w życie 1 lipca. Według doradców podatkowych dzięki temu podobne towary będą podlegać jednej stawce. Nie będzie więc sytuacji, że musztarda jest opodatkowana inaczej niż sos musztardowy, jak to jest obecnie. Za co zapłacimy więcej, a za co mniej?

  Kilka dni temu urząd skarbowy bez uprzedzenia i wyjaśnienia sprawy pobrał pieniądze z prywatnego konta Bartka Jędrzejaka. Czy skarbówka może wejść na nasze konto bankowe? Dlaczego przed zajęciem środków urząd nie próbuje wyjaśnić sprawy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elizę Kunę. Adwokat wyjaśniła nam, w jaki sposób działa urząd skarbowy, który jest organem egzekucyjnym. Kiedy możemy spodziewać się kontroli skarbowej? Czy w przypadku spadku lub darowizny musimy odprowadzać podatek? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?

  Do końca kwietnia mamy czas na złożenie deklaracji podatkowych. Co możemy odliczyć? Co nam grozi za niezłożenie PIT-u w terminie? Czy czynny żal uchroni nas przed karą? Gościem Dzień Dobry TVN był doradca podatkowy mec. Piotr Augustyniak.

  Według ekspertów otyłość to choroba cywilizacyjna, dlatego Ministerstwo Finansów rozważa nałożenie dodatkowej opłaty na jedzenie zawierające duże ilości cukru, soli czy szkodliwych tłuszczów. Czy dzięki temu Polacy ograniczą spożywanie tego typu produktu? Zapytaliśmy o zdanie gości Dzień Dobry TVN: dyplomowanego coacha żywienia Agnieszkę Mielczarek i dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  W Polsce, darowizna otrzymana od najbliższej rodziny, by była zwolniona od podatku, powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego. Obowiązek ten dotyczy także prezentów ślubnych. W jakim terminie należy zgłosić darowiznę do urzędu? Jakie konsekwencje nas spotkają, jeśli tego nie zrobimy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ekonomistka Katarzyna Iwanoska.

  W tym roku mamy nieco więcej czasu na rozliczenie podatku, zeznanie trzeba złożyć do 2 maja 2017. O czym powinniśmy pamiętać składając PIT, czy pojawiły się jakieś nowe ulgi z których możemy skorzystać i czym jest PIT-WZ? Na wszystkie pytania odpowiedziała nam Renata Domasiewicz - zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. Na czym polega "czynny żal" i kiedy urząd może odstąpić od ukarania nas za zwłokę?

  Głośno ostatnio o pomyśle likwidacji wspólnego rozliczania małżonków i ulg. Kto na proponowanych zmianach może stracić najwięcej i dlaczego? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera. Kiedy ewentualne zmiany mogą wejść w życie?

  Zapowiedź podatku bankowego zmroziła nie tylko rynek finansowy, ale również klientów, którzy zdają sobie sprawę, że spowoduje on wzrost cen usług bankowych. Jakie opłaty mogą ulec zmianie? W jaki sposób banki muszą nas poinformować o podwyżce? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN analityka Pawła Cymcyka.

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz Paweł Blajer, który wyjaśnił, jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku. Czy zwiększą się płace minimalne? Co zmieni się z podatkiem bankowym? I czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie będą musiały opłacać składki ZUS?