Kiedy kobiecie należy się zwolnienie lekarskie w ciąży? Od kiedy może je wykorzystać

Młoda kobieta w ciąży u lekarki
Fot. GettyImages / vgajic
Mówi się (zresztą słusznie), że ciąża to nie choroba i nie powinna ona w znacznym stopniu ograniczać funkcjonowania kobiety. To prawda, jednakże są sytuacje, w których wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży są jednoznaczne. Wówczas bez względu na to, czy kobieta pracuje na etacie, prowadzi działalność gospodarczą, czy idzie do nowej pracy, należy jej się zwolnienie od lekarza rodzinnego i szereg przywilejów. Ile można być na zwolnieniu lekarskim w ciąży? Jak dostać takie zwolnienie i kto płaci przyszłej mamie, która na nim przebywa?

Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Rozregulowana zostaje gospodarka hormonalna, zwiększa się skłonność do infekcji, często pojawiają dolegliwości bólowe brzucha i pleców, zakażenia układu moczowego, zawroty głowy. Niektóre kobiety przez całą ciążę nie odczuwają żadnych dolegliwości i mogą funkcjonować normalnie, inne jednak (często nawet wbrew sobie) muszą radykalnie zmienić tryb życia i przejść na zwolnienie lekarskie. Naturalne, że pytania o to, co można robić na zwolnieniu lekarskim w ciąży, jak wygląda wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży i czy zwolnienie lekarskie wlicza się do stażu pracy, wprost cisną się na usta.

Zwolnienie lekarskie w ciąży – od kiedy

Zwolnienie lekarskie w ciąży , jeśli są wskazania, przysługuje kobiecie przez cały okres trwania ciąży. Zwolnienie lekarskie (druk ZUS ZLA – wystawiany ręcznie lub elektronicznie) wydawane jest przez lekarza w przypadku każdej choroby powodującej niezdolność do pracy, natomiast jeśli wydawane jest po potwierdzeniu ciąży pacjentki, dodatkowo opatruje się je kodem literowym „B”. Takie zwolnienie stanowi informację dla pracodawcy i ZUS–u i obliguje do wypłacania świadczenia chorobowego przez okres do 270 dni w wysokości 100% podstawowego dochodu sprzed okresu ciąży. Wyżej wymienione zasady otrzymywania wynagrodzenia w trakcie zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę (posiadających etat lub jego część).

Działalność gospodarcza a zwolnienie lekarskie w ciąży

Jak wygląda wypłacanie świadczenia, jeśli kobieta prowadzi własną działalność gospodarczą?

Osoba taka ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS. Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek, jakie zostały zadeklarowane. Kobieta, która prowadzi działalność gospodarczą, zadeklarować może dowolną podstawę wymiaru składek. Nie powinna być ona niższa niż minimalna podstawa składek ZUS obowiązująca dla firm w danym roku kalendarzowym.

Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego w ciąży

Niedawno wprowadzony został system elektronicznych zwolnień lekarskich, tzw. e–ZLA. Jeżeli pracodawca zarejestrował swój profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych, zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza jest do niego bezpośrednio wysyłane. Jeżeli pracodawca nie posiada takiego profilu albo w sytuacji, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, ubezpieczona musi dostarczyć wydruk zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenie lekarskie (jeżeli lekarz wydaje zwolnienie w formie papierowej) odpowiednio do pracodawcy albo do ZUS.

Niezależnie od elektronicznego czy papierowego zwolnienia pracownik powinien poinformować pracodawcę o nieobecności w pracy oraz szacunkowym okresie jej trwania. Na drukach zwolnienia lekarskiego trafiających do pracodawcy nie ma kodu ICD 10 choroby, zatem pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o przyczynie uzyskania zwolnienia.

Wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży

W zasadzie można śmiało wysnuć wniosek, że udanie się na zwolnienie lekarskie w czasie ciąży uzależnione jest od samopoczucia i dyspozycyjności kobiety, a także od charakteru pracy, jaką wykonuje. Jeśli ciężarna zatrudniona jest jako pracownik fizyczny, a jej praca polega na chodzeniu i dźwiganiu ciężarów, z pewnością bez problemu otrzyma zwolnienie lekarskie na początku ciąży . Jeżeli jednak kobieta czuje się dobrze i nie ma wielu dolegliwości, a praca ma raczej charakter stacjonarny (praca przy biurku), nie ma bezwzględnych wskazań do przerwania aktywności zawodowej. Inną sytuacją jest, gdy kobieta odczuwa silny stres związany z pracą i towarzyszy jej wiele dolegliwości (np. od pierwszego miesiąca ciąży), które uniemożliwiają jej wypełnianie obowiązków służbowych. Wówczas zwolnienie może zostać wystawione.

Oczywiście zdarza się, że ciąża jest zagrożona (np. łożysko przodujące, przedwczesne rozwarcie szyjki macicy), które są wskazaniem do przestrzegania reżimu łóżkowego. Wówczas przeciwskazana jest jakakolwiek praca, a lekarz najczęściej zaleca jak najczęstsze utrzymywanie pozycji leżącej. Stany chorobowe wymagające leżenia zdarzają się w każdym okresie trwania ciąży. Może się również zdarzyć tak, że poza leżeniem konieczna jest hospitalizacja lub zabieg operacyjny.

Wszystko to w pełni usprawiedliwia korzystanie ze zwolnienia lekarskiego przez okres zalecany przez lekarza ginekologa, celem zachowania środków bezpieczeństwa dla ciężarnej i płodu.

Zobacz także: Czy ciężarne kobiety są dyskryminowane w pracy?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości