Kiedy i do kogo zwrócić się o wycenę nieruchomości? Informacje i wskazówki

Kiedy i do kogo zwrócić się o wycenę nieruchomości? Informacje i wskazówki
Kiedy i do kogo zwrócić się o wycenę nieruchomości? Informacje i wskazówki
Źródło: AndreyPopov/Getty Images
Sprzedaż i kupno mieszkania czy domu, starania o kredyt hipoteczny, kupno ubezpieczenia domu to sytuacje, w których niezbędna staje się wycena nieruchomości. Odpowiednie kwalifikacje do jej przeprowadzenia ma rzeczoznawca majątkowy. Przygotowany przez niego dokument to operat szacunkowy.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20240209_Mieszkania_REP
Ceny mieszkań wzrosły o 25% od lipca tamtego roku
Źródło: Dzień Dobry TVN

Osoby decydujące się na zakup domu lub mieszkania na kredyt hipoteczny muszą znać realną wartość nieruchomości. Także planując sprzedaż domu, warto skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy. Wycena przydaje się również podczas podziału majątku. Do przeprowadzenia wyceny nieruchomości niezbędny jest zestaw dokumentów: odpis z księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów wraz z mapą, dokument potwierdzający prawo własności. Operat szacunkowy zawiera opis stanu prawnego i technicznego oraz stanu otoczenia nieruchomości.

Czym jest wycena nieruchomości?

"Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami" definiuje wycenę nieruchomości jako określenie jej wartości. Ustawodawca przekazał prawo do przeprowadzania wyceny rzeczoznawcy majątkowemu, który musi dokonać jej zgodnie z przepisami prawa. Wycena sporządzana jest w przypadku kilku sytuacji wynikających z postępowania cywilnoprawnego lub określonych przepisów (aktów prawnych). Z usług rzeczoznawcy majątkowego najczęściej korzysta się w przypadku kupna bądź sprzedaży nieruchomości, podczas składania w banku wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego, ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości, a czasem również w przypadku naliczania podatku od nieruchomości. Taka wycena jest potrzebna w celu ustalenia opłaty za użytkowanie wieczyste, a także wyliczenia podatku katastralnego. Osoby starające się o przyznanie kredytu hipotecznego często dostają od banku listę rzeczoznawców, z usług których mogą skorzystać (art. 21 ust. 8 i 9 "Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami"). Wartością rynkową nieruchomości jest najbardziej prawdopodobna cena, którą można uzyskać, dokonując transakcji kupna-sprzedaży.

Jak przeprowadza się wycenę nieruchomości?

Po wycenę nieruchomości należy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego, który najpierw przeprowadza wizję lokalną. Konieczne jest bowiem określenie stanu faktycznego. Inne dane, których potrzebuje rzeczoznawca, to analiza rynku lokalnego, wynikające z planu miejscowego informacje o przeznaczeniu nieruchomości, dokumenty jej dotyczące. Rzeczoznawca, dokonując wyceny, musi wziąć pod uwagę cel jej sporządzenia, przeznaczenie nieruchomości wynikające z planu zagospodarowania, a także jej stan techniczny, infrastrukturę, stan zagospodarowania. Do oszacowania wartości rzeczoznawca potrzebuje również informacji na temat cen podobnych nieruchomości funkcjonujących na rynku. Uzyskane dane umożliwiają mu wybór właściwej metody szacowania.

Techniki wyceny można podzielić na: porównawcze, dochodowe, kosztowe i mieszane. Operat szacunkowy musi zawierać również informację na temat zastosowanej metody oraz wynik wyliczeń. Z usług rzeczoznawcy korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i urzędy, instytucje, banki, sądy i przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że wycena rzeczoznawcy nie jest tym samym co cena kupna-sprzedaży. Obie wartości mogą się nieco od siebie różnić. Ile kosztuje wycena nieruchomości? Stawki uzależnione są głównie od jej wielkości, charakteru, przeznaczenia.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy jest osobą posiadającą państwowe uprawnienia zawodowe. Można go zidentyfikować, korzystając z Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, który jest prowadzony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Uprawnienie rzeczoznawcy można uzyskać, kończąc studia z zakresu szacowania nieruchomości, odbywając praktykę i zdając egzamin państwowy. Rzeczoznawca zawsze pozostaje bezstronny, dokonuje szacowania nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, kierując się zasadami etyki zawodowej. Wydana opinia musi być obiektywna, oparta na analizie, a rzeczoznawca powinien zawsze sprawdzać aktualność i wiarygodność dokumentów, które dostarcza zleceniodawca. Wycena nieruchomości może być również przeprowadzona przez biegłego sądowego, który także musi mieć specjalne uprawnienia.

Wycena nieruchomości online

W sytuacji, gdy nie ma potrzeby przedstawiania wyceny nieruchomości w postaci oficjalnego dokumentu, można spróbować samodzielnie oszacować wartość mieszkania. W tym celu warto skorzystać z internetowych wyceniarek, narzędzi opartych na analizie statystycznej. Są to kalkulatory wykorzystujące metodę porównawczą. Zestawiają nieruchomości o podobnych cechach (np. w przypadku mieszkania: metraż, położenie, liczba pokoi, piętro, rok budowy). Wystarczy wprowadzić wszystkie dane dotyczące nieruchomości, a po kilku sekundach gotowa jest wycena, która daje informację na temat panujących na rynku trendach i cenach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości