podatek

  Podatek od posiadania psa zapłacić muszą mieszkańcy tych gmin, których władze zdecydowały o jego obligatoryjności. Od przyszłego roku rząd zapowiedział podniesienie wysokości tej opłaty. O ile?

  Pieniądze w kopercie na stałe wpisały się w polską tradycję. Ten najpopularniejszy podarunek ślubny cieszy zarówno państwa młodych, jak i gości, którzy nie muszą głowić się nad prezentem. Jednak obdarowani nie zawsze zdają sobie sprawę, że upominki

  To jedna z wielu danin, które z naszych portfeli zasilają Skarb Państwa.

  Sprawdź, kto powinien to zrobić.

  Właściciele nieruchomości powinni otrzymać w pierwszym kwartale roku wyliczenie podatku od nieruchomości. Jednak część gmin wysłała listy z opóźnieniem. Co zrobić, kiedy dostaniemy takie pismo? Do kiedy trzeba opłacić podatek? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

  Część osób złożyła już swój PIT za 2021 rok i zastanawia się, czy został rozliczony przez Urząd Skarbowy. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy czekają na zwrot nadpłaty lub składali PIT-28.

  W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Czy muszą rozliczać zeznanie podatkowe PIT? W jakiej sytuacji powinni to zrobić?

  Dołóż cegiełkę do budowy Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży.

  Od 2014 roku każdy podatnik w Polsce może przekazać 1 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, w skrócie OPP. Można to zrobić rozliczając się przez Twój e-PIT. Komu i do kiedy można przekazać 1 procent podatku?

  Ulga na dziecko w odliczeniu PIT jest nazywana ulgą prorodzinną. Podczas rozliczenia podatkowego, jeżeli spełnia się określone warunki, możliwe jest uzyskanie tej ulgi. Rozliczenie to można składać od 15 lutego. Kto może się ubiegać o ulgę na dziecko? Ile wynosi?

  Na rozliczenie podatków za 2021 r. z Urzędem Skarbowym zostało coraz mniej czasu. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z rządowej e-usługi i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. Złożenie zeznania było możliwe od 15 lutego. Do kiedy można składać deklaracje? Sprawdź.

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy dotyczące kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej. Ile będzie wynosił zasiłek stały i komu przysługuje?

  Kto zalicza się do tej grupy?

  Znika również odliczenie składki zdrowotnej.

  Już za kilkanaście tygodni będzie można skorzystać z premii podatkowej. Posiadanie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) sprawia, że na wpłaty dokonane na konto możemy uzyskać ulgę podatkową. I to nie wszystko. Jakie korzyści daje IKZE i gdzie można założyć konto?

  Jak poinformowała Krajowa Informacja Skarbowa, obiad dla pracowników finansowany przez pracodawców to tak naprawdę pracownicza korzyść, od której powinien zostać zapłacony PIT. Do niedawna stanowisko w tej sprawie było zupełnie inne.

  Jednym z dochodów gmin pozostaje od lat podatek od psa. Jego wysokość zależny jest od decyzji organów samorządowych, jednak ustawodawca wskazał stawkę maksymalną tej daniny. Ile będzie wynosił podatek od psa w 2022 roku?

  Niewykorzystane w terminie pieniądze użytkowników telefonów na kartę mają trafić do budżetu Państwa. Rząd pracuje nad zapisem w ramach nowej ustawy o prawie komunikacji elektronicznej. Specjaliści określają go parapodatkiem.

  Portugalia jest jednym z krajów, który wprowadził nowy podatek dla podróżujących samolotami, tzw. węglowy. Od 1 lipca każdy pasażer, który wylatuje z lotniska w Portugalii, musi do ceny biletu dopłacić kolejne 2 euro. Jaki jest cel tego podatku?

  Drobne towary przysyłane do UE z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca br. będą opodatkowane. W ten sposób polski budżet ma zyskać prawie 0,5 mld zł, w kolejnych latach po ok. 1,2 mld zł rocznie.

  Ulga na dzieci przy rozliczaniu podatku oznacza zwrot sporej kwoty. Niedługo mija termin na jej wykorzystanie, dlatego warto się pospieszyć. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy. Sprawdź, jaki jest limit dochodu.

  Urzędy Skarbowe przyjmują rozliczenia od 15 lutego. Przed złożeniem PIT za 2020 rok warto jednak sprawdzić, z których ulg podatkowych możesz skorzystać. Pozwolą one bowiem zaoszczędzić kilka, a nawet kilkaset złotych. Zapytaliśmy doradcę podatkowego Małgorzatę Samborską, co można odliczyć od podatku oraz jak pandemia wpłynęła na ulgi podatkowe.

  Istotą rezydencji podatkowej, inaczej nazywanej "domicyl podatkowy", jest określenie kto i w jakim zakresie będzie płacił podatki w danym kraju. Zasady ustalania rezydencji podatkowej regulują przepisy międzynarodowe. Mówi o nich również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku (art. 3, pkt.1). Podstawowe kryteria, które pozwalają na określenie rezydencji podatkowej w Polsce, to tzw. centrum interesów życiowych podatnika oraz ilość dni spędzonych w kraju.

  Od poniedziałku 15 lutego można składać PIT za 2020 rok. W e-Urzędzie Skarbowym znajdują się przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe za miniony rok. Tylko do 30 kwietnia podatnicy mogą zaś zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jak skorzystać z e-urzędu i jak się rozliczyć przez Internet?

  Wolne media to wolny wybór każdego z nas - co zamierzamy oglądać, czytać czy słuchać. 10 lutego w symboliczny sposób zobaczyliśmy, co się stanie, jeżeli zabraknie w nich niezależności. TVN stał się częścią akcji "Media bez wyboru", będącej protestem przeciwko planowanej przez rząd obciążającej je daninie. Dlaczego ten podatek może doprowadzić do poważnych turbulencji na rynku? W naszym programie wyjaśniał to Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.

  Przedstawiamy list otwarty skierowany do władz Rzeczpospolitej Polskiej i polityków, podpisany przez kilkadziesiąt grup medialnych i wydawnictw w sprawie nowej opłaty medialnej, którą zamierza wprowadzić rząd.

  Tymon Dyduła ma 12 lat i już może pochwalić się pierwszymi sukcesami na YouTube. Przy pomocy wujka młody raper stworzył protest song, w którym poruszył temat podatku cukrowego. Żartobliwy utwór cieszy się coraz większą popularnością w sieci.

  Podatek cukrowy zaczął obowiązywać w Polsce od nowego roku. Wielu konsumentów mogło już zauważyć jego pierwsze skutki podczas zakupów. Ceny niektórych napojów błyskawicznie bowiem poszły w górę. W jakim celu wprowadzono ten podatek? Za które produkty zapłacimy więcej? Wyjaśniała to w naszym programie ekonomistka Katarzyna Iwanoska.

  Wszyscy, którzy decydują się na posiadanie psa, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty podatku. Kogo obowiązuje opłata? W Dzień Dobry TVN sprawdziła to Dagmara Kowalczyk.

  We wtorek, 27 października br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z jej zapisami rozszerzony został krąg osób uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Zaliczono do niego m.in. osoby przebywające w rodzinie zastępczej oraz takie, które prowadzą rodzinny dom dziecka.