Finanse i Praca

Co trzeba wiedzieć o PIT-2 obowiązującym od 1 stycznia 2023 roku?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór PIT-2. Daje on nowe możliwości pracownikom, menedżerom i zleceniobiorcom. Będzie można w nim zadeklarować 10 istotnych kwestii, w tym informację o tym, czy firma ma pomniejszać zaliczkę na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. Kto i do kiedy powinien go złożyć?

Nowy PIT-2 - co warto o nim wiedzieć?

W nowym PIT-2, w wersji 9, oprócz oświadczenia w sprawie pomniejszenia o kwotę zmniejszającą podatek można dodatkowo złożyć:

  • oświadczenie podatnika składane płatnikowi o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów (z małżonkiem/jako osoba samotnie wychowująca dziecko)
  • oświadczenie podatnika składane zakładowi pracy w sprawie korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów,
  • oświadczenie podatnika składane płatnikowi w sprawie zwolnień o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy,
  • wniosek podatnika składany płatnikowi o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów,
  • wniosek podatnika składany płatnikowi o rezygnację ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu,
  • wniosek podatnika składany płatnikowi w sprawie niepobierania zaliczek w roku podatkowym.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Co więcej można pomniejszyć miesięczną zaliczkę na podatek o kwotę 300, 150 lub 100 zł. 

Kto powinien złożyć nowy PIT-2?

Nowy wzór PIT-2 obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku i można go pobrać stąd. Będzie miał on zastosowanie do dochodów osiąganych od nowego roku. Zmiany w nowym formularzu ważne są nie tylko dla pracowników, ale także dla zleceniobiorców, menedżerów oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Wszystkie te osoby będą mogły wnioskować o to, by podczas obliczaniu zaliczek na PIT, pracodawca uwzględniał kwotę zmniejszającą podatek. 

Osoby, które złożyły już wcześniej PIT-2 i nic w ich przypadku się nie zmienia, nie muszą ponownie składać oświadczenia.

Do kiedy należy złożyć nowy PIT-2?

Płatnik będzie musiał uwzględnić oświadczenia oraz wnioski złożone w PIT-2 najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Oznacza to, że dokument złożony w styczniu płatnik może wyliczyć już za ten miesiąc, ale musi to zrobić najpóźniej od kolejnego miesiąca. Oznacza to, że ma prawo zrobić to dopiero w lutym.

Osoby, które chcą, aby oświadczenie zastosowane zostało od stycznia 2023 roku, powinny złożyć je już w grudniu tego roku. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wynagrodzenie dostają z góry, a więc na początku miesiąca - stycznia, za właśnie ten miesiąc. Jak podaje Business Insider - są to między innymi nauczyciele.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages.com/ boonchai wedmakawand

Pozostałe wiadomości