Gorące tematy

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Gorące tematy

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

U Mateusza Gąsiorowskiego zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Choć ma dopiero 33 lata, przebywa w domu seniora. - To jest sytuacja marginalna i wyjątkowa – komentuje w Dzień Dobry TVN prof. Maria Barcikowska, neurolog.

Magdalena i Mateusz zaczęli się spotykać w 2006 roku. Byli szczęśliwi, zakochani. – Pierwszy nasz pocałunek był na peronie we Wrocławiu. Zaczął mnie całować, a ja go odepchnęłam i powiedziałam: "Nie przyzwyczajaj się". Od samego początku, jakby ktoś mu klapki nałożył na oczy, widział tylko mnie. Można powiedzieć, że dosłownie nosił mnie na rękach. Zawsze się mną opiekował – wspomina.

Swoją miłość przypieczętowali. Od 11 lat są małżeństwem, a owocem ich miłości jest 10-letnia córka. Wiedli spokojne, rodzinne życie - do czasu. Bo nagle Mateusz zmienił się o 180 stopni. Zaczął być agresywny. – Nieraz miałam pod gardłem nóż, wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła, kopał mnie. Bardzo często uciekałyśmy z córką z domu - mówiła drżącym głosem Magdalena Gąsiorowska.

Diagnoza: choroba Alzheimera

Żona Mateusza była przerażona. Nie mogła uwierzyć w to, co się dzieje. - Jak tak dobry człowiek mógł zmienić się w potwora? - pytała. Początkowo rodzina nie zdawała sobie sprawy, że Mateusz jest chory. Dopiero po 2-3 latach prawda wyszła na jaw. Zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. 

- To był dla nas wyrok. Jak młody człowiek, mój rówieśnik może mieć chorobę Alzheimera?- nie mogła uwierzyć Magdalena. – Diagnoza poraziła nas jak piorun. Jedyne dziecko, wnuczka, młoda żona. Ani z mojej strony, ani z męża – nikt nie chorował - dodała Barbara Gąsiorowska, mama Mateusza.

Mateusz Gąsiorowski od niedawna przebywa w domu seniora, przystosowanym dla pacjentów z chorobą Alzheimera. Jest najmłodszym w historii tego ośrodka. 33-latek nie potrafi wykonywać codziennych czynności, takich jak: zrobienie kawy, kanapki, podpisanie się. – On wymaga pomocy. Czasem ma dzień, że "ja sam". To mi przypomina lata, jak córka była mała. Teraz ma 10 lat i bardzo dużo z nią rozmawiam. (…) Nie wiem, co nas dalej czeka, ale jak się ślubuje, to nie tylko na dobre, ale i na złe - zadeklarowała żona pacjenta. - Jest tym jedynym i nie wyobrażam sobie, żeby go nie było - dodała. 

Jeśli chcesz wesprzeć leczenie Mateusza, kliknij tutaj - zrzutka.pl/pa62b8 

Choroba Alzheimera u młodych osób

Choroba Alzheimera najczęściej dotyka seniorów. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to, jak często zdarzają się takie przypadki wśród młodych osób. – Definicja choroby Alzheimera o wczesnym początku to od 30 roku życia do 60. Wtedy, kiedy się stawia rozpoznanie. Choroba Alzheimera trwa mniej więcej 20 lat, zanim pojawią się kliniczne objawy, stawia się rozpoznanie - rozpoczęła prof. Maria Barcikowska, neurolog, szefowa Sekcji Alzheimerowskiej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

 – Przypadek pacjenta, który państwo pokazaliście, to już bardzo zaawansowana choroba. Osoby w młodszym wieku zazwyczaj chorują bardziej burzliwie. Szybciej mają objawy agresji, psychotyczne. Ta choroba jest złośliwsza, bardziej dramatyczna. Pacjenci w wieku podeszłym chorują spokojniej. Mają rzadziej objawy psychotyczne, o których mówiła żona pacjenta - dodała.

Zobacz w materiale wideo całą rozmowę z neurolog prof. Marią Barcikowską:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Dorota Wellman przez wiele lat nie mogła zajść w ciążę. "Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko"

Miłość w czasach Tindera. Jak bezpiecznie randkować i znaleźć tego jedynego?

Kobiety w pandemii odzwyczaiły się od biustonoszy. Lekarz i fizjoterapeuta wyjaśnia, czy to dobra decyzja

Reporter: Marta Buchla
Co sądzisz o tym artykule?
151
20
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
22.06.2021
Pusia
Od ćpania tak się jemu porobiło. Rodzina udaje, że nie wie co jest przyczyna.
17.06.2021
Ewa
Opiekowałam się moją Mamusią chorą na Alzheimera. Miałam to szczęście, że byłam już na emeryturze. Nie było łatwo. Przeczytałam wszystkie książki z biblioteki na temat tej choroby i jeździłam co 2 tygodnie na grupę wsparcia dla Opiekunów Chorych na Alzheimera. Twierdzę, że tą chorobę trzeba zrozumieć. Nie można twierdzić że chora osoba nic nie wie,. Czasami tak jest ale są przebłyski świadomości. My nie wiemy dokładnie kiedy one są. To nie tylko poznawanie bliskich. Polecam wyobrazić sobie, że jesteście na miejscu tej osoby. Róbcie tak jak chcielibyście żeby postępowano tak z Wami gdy nadejdzie Wasz czas. Wcale nie ulżyło mi się jak Mamusia odeszła. Był to ogromny ból i ciężar-tylko innego gatunku niż ten w czasie opieki nad Nią. Życzę zdrowia i siły w opiece na chorym RODZICE"KOCHAJ I ROB CO CHCESZ". Czują czy są kochane. One nie mają już nic-tylko nas.
17.06.2021
eBolo
Czy były zrobione badania pod kątem zatrucia metalami ciężkimi? A może to jakiś guz w mózgu? Tu niestety mogą być przeróżne przyczyny.
14.06.2021
Przykromi
5 osób z mojej rodziny chorowała na alzheimera przed i zmarło przed 40 rokiem życia. W tym moja mama. To straszne że coraz więcej osób to dotyka. Współczuję.
Rozwiń wszystkie komentarzy