Spóźnione listy od gminy z podatkiem od nieruchomości
Jak podaje portal Business Insider, niektórym samorządom z trudem przychodzi dotrzymanie marcowego terminu. W efekcie część osób dostaje listy o wysokości podatku od nieruchomości z opóźnieniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak najszybciej opłacić podatek, dotyczy to osób posiadających nieruchomość - mieszkanie lub dom. Osoby, do których list dotarł po 15 marca, mają 14 dni od jego odebranie na uiszczenie opłaty.
Praca i finanse
Wysokość podatku od nieruchomości zależna jest od powierzchni gruntów i budynków bądź ich części, a także stawki podatku obowiązującego w gminie. Obowiązkiem posiadacza nieruchomości jest zgłoszenie jej do urzędu gminy, która ma z kolei obowiązek poinformowaniu o wysokości podatku do zapłacenia. Nie powinno się samodzielnie wyliczać tego podatku. Ponadto, jeśli jego roczna kwota będzie niższa niż 8,51 zł, decyzja nie zostanie wysłana i nie ma konieczności uiszczania opłaty.
Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości
Jak można przeczytać na rządowej stronie, podatek od nieruchomości można zapłacić w 4 ratach:
- do 15 marca,
- do 15 maja,
- do 15 września,
- do 15 listopada.
Osoby, które dostały list z wyliczonym podatkiem, mają 14 dni od jego odebrania na uiszczenie pierwszej raty lub całej opłaty. Jeśli podatek jest mniejszy niż 100 zł, należy zapłacić go w całości do 15 marca lub w ciągu 14 dni od odebrania decyzji. Gmina nie może skrócić tego czasu - czytamy na rządowej stronie.
Jak zapłacić podatek od nieruchomości
Podatek można zapłacić na trzy sposoby:
- w kasie gminy,
- u osoby, którą wyznaczyła gmina - inkasenta
- przelewem na konto gminy.
Podatek płaci się za budynek, za mieszkanie bądź lokal użytkowy, które mają księgę wieczystą, oraz za grunty niebędące rolnymi lub lasem. Podatek płaci właściciel, posiadacz samoistny, użytkownik wieczysty gruntu i posiadacz mienia publicznego w oparciu o zawartą umowę lub bez niej. Nie odprowadza się podatku za grunty, budynki będące infrastruktura ogrodową oraz zabudowę do 35 metrów kwadratowych znajdujących się w rodzinnych ogrodach działkowych.
Właściciele obiektów w różnych gminach powinni opłacić podatek od nieruchomości do każdej z gmin.
Zobacz także:
- Rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto będzie mógł skorzystać?
- 14 emerytura 2022. Kiedy będą wypłaty?
- Czy to dobry czas na branie kredytu? Ekspert odpowiada
Autor: Teofila Siewsko
Źródło: Business Insider/gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ivan-balvan/Getty Images