Rozliczanie PIT-u z małżonkiem w 2023 roku. Sprawdź, jak wspólnie złożyć zeznanie podatkowe

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
pit.pl/infor.pl/podatki.gov.pl/tvn24.pl
Para składająca zeznanie podatkowe

Osoby będące w związku małżeńskim mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia PIT. Są jednak pewne wyjątki. Jakie warunki należy spełnić? Co zmienił Nowy Ład w kontekście składania zeznania podatkowego z partnerem? Kiedy się opłaca? Sprawdź, co warto wiedzieć. 

Rozliczanie PIT z małżonkiem - co się zmienia w 2023 roku?

W 2023 roku podatnicy pozostający w związku małżeńskim wciąż będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczania. Jednak na nieco innych zasadach niż w poprzednim roku. Pierwszą ze zmian jest to, że osoby, które wzięły ślub, mogą się wspólnie rozliczyć również w roku, w którym dokonano zawarcia związku.

Praca i finanse

Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

Kolejną jest to, że małżonkowie mają możliwość wspólnego rozliczenia także w sytuacji, kiedy jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym bądź ryczałtem. Warunkiem jest jednak to, że w 2022 roku para nie uzyskała żadnych przychodów bądź nie poniosła żadnych wydatków wpływających na wysokość kosztów podatkowych. Ponadto wyższa kwota wolna od podatku (w wysokości 30 tysięcy złotych) ma zastosowanie w przypadku wspólnego rozliczenia. Tak samo jest w przypadku zwiększonego progu podatkowego.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc rozliczyć się z małżonkiem?

Przede wszystkim należy pozostawać w tzw. ustroju wspólności majątkowej, co oznacza, że prawie wszystkie przedmioty majątkowe, które zostaną nabyte w trakcie małżeństwa, są wspólne. Ta może zostać zniesiona i wtedy mówi się o rozdzielności majątkowej. Może być to intercyza. To, czy para pozostająca w związku formalnym jest w tzw. ustroju wspólności majątkowej ustanawia się przed formalizacją związku lub może to zrobić sąd na wniosek jednego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa.

Kolejnym warunkiem jest złożenie oświadczenia w formie pisemnej. Składa się je w deklaracji PIT poprzez zaznaczenie właściwego pola w deklaracji. Musi ono nastąpić najpóźniej w ostatecznym terminie złożenia zeznania rocznego.

Para ponadto nie może korzystać z opodatkowania liniowego, ryczałtem (oprócz najmu prywatnego), kartą podatkową ani podatkiem tonażowym. W takim przypadku należy rozliczyć się oddzielnie.

Małżeństwa, które w trakcie roku rozliczeniowego wzięły rozwód lub pozostawały w separacji także nie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia. Takie prawo przysługuje małżonkom, którzy "pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i małżonkom, którzy wstąpili w związek małżeński w trakcie roku i pozostawali w nim do końca roku" - podaje portal podatki.gov.pl.

Kto może rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

Małżeństwa pozostające w formalnym związku, które mają wspólność majątkową, mogą się wspólnie rozliczać. Jednak taka sytuacja dotyczy również wdów i wdowców. Wniosek może złożyć podatnik, który w danym roku podatkowym pozostawał w takim związku, a jego partner zmarł w trakcie danego okresu podatkowego bądź po jego upływie przed złożeniem zeznania podatkowego za niego.

Jak złożyć PIT wspólnie z małżonkiem

Dzięki wspólnemu rozliczeniu małżonkowie mogą osobno korzystać z ulg i odliczeń, a podatek płacić jako podwójną kwotę podatku ustalonego od połowy łącznej kwoty dochodów małżonków. Jeżeli para zdecyduje się na taki krok, wspólnie wypełnia zeznanie, a następnie podpisuje się imieniem i nazwiskiem jednej osoby lub obojga.

"Małżonkowie, którzy złożą wniosek o łączne opodatkowanie ich dochodów oraz spełniają warunki do tej preferencji, obliczają podatek od sumy swoich dochodów – po uprzednim odliczeniu przez każdego z małżonków ulg od dochodu. Podatek obliczają od połowy łącznych dochodów małżonków. Tak obliczony podatek mnożą razy dwa" - czytamy na portalu podatki.gov.pl. 

Wspólne rozliczenie małżonków za 2022 rok. Kiedy się opłaca?

Wspólne rozliczenie małżonków jest korzystne dla podatników w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest, kiedy podatnik uzyskuje dochody przekraczające I próg podatkowy 120 tys. zł, a jego małżonek osiąga niskie dochody lub nie osiąga ich wcale.

- Na przykład podatnik zarabiający miesięcznie ok. 12 tys. zł brutto zapłaciłby podatek w wysokości ok. 11 203 zł, gdyby rozliczał się indywidualnie. Przy założeniu, że jego małżonek nie pracuje i nie osiąga żadnych dochodów, podatek przy wspólnym rozliczeniu wynosiłby ok. 7 351 zł, co daje zysk dla obojga małżonków ok. 3 852 zł - wyjaśnia portalowi TVN24 Biznes doradczyni podatkowa, menadżerka w zespole do spraw PIT w firmie KPMG Natalia Wytrykowska. 

Następnie, jeśli przychody podatnika znacznie przekraczają kwotę I progu podatkowego, a jego małżonek nie osiąga żadnych dochodów

- Na przykład, podatnik zarabiający miesięcznie ok. 15 tys. zł brutto zapłaciłby podatek w wysokości ok. 21 227 zł, gdyby rozliczał się indywidualnie. Przy założeniu, że jego małżonek nie pracuje i nie osiąga żadnych dochodów, podatek przy wspólnym rozliczeniu wynosiłby ok. 11 110 zł, co daje zysk dla obojga małżonków ok. 10 117 zł - wylicza ekspertka.

Jak dodaje, im wyższa wartość dochodu podatnika, przy braku dochodów małżonka, tym większy zysk na podatku. Natomiast korzyści wynikające ze wspólnego rozliczenia zmniejszają się wraz ze wzrostem dochodów drugiego małżonka.

Więcej informacji na TVN24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: pit.pl/infor.pl/podatki.gov.pl/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images

Pozostałe wiadomości