Fiskus może przyjrzeć się weselnym kopertom. Nowożeńcom grozi wysoka kara

Adwokat Eliza Kuna
Prezenty ślubne - kiedy trzeba zapłacić od nich podatek?
Źródło: hxyume/Getty Images/Jerzy Dudek/East News
Pieniądze w kopercie na stałe wpisały się w polską tradycję. Ten najpopularniejszy podarunek ślubny cieszy zarówno państwa młodych, jak i gości, którzy nie muszą głowić się nad prezentem. Jednak obdarowani nie zawsze zdają sobie sprawę, że upominki ślubne podlegają opodatkowaniu. Kiedy należy je zgłosić do urzędu skarbowego? Ile ma się na to czasu? Na te pytania odpowiedziała adwokat Eliza Kuna.

Prezenty ślubne - kiedy trzeba zapłacić od nich podatek?

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: Na polskim podwórku gotówka w kopercie to najpopularniejsza forma prezentu dla pary młodej. Czy od podarunku nowożeńcy zawsze są zobowiązani zapłacić podatek?

Eliza Kuna, adwokat: W świetle prawa prezent w formie gotówki w kopercie jest traktowany przez urząd skarbowy jako darowizna. To, czy nowożeńcy będą musieli zapłacić podatek od podarunku zależy od tego, od kogo się go otrzymało, a także od jego wartości. Jeśli nie zostały przekroczone obowiązujące limity, nowożeńcy nie muszą martwić się zapłatą podatku. Natomiast jest ona konieczna, jeśli para młoda otrzyma więcej niż 9637 zł od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej, czyli małżonka, syna, córki, wnuka, prawnuka, matki, ojca, dziadków, rodzeństwa, pasierba, ojczyma, macochy, teściów, zięcia, synowej.

Z kolei w przypadku II grupy podatkowej – siostrzeniec, bratanek, wuj, ciotka, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków – limit ten wynosi 7276 zł. Zaś w przypadku przyjaciół i znajomych, czyli tzw. III grupy podatkowej, koniecznym będzie zapłata podatku od podarunku, którego wysokość przekracza 4902 zł. Trzeba pamiętać, iż wysokość ta stanowi wartość wszystkich otrzymanych prezentów od jednej osoby, przekazanych w ciągu 5 lat, a więc nie tylko sama wysokość podarunku ślubnego.

Zobacz wideo: Ślub i wesele

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

Należy również wskazać pewien wyjątek. Jeśli nowożeńcy otrzymaliby prezent w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego od najbliższej rodziny (tzw. grupy zerowej), mogą skorzystać ze specjalnego zwolnienia podatkowego. Do tej grupy należą współmałżonkowie, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki. Prezenty od osób z grupy zerowej bez względu na wartość podarunku nie podlegają opodatkowaniu. Jednak warunkiem jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu.

Załóżmy, że nowożeńczy przekroczą obowiązujące limity. Z jakimi wówczas kwotami muszą się liczyć?

W przypadku I grupy, jeśli prezent nie przekroczy kwoty 10 278 zł od jednej osoby, stawka wynosi 3% (w przypadku II grupy – 7%, a III grupy - 12%). Natomiast jeśli prezent przekroczy kwotę 10 278 zł, ale nie więcej niż 20 556 zł, podatek dla I grupy wynosi 308,30 zł i 5%. Od nadwyżki ponad 10 278 zł dla II grupy – 719,50 zł i 9%, a dla III grupy – 1233,40 zł i 16%. Za prezent powyżej 20 556 zł:

 • dla I grupy wynosi 822,20 zł i 7% od nadwyżki,
  • w przypadku II grupy 1644,50 zł i 12% od nadwyżki,
   • w przypadku III grupy – 2877,90 zł i 20% od nadwyżki.

    Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

    Jak wygląda procedura zgłaszania prezentów?

    W przypadku przekroczenia limitu wysokości podarunku od jednej osoby konieczne jest powiadomienie o tym urzędu skarbowego. W tym celu nowożeńcy muszą wypełnić formularz SD-3, który należy złożyć do urzędu w przeciągu miesiąca od otrzymania podarunku lub formularz SD-Z2, który składa się w ciągu pół roku do właściwego organu podatkowego.

    Nowożeńcy przeliczyli pieniądze z kopert. Wiedzą już, że przekroczyli podane limity, ale jak urząd skarbowy może zweryfikować zawartość?

    Urząd skarbowy nie może skontrolować podczas wesela zawartości kopert i wysokości otrzymanych podarunków. Jednak może upomnieć się o zapłatę podatku, w sytuacji kiedy nowożeńcy zdecydują się na zakup czegoś kosztownego, np. samochód czy mieszkanie i fiskus zażąda udokumentowania źródeł nabycia majątku. Urząd skarbowy może wtedy zapytać, skąd pochodzą środki przeznaczone na zakup rzeczy. Jeśli w takiej sytuacji okaże się, że zakup odbył się ze środków z otrzymanej darowizny i od kwoty tej nie odprowadzono podatku, koniecznym będzie zapłata karnej stawki podatkowej. Wysokość takiego podatku wynosi 20% od kwoty darowizny. Urząd skarbowy może również, w ramach postępowania wyjaśniającego, zwrócić się z zapytaniem do właściciela restauracji, w której organizowane było wesele o informacje na temat jego kosztów czy liczby gości i na tej podstawie obliczyć szacunkową wartość otrzymanych przez nowożeńców podarunków. 

    Obok kopert para młoda często otrzymuje podarunki typu sprzęt AGD czy RTV. Czy te prezenty są zwolnione z podatku?

    Tradycyjne prezenty ślubne, takie jak sprzęt kuchenny, artykuły domowe, dekoracje czy gotówka nieprzekraczająca prawnych limitów są zwolnione z podatku i nie jest konieczne zgłoszenie otrzymania takiego podarunku do urzędu skarbowego.

    Zobacz wideo: Nowa moda na śluby słowiańskie

    Nowa moda na śluby słowiańskie
    Źródło: Dzień Dobry TVN

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Dominika Czerniszewska

    Źródło zdjęcia głównego: hxyume/Getty Images/Jerzy Dudek/East News

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości