Dwa zwroty podatku od urzędu skarbowego
Rozliczenia podatkowe PIT za poprzedni rok pracy zaczęły się 15 lutego i potrwają do 2 maja. Niektórzy już wysłali swoje zeznania podatkowe do urzędu skarbowego i otrzymali zwrot nadpłaty. Wśród tych osób znalazły się również takie, którym urząd skarbowy przelał aż dwa przelewy. Nie jest to błąd ze strony urzędu, a konsekwencja zmieniających się przepisów Polskiego Ładu.
Podatkowe konsekwencje Polskiego Ładu
W 2022 roku na skutek nowelizacji ustawy o tzw. Polskim Ładzie wprowadzono m.in. likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej. To znacznie skomplikowało cały mechanizm wyliczania podatków. Problem z tym mieli nie tylko sami podatnicy, ale również księgowi. Rekompensatą tej sytuacji była wprowadzona od 1 lipca obniżona, 12% stawka podatku PIT. Nie wszyscy podatnicy skorzystali z likwidacji ulgi dla klasy średniej i zapłacili wyższy podatek PIT.
Dla podatników, dla których ulga była korzystniejsza, wprowadzono tzw. podatek hipotetyczny. Jak jest ustalany? Podatnicy muszą rozliczyć PIT zgodnie z aktualnymi przepisami. Następnie urzędnicy KAS dokonują przeliczenia hipotetycznego podatku i informują podatnika o ewentualnej różnicy do zwrotu. Jeśli okaże się, że podatnikowi przysługuje wyrównanie z tytułu niewykorzystanej ulgi dla klasy średniej, wówczas odpowiednią kwotę zwrotu urzędnicy zwracają na konta bankowe podatników. Właśnie dlatego niektórzy podatnicy w 2023 roku otrzymają nie jeden, a dwa zwroty z podatku PIT za 2022 rok.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polski Ład a rozliczenie PIT 2022/2023. Kto może być zaskoczony zwrotem podatku?
- Rozliczenie PIT-ów. Jakie nastąpiły zmiany podatkowe? Czat z ekspertem
- Ulgi w PIT w 2023 roku. O jakie można się ubiegać?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: pit.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF