Podatek od nieruchomości - kto i za co płaci?

Kto płaci podatek od nieruchomości? Porady prawne
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany na rynku nieruchomości w 2023
Zmiany na rynku nieruchomości w 2023
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane na nieruchomościach. To wynika z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podatnikiem tego podatku może być nie tylko właściciel nieruchomości, ale - na pewnych warunkach - również posiadacz albo użytkownik wieczysty.

Obciążone podatkiem od nieruchomości są nie tylko osoby fizyczne, ale i osoby prawne, a nawet jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Kto płaci podatek od nieruchomości?

W przypadku podatku od nieruchomości zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych przedmiotem opodatkowania są:

  • nieruchomości,
  • obiekty budowlane, które są zbudowane na gruntach.

Innymi słowy, opodatkowane są odpowiednio: grunty i znajdujące się na nich zabudowania. Podatnikami podatku od nieruchomości są podmioty wskazane wprost w art. 3 ust. 1 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Są to:

  • osoby fizyczne,
  • osoby prawne,
  • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

By zyskać status podatnika podatku od nieruchomości, ww. podmioty muszą w odniesieniu do danej nieruchomości lub obiektu budowlanego mieć status:

  • właściciela nieruchomości, obiektu budowlanego,
  • współwłaściciela nieruchomości, obiektu budowlanego,
  • posiadacza nieruchomości, obiektu budowlanego lub ich wydzielonych części,
  • użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej.

Status podatnika podatku od nieruchomości, zgodnie z aktualną linią orzeczniczą sądów w sprawach podatkowych, posiadają również spółki prawa handlowego, jeśli posiadają nieruchomość, obiekt budowlany lub udziały w ich części.

Kto płaci podatek od nieruchomości po śmierci właściciela?

Jeśli właściciel danej nieruchomości (dotychczasowy podatnik podatku od nieruchomości) zmarł, to obowiązek zapłaty przechodzi na jego spadkobierców. Podatek od nieruchomości będą zobowiązane zapłacić osoby, który po zmarłym przyjęły spadek, są wskazane akcie poświadczenia dziedziczenia albo akcie stwierdzenia nabycia spadku. Jeśli w jednym ze wskazanych aktów widnieje jeden spadkobierca, to on jest w całości zobligowany do zapłaty podatku po śmierci właściciela. Jeśli spadkobierców jest więcej, np. dwóch, to są oni zobowiązani w równych częściach do zapłaty za spadkodawcę podatku od nieruchomości.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy po zmarłym podatniku podatku od nieruchomości nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Nie jest możliwe wówczas przypisanie następcom prawnym tego obowiązku podatkowego, bo ich formalnie nie ma. Wtedy należy ustalić, kto jest posiadaczem opodatkowanej nieruchomości (włada nią, zamieszkuje w taki sposób, jak czyniłby to właściciel). Ta osoba będzie zobligowana do zapłaty podatku od nieruchomości po zmarłym właścicielu.

Kto płaci podatek od nieruchomości - najemca czy wynajmujący?

To kwestia mocno problematyczna, zwłaszcza w miastach akademickich, gdzie rynek najmu nieruchomości mieszkaniowych jest bardzo duży. Często wynajmujący mieszkania właściciele chcą przerzucić ciężar podatkowy całkowicie na najmujących. To jednak formalnie nie jest możliwe. Dlaczego? Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wskazuje, że najemcy nieruchomości mają status podatnika podatku od nieruchomości. Najemca nie jest też nigdy posiadaczem samoistnym wynajmowanej nieruchomości, nie posiada i nie użytkuje jej tak, jak czyniłby to właściciel. Zawsze przy wynajmowanej nieruchomości status podatnika będzie posiadał jej właściciel, a nie najemca.

Kto płaci podatek od nieruchomości przy współwłasności?

Ustalenie obowiązku podatkowego jest proste, gdy nieruchomość lub obiekt budowlany posiada tylko jednego właściciela. Sprawa jest trudniejsza, gdy przy nieruchomości jest kilku współwłaścicieli. W takim przypadku obowiązek podatkowy do zapłaty podatku od nieruchomości spoczywa solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Jak to rozumieć? Przykładowo:

  • jeśli w danej nieruchomości jest dwóch współwłaścicieli, nie ma określonych części ułamkowych, kto co ma, wtedy płacą oni po połowie podatek od nieruchomości,
  • jeśli do danej nieruchomości jest dwóch współwłaścicieli, ale własność jest określona w częściach ułamkowych (np. 30% własności kamienicy ma I właściciel, a 70% własności kamienicy II właściciel), to będą płacić podatek od nieruchomości w częściach, które odpowiadają ich udziałowi we własności danej nieruchomości.

Kto płaci podatek od nieruchomości przy umowie dzierżawy?

W przypadku umowy dzierżawy właściciel nieruchomości oddaje ją do używania, pobierania z niej pożytków dzierżawcy. Uprawnienia dzierżawcy do danej nieruchomości są bardzo szerokie, nie może jedynie (bez zgody właściciela) przenieść własności nieruchomości dzierżawionej (np. sprzedać tej nieruchomości czy zastawić). W świetle tego, dzierżawca nieruchomości zwykle jest posiadaczem samoistnym nieruchomości (użytkuje ją na takich zasadach jak właściciel). W tej sytuacji dzierżawca jest podmiotem zobligowanym do płacenia podatku od nieruchomości dzierżawionej.

Przy ustalaniu obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości kluczowa jest znajomość przepisów Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W praktyce podatek ten płacą najczęściej właściciele danych nieruchomości albo ich dzierżawcy, użytkownicy wieczyści, nigdy zaś lokatorzy wynajmujący np. nieruchomości mieszkaniowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości