Newsy

Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS-u. Kto i kiedy może sprawdzić, czy naprawdę chorujemy?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Luiza
Bebłot/Diana Ryściuk
Źródło:
Dziennik Polski/wp.pl
leakarz i pacjent

Zwolnienie lekarskie - czy zawsze jest wykorzystywane zgodnie z prawem? To sprawdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kontrolerzy zakwestionowali je tysiącom osób. Uznali, że były zdolne do pracy, a pobrały zasiłki chorobowe. Kiedy najczęściej ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie? Czy należy być wtedy w domu?

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

2 mln zł - zasiłki chorobowe na taką kwotę zakwestionowały kontrole ZUS-u przeprowadzone w całej Polsce w trzecim kwartale 2021 r.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak przypomniał rzecznik tej instytucji Paweł Żebrowski, osoby, które przebywają na zwolnieniach lekarskich nie mogą pracować, wyjeżdżać na wakacje ani wykonywać innych czynności mogących wydłużyć czas rekonwalescencji.

Kto może zlecić kontrolę zwolnienia lekarskiego

Rzecznik ZUS-u cytowany przez Dziennik Polski wyjaśnił, że kontrole zwolnień może zlecać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawcy, którzy zatrudniają ponad 20 pracowników. Rocznie robi to 30 tysięcy pracodawców. ZUS kieruje kontrolerów do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy danej osoby. Sprawdza np. czy nie pracowała ona w innym zakładzie. Możliwa jest też kontrola przeprowadzana przez lekarza orzecznika, który ma prawo wezwać chorego, zbadać go i zlecić konsultacje u innego medyka. Może również poprosić lekarza, który wystawił zwolnienie, by dostarczył dokumentację medyczną.

Kontrola zwolnień lekarskich - zmiany od 30 sierpnia

Z końcem sierpnia weszła zmiana w poradniku ZUS, zgodnie z którą nieobecność w domu w czasie kontroli podczas zwolnienia chorobowego nie będzie już uznawana za niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia. Niektórzy eksperci oceniają tę zmianę za dość kontrowersyjną. Zwracają uwagę, że może to ułatwiać nadmierne korzystanie ze zwolnień przez osoby, które wcale ich nie potrzebują. 

Zwolnienia lekarskie - kiedy są sprawdzane?

Sporym ułatwieniem w kontrolowaniu jest wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, co znacznie ukróciło nadużycia. Rzecznik ZUS-u podkreślił, że dało to narzędzia do analizowania zwolnień lekarskich z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.

Kiedy zwolnienia są kontrolowane? Najczęściej wtedy, gdy mogą budzić wątpliwości. Chodzi o osoby, które korzystają z nich bardzo często, a zwolnienia są wypisywane przez różnych lekarzy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot/Diana Ryściuk

Źródło: Dziennik Polski/wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: demaerre/Getty Images

Pozostałe wiadomości