Waloryzacja zasiłków chorobowych. O ile wzrosną i komu przysługują?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przychodzi Polka do lekarza…
Przychodzi Polka do lekarza…
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Już wkrótce wzrośnie minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. W związku z tym osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim, mogą spodziewać się podwyżek świadczenia. O ile wrośnie? Komu i przez jaki czas przysługuje? Sprawdź szczegóły. 

Waloryzacja zasiłku chorobowego - o ile wzrośnie?

Osoby objęte ubezpieczeniem niezdolne do pracy z powodu choroby mają prawo do zasiłku chorobowego. Jego wysokość związana jest z wysokością zarobków oraz wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wzrosło w 2023 roku. Do 30 czerwca zasiłek wynosi 3 011,52 zł. Po waloryzacji wzrośnie do 3 106,44 zł. Oznacza to, że osoby przebywające na zwolnieniach dostaną o 94,92 zł więcej.

Ponadto miesięczny zasiłek chorobowy wynosi:

 • 80 proc. podstawy wymiaru, w tym także za okres pobytu w szpitalu,
  • 100 proc. podstawy wymiaru, także za czas pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy wynika z powodu: wypadku w drodze do pracy albo z pracy, w czasie ciąży, a także ze względu na poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

   - Co więcej, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71 proc. - podaje Rynek Zdrowia.

   Od kiedy nowe, wyższe zasiłki chorobowe?

   Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wzrośnie 1 lipca 2023 roku. Związane jest to z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, a kwota uzależniona jest od zarobków osoby ubezpieczonej.

   Komu przysługuje zasiłek chorobowy i kto za niego zapłaci?

   Zasiłek chorobowy pobierać można przez 182 dni w przypadku choroby bądź 270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy. Do liczby dni zaliczane są zarówno te, za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okres poprzednich (o ile nie przekroczyły one 60 dni).

   Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie wypłaca pracodawca. W przypadku ukończenia 50. roku życia okres ten skraca się do 14 dni. Za kolejne doby zasiłek chorobowy finansowany jest ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

   Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

   Zobacz także:

   Autor: Teofila Siewko

   Źródło: Rynek Zdrowia

   Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości