Profil zaufany będzie działał inaczej. Co dokładanie się zmieni?

kobieta, która trzyma laptopa na kolanach
Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images
Źródło: Moment RF

Przez profil zaufany możemy załatwić sprawy urzędowe oraz złożyć zeznanie podatkowe. Od 17 czerwca zacznie on działać trochę inaczej i na innych zasadach. Co dokładnie się zmieni? Czy dzięki nim korzystanie z profilu będzie łatwiejsze?

Profil zaufany - co to jest i jak działa?

Profil zaufany to nic innego jak podpis elektroniczny. Z jego pomocą możemy załatwić sprawy urzędowe lub złożyć zeznanie podatkowe bez wychodzenia z domu. Umożliwia również złożenie wniosku czy podania. Jest on przypisany do numeru pesel i każdy z nas może założyć tylko jeden taki profil.

Do tej pory korzysta z niego ponad 11 milionów osób. Tylko w minionym roku założyło go 2,5 miliona Polaków.

Profil zaufany - jak go założyć?

Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. Pierwszy - za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Drugi - składając wniosek przez internet. Taki dokument trzeba później potwierdzić osobiście w tzw. punkcie potwierdzającym (ich listę można znaleźć tutaj). W czasie pandemii pojawiła się możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego. Jest on ważny 3 miesiące, a nie 3 lata jak "tradycyjny".

Profil zaufany - co się zmieni?

Od czwartku, 17 czerwca, każdy kto będzie chciał założyć profil zaufany, będzie mógł to zrobić podczas wideospotkania z urzędnikiem. Na tym jednak nie koniec. Wszystkie profile tymczasowe będą aktywne przez trzy lata (a nie jak dotąd, przez 3 miesiące). Osoby, które złożyły wniosek i czekają na założenie profilu zaufanego, z dniem 17 czerwca automatycznie dostaną do niego dostęp.

Dzięki zmianom posiadacz profilu - po upływie 3 lat - będzie mógł go samodzielnie przedłużyć. O tym, że termin jego ważności dobiega końca, urzędnik poinformuje nas mailem. Posiadacze tymczasowych profili nie mogli sami przedłużać ważności konta, aby móc dalej z niego korzystać musieli składać kolejny wniosek.

Ostatnia wizyta w urzędzie

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Poczta Polska wprowadza usługę e-doręczenie. Koszt maila będzie dość wysoki

Nowa propozycja płacy minimalnej od 2022 roku. Pracownicy zarobią o 200 zł więcej?

Czy rodzice powinni publikować w sieci świadectwa swoich pociech? "Afirmujmy dumę z dzieci nie za oceny, ale za to, jakie są"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: obywatel.gov.pl|wprost.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie