Gorące tematy

Zwolnienie lekarskie wstecz. Jak to działa i kiedy lekarz może je wystawić?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Kiedy jesteśmy chorzy i nie możemy pójść do pracy, lekarz wystawia nam zwolnienie. Od pewnego czasu medyk, u którego szukamy pomocy może wypisać nam tzw. wsteczne zwolnienie. Co to takiego i kiedy korzysta się z takiej możliwości? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mecenasem Rafałem Wyzińskim.

Zwolnienie wstecz - kiedy lekarz może jej wystawić?

Choroba może nas dopaść w każdej chwili. W takich nagłych przypadkach bardzo często nie mamy dość sił, aby udać się do lekarza i poprosić o zwolnienie. Zatem, jak wytłumaczyć się pracodawcy z nieobecności w pracy? Z pomocą przychodzi nam tzw. zwolnienie wsteczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można je wystawić na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające moment, w którym przeprowadzono badanie stwierdzające niezdolność do pracy. - Jeżeli lekarz stwierdzi np. w piątek, że nasze problemy ze zdrowiem pojawiły się wcześniej i faktycznie byliśmy niezdolni do pracy, może wystawić nam zwolnienie na wtorek, środę i czwartek - mówił w Dzień Dobry TVN Rafał Wyziński.

Takie zaświadczenia wystawiają lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do tego przez założenie profilu informacyjnego na platformie ZUS. Warto dodać, że pracodawca ma obowiązek przyjąć takie zwolnienie. - To normalne zwolnienie i nie ma możliwości, aby go nie przyjął - mówił specjalista. Ale w sytuacji, gdy ma wątpliwości, co do zasadności wystawienia dokumentu - może zarządzić kontrolę.

Kto może wystawić dłuższe zwolnienie?

Warto dodać, że zwolnienie wsteczne można wystawić również na dłuższy okres niż trzy dni. Jednak nie każdy lekarz ma takie uprawienia. Taką możliwość posiada jedynie lekarz psychiatra. Zgodnie z prawem może je wystawić tylko wtedy, gdy rozpoznał lub podejrzewa, że chory może mieć zaburzenia psychiczne. - W tym przypadku nie ma limitów. Lekarz psychiatra może się cofnąć o tydzień czy dwa - mówił specjalista.

Zwolnienie lekarskie wsteczne, tak samo, jak "zwykłe" zwolnienie jest płatne. Osoba, która przebywa na zwolnieniu, może liczyć na wypłatę w wysokości 80 proc. swojego wynagrodzenia. - Na wypłatę 100 proc. wynagrodzenia dostają jedynie kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi w pracy - dodał mecenas. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to przede wszystkim tych osób, które są ubezpieczone i regularnie mają odprowadzane składki zdrowotne.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości