Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentów? "Pamiętajmy, że jest to przez urząd skarbowy badane"

Podatek od prezentów - kiedy trzeba zapłacić? Jak go uniknąć? Porady prawnika
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy zapłacimy podatek od prezentów?
Kiedy zapłacimy podatek od prezentów?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Prezentownik komunijny 2022
Prezentownik komunijny 2022
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Dress code na komunię
Dress code na komunię
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Maj to czas organizacji ślubów i przyjęć komunijnych, podczas których bohaterowie uroczystości są hojnie obdarowywani prezentami. Nie wszystkie podarki są trafione i często chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Czy po sprzedaży musimy zapłacić podatek? Dlaczego warto się z nią wstrzymać pół roku? O tym m.in. mówiła w Dzień Dobry TVN mec. Eliza Kuna.  

Podatek od prezentu - kwota wolna

Na rodzicach dziecka, które przystąpiło do komunii i otrzymało prezenty czy na parze młodej obdarowanej podczas wesela, ciąży obowiązek zgłoszenia darowizny do skarbówki. Co istotne jednak, w przypadku najbliższej rodziny istnieje możliwość całkowitego zwolnienia od podatku od darowizny. Trzeba jednak ją zgłosić i złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2.

 • 10 434 zł – I grupa podatkowa, np. rodzice, dziadkowie czy też dzieci; 
  • 7 878 zł – II grupa podatkowa, np. ciotki czy wujkowie; 
   • 5 308 zł – III grupa podatkowa: osoby całkowicie niespokrewnione, np. przyjaciele. 

    Limity nie oznaczają jednak, że prezent o niższej wartości zawsze będzie nieopodatkowany. Obdarowany musi zsumować wartość wszystkich darowizn otrzymanych od danej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym otrzymał ostatni upominek. Oznacza to, że - by nie zapłacić podatku - jedna osoba może nas w ciągu 5 lat obdarowywać prezentami o łącznej wartości równej ustawowemu limitowi.

    Jak uniknąć podatku od prezentu? 

    Czy musimy zapłacić podatek w związku ze sprzedażą niechcianego podarunku? Odsprzedaż wiąże się z tym, że otrzymaliśmy prezent w darowiźnie, a potem się na nim wzbogacamy. 

    - Istnieje przepis, który nakazuje nam jako podatnikom użytkowanie, a przynajmniej posiadanie takiej rzeczy, co najmniej przez 6 miesięcy. Dlatego zasadą jest to, że jeśli dokonamy odsprzedaży w ciągu 6 miesięcy, to musimy ten prezent opodatkować. Dlatego, że dostaliśmy go za darmo, czyli nie ponieśliśmy żadnego kosztu jego, a przy sprzedaży uzyskujemy przychód - wyjaśnia mecenas Izabela Kuna.

    W przypadku sprzedaży naszej własności, w tym prezentu, który dopiero co otrzymaliśmy (do 6 mięsięcy posiadania), musimy zapłacić podatek, który wynosi 17%, czyli normalnie tyle, ile PIT.

    - Mało kto o tym wie, natomiast pamiętajmy o tym, że jest to przez urząd skarbowy badane w ujęciu całościowym naszych dochodów (...) Musimy to ująć w naszym picie - podkreśla gościni Dzień Dobry TVN.

    Jak sprzedać prezent bez podatku? 

    Jeżeli jednak przedmioty były w posiadaniu sprzedającego dłużej niż sześć miesięcy, to nie musi on rozliczać podatku od uzyskanego dochodu.

    - Dlatego że jest to traktowane jako tzw. sprzedaż okazjonalna, czyli rzeczy, których używaliśmy - tłumaczy mecenas Eliza Kuna.

    W przypadku handlu na różnego rodzaju portalach jak Vinted, OLX czy Allegro, obowiązuje ta sama zasada. Jest to sprzedaż na aukcji rzeczy zakupionej w celach osobistego użytku, mająca charakter sporadyczny, będąca zwykłym zarządem prywatnym majątkiem podatnika i nie jest działalnością gospodarczą. W takim przypadku odpłatne zbycie dokonane po 6 miesiącach od nabycia nie podlega opodatkowaniu. 

    Co robić w razie wątpliwości? - Warto zadzwonić do Krajowej Informacji Skarbowej i dopytać, w jakiej sytuacji podatkowej jesteśmy - podsumowuje ekspertka.

    Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Luiza Bebłot

    Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Julia Wieniawa podbija Cannes
    Materiał promocyjny

    Julia Wieniawa podbija Cannes