urząd skarbowy

  urząd skarbowy

  Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.

  Zbliża się czas rozliczenia podatków za ubiegły rok. Sprawę w urzędzie można będzie załatwić szybko i komfortowo, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem istotnych w czasie pandemii środków ostrożności. Umożliwi to usługa oferowana przez Krajową Administrację Skarbową.

  Kilka dni temu urząd skarbowy bez uprzedzenia i wyjaśnienia sprawy pobrał pieniądze z prywatnego konta Bartka Jędrzejaka. Czy skarbówka może wejść na nasze konto bankowe? Dlaczego przed zajęciem środków urząd nie próbuje wyjaśnić sprawy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elizę Kunę. Adwokat wyjaśniła nam, w jaki sposób działa urząd skarbowy, który jest organem egzekucyjnym. Kiedy możemy spodziewać się kontroli skarbowej? Czy w przypadku spadku lub darowizny musimy odprowadzać podatek? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?

  Niedawno urząd skarbowy uzyskał nowe uprawnienia. Może zablokować pieniądze na naszym koncie bankowym nawet na 3 miesiące. Zrobi to wtedy, gdy komputer wytypuje nas jako potencjalnego oszusta podatkowego. Fiskus poinformuje nas o blokadzie już po jej dokonaniu. Czy wszystkie środki na koncie zostaną zablokowane, czy są jednak wyjątki? W jakim organie możemy złożyć odwołanie od tej decyzji? Czym ten tryb różni się od postępowania egzekucyjnego? O tym w Dzień Dobry TVN mówił doradca podatkowy Piotr Augustyniak.

  Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosił pary, które brały ślub w 2016 roku, o przedstawienie kosztów organizacji wesela. W jakim celu to zrobił? Chciał skontrolować nowożeńców? A może podmioty organizujące ich wesela? O wyjaśnienie poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Elżbietę Duszyc. Zapytaliśmy również, czy rodzice organizujący dziecku przyjęcie komunijne muszą zbierać rachunki.

  W Polsce, darowizna otrzymana od najbliższej rodziny, by była zwolniona od podatku, powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego. Obowiązek ten dotyczy także prezentów ślubnych. W jakim terminie należy zgłosić darowiznę do urzędu? Jakie konsekwencje nas spotkają, jeśli tego nie zrobimy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ekonomistka Katarzyna Iwanoska.

  Marek Isański na skutek błędu urzędu skarbowego został zatrzymany za rzekome oszustwa podatkowe. Jego firma upadła, a on sam stracił wiarygodność wśród kontrahentów. Po latach odzyskał 7 mln zł, które zostały zajęte przez Skarb Państwa. Pan Marek założył Fundację Praw Podatnika, której celem jest walka z urzędniczymi nadużyciami i absurdami. O swojej sprawie powiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu gościła również prawniczka Renata Dłuska. Czy takich spraw jest dużo? Dlaczego sądy rzadko korzystają z zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika?

  "Zmieniły się czasy, to nie są lata 70-te, 80-te (...) instytucje państwa mają coraz większe zaufanie społeczne, coraz częściej dzwonimy na policję, żeby udzieliła nam pomocy". Czy Polacy rzeczywiście zasypują instytucje państwowe donosami? Na co najczęściej się skarżymy? Naszymi gośćmi byli: mł. insp. Marek Konkolewski,, dr Marek Troszyński, socjolog i Ewa Szkodzińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie.

  Tylko do 30 kwietnia masz czas na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2014. Jak rozliczyć PIT-y z 2014 rok? Ilu podatników złożyło już deklarację przez Internet i dlaczego warto to robić właśnie przez Internet? Na czym polegają zmiany w rozliczeniu ulgi na dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN minister finansów Mateusz Szczurek.