Urząd Skarbowy może zaglądać na nasze konta w mediach społecznościowych i uzyskiwać z nich pewne informacje. Co więcej, sami je udostępniamy. Może np. chodzić o niezarejestrowane działalności gospodarcze, które reklamujemy na Instagramie czy Facebooku czy niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. O szczegółach w Dzień Dobry TVN mówił Paweł Janc, radca prawny.
Czy nasza aktywność na IG może być dowodem w sprawie?
Okazuje się, że jeśli w zeznaniach do Urzędu Skarbowego wykazujemy straty, a w mediach społecznościowych pokazujemy wystawne życie i drogie samochody, to fiskus może zainteresować się, skąd mamy na to pieniądze.
- To może zainicjować pewien proces kontrolny i zbieranie dalszych dowodów. Jak najbardziej takie zdjęcia czy informacje z wyjazdów rzekomo służbowych (...) mogą być podstawą, mogą być takim dowodem. Oczywiście to nie jest tak, że każde zdjęcie będzie przekreślało szanse albo będzie - podkreślił Paweł Janc, radca prawny.
Jak zaznaczył gość Dzień Dobry TVN, jeżeli upublicznimy pewną cześć sfery prywatnej swojego życia, to musimy się liczyć, że będzie ona wykorzystywana w różnych postępowaniach.
ZUS może kontrolować media społecznościowe
Nie tylko Urząd Skarbowy może pozyskiwać dane z naszych mediów społecznościowych. Z takiej możliwości korzysta także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczególnie jeśli przebywamy na zwolnieniu lekarskim, a wstawiamy zdjęcia z zagranicznych wakacji czy relacjonujemy jakąś inną pracę.
- Jeżeli dana osoba rzeczywiście nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego zgodnie z celem, a jeszcze publicznie informuje o tym i pokazuje jakieś dowody, to nie powinno budzić zdziwienia, że ZUS może się tym zainteresować - stwierdził radca prawny.
Dodał, że mimo wszystko te organy nie mogą wszystkiego i też muszą działać zgodnie z pewnymi zasadami określonymi w Konstytucji czy RODO.
- W pewnym zakresie mogą ingerować w tę sferę życia prywatnego, mogą zbierać te informacje, przetwarzać. Natomiast musi się to odbywać z poszanowaniem zasad proporcjonalności, minimalizmu i legalności - podsumował Paweł Janc.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fiskus wziął pod lupę media społecznościowe. Tylko niektórzy mogą spać spokojnie
- Dostałeś list od urzędu skarbowego w związku z zeznaniem podatkowym? Nie musisz się obawiać
- Dwa zwroty podatku z PIT. Czy to pomyłka urzędu skarbowego?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News