Od kiedy i do kiedy można składać deklarację PIT w 2023 roku? Nie przeocz tych terminów

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/pitax.pl/e-pity.pl
PIT-37

W zależności od tego, jaką deklarację podatkową wypełniamy, obowiązują nas inne terminy. Najpopularniejszą jest PIT-37. Kto ją składa i w jakim terminie? Do kiedy należy złożyć deklaracje podatkowe i kiedy można spodziewać się zwrotu nadpłaty?

Od kiedy można składać rozliczenie podatkowe PIT 2023?

Aby pracownik mógł rozliczyć swój PIT, najpierw musi go złożyć pracodawca. Ten musi złożyć PPIT-11 do końca lutego, jeśli dostarcza go bezpośrednio pracownikowi. Jeśli jednak musi dostarczyć go do urzędu skarbowego, to ma obowiązek zrobić to drogą elektroniczną do 31 stycznia. Swoją deklarację pracownik może złożyć dopiero od 15 lutego. Rozliczyć ją jednak może samodzielnie już wcześniej, o ile uzyska odpowiednie dokumenty. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Elektroniczne zeznania podatkowe za 2022 rok - Twój e-PIT

- Elektroniczne zeznania podatkowe za 2022 rok w ramach usługi "Twój e-PIT zostaną udostępnione 15 lutego 2023 roku - przekazał TVN24 Biznes wydział prasowy Ministerstwa Finansów.

Udostępnione zostaną zeznania podatkowe za 2022 rok: PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, oświadczenie PIT-OP. Dodatkowo będzie można złożyć PIT-DZ, czyli informacji o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Jak podaje portal TVN24 "Ulga polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych niektórych przychodów podatników, którzy w roku podatkowym wychowywali co najmniej czworo dzieci. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia. Zwolnieniu podlega kwota przychodu nieprzekraczająca 85 528 zł w roku podatkowym u każdego z rodziców lub opiekunów prawnych". 

Do kiedy można złożyć rozliczenie PIT 2023?

Rozliczenie PIT-37 składa się do końca kwietnia, czyli do 30.04. Jednak ze względu na to, że przypada on w tym roku w niedzielę, czas na złożenie deklaracji jest do 2 maja 2023 roku. Taki sam czas mają osoby rozliczające PIT-28. Składają go podatnicy dokonujący rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ten sam termin dotyczy osób składających PIT 36, 36L, 38 i 39.

Osoby, które nie rozliczyły się w terminie mszą liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową. Wysokość kary zależna jest od wysokości naszego podatku.

Kiedy zwrot nadpłaty podatku 2023?

Im szybciej złoży się deklarację PIT, tym szybciej można spodziewać się zwrotu nadpłaty. W przypadku składania deklaracji elektronicznych zwrot następuje w ciągu 45 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji. W przypadku składania oświadczenia w formie drukowanej - czas ten wydłuża się do 3 miesięcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/pitax.pl/e-pity.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images

Pozostałe wiadomości