nieruchomość

  nieruchomość

  Mimo pandemii i wygórowanych cen, rynek nieruchomości wciąż prężnie się rozwija. Popyt na mieszkania zwiększył się głównie ze względu rekordowo niskie stopy procentowe. Coraz chętniej bierzemy kredyty hipoteczne i inwestujemy w nieruchomości, zarówno od dewelopera, jak i te z rynku wtórnego. Co zatem sprawdzić kupując używane mieszkanie, aby inwestycja nas nie przerosła i nie wpędziła w niekończący się remont i kłopoty formalne? Na te pytania odpowiedzieli nam Karol Fudala, inżynier, specjalista ds. audytów technicznych nieruchomości oraz Maciej Mindak, ekspert nieruchomości.

  Mieszkają w budynku, w którym bardzo dużo mieszkań zostało wynajętych krótkoterminowo. Każdego dnia przez ich budynek przewijają się turyści, kilkadziesiąt obcych osób. Nie spodziewali się, że będą mieszkać w hotelu. Zobaczcie, jak uciążliwy dla sąsiadów może być wynajem krótkoterminowy i jakie korzyści może dawać.

  Coraz więcej osób kupuje domy jednorodzinne za miastem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta rynku nieruchomości Macieja Mindaka, aby zapytać skąd się bierze ten trend, z jakimi kosztami musimy się liczyć wybierając takie właśnie lokum oraz jakie są plusy i minusy mieszkania poza miastem.

  Jesienią większe miasta, w których znajdują się szkoły wyższe zalewa fala studentów szukających mieszkania. Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie, Gdańsku i Krakowie? W jakim mieście zapłacimy najmniej? Czy standardy wynajmowanych mieszkań poprawiły się w ostatnich latach? Jakie są obowiązki właściciela i wynajmującego? Kto odpowiada za remonty mieszkania? Co to jest najem okazjonalny i instytucjonalny? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta ds. rynku nieruchomości Macieja Górkę.

  Od wielu lat głośno jest o nabywcach kamienic, którzy - chcąc pozbyć się lokatorów - doprowadzają nieruchomości do ruiny, podwyższają czynsz, a nawet nękają. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Olgę Rembowską, aby spytać, czy mieszkańcy tych budynków mogą skutecznie bronić się przed tego typu procederem. Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu?

  Mieszkania dwupoziomowe nie są łatwe do sprzedania. Jakie inne nieruchomości są mniej atrakcyjne dla kupujących? A jakie są hitem? Polacy wolą mieszkać w centrum miast czy na peryferiach? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: home stagerkę z Domo+ Marię Semczyszyn i agenta nieruchomości Macieja Mindaka.

  Niektórzy marzą o własnym domu, ale rezygnują z tego pomysłu, kiedy widzą kosztorys. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. rynku nieruchomości Macieja Górkę, aby zapytać, czy są sposoby na obniżenie kosztów budowy domu i, czy opłaca się go zbudować samemu?

  Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego na rynku nieruchomości robi się gorąco. W gazetach i internecie pojawia się wtedy mnóstwo ogłoszeń w sprawie wynajmu. Proponowane studentom warunki mieszkaniowe i ceny są bardzo różne. Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania? Na co zwracać uwagę oglądając mieszkanie? Co to jest lista adresowa? Gościem Dzień Dobry TVN był ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka.