Kiedy iść na pierwszą wizytę do ginekologa w ciąży? Który moment jest najbardziej odpowiedni, by zgłosić się do lekarza?
Kiedy do ginekologa w ciąży? Pierwsza wizyta
Wiele osób od razu po potwierdzeniu testem ciążowym, że znajduje się w stanie błogosławionym od razu chce skontaktować się z lekarzem, by to potwierdzić. Czy ma to jednak sens - czy jest to czas kiedy należy iść do ginekologa? Na początku ciąży lekarz nie jest w stanie potwierdzić jej obecności za pomocą badań obrazowych, takich jak USG przezpochwowe i przezbrzuszne, nie ma więc sensu gnać od razu do gabinetu. Jedyne co w tym czasie może nam zaproponować ginekolog to badanie poziomu hormonu ciążowego (betaHCG) z krwi. Możemy jednak w tym czasie udać się prosto do laboratorium, gdzie bez skierowania wykonamy odpłatnie takie badanie. Oczekując na pierwszą wizytę, zaleca się modyfikację stylu życia na zdrowszy - zaleca się włączenie zbilansowanej diety, ruch, włączenie suplementacji witaminy D, żelaza i kwasu foliowego.
Kiedy więc pójść do ginekologa w ciąży? Jak długo czekać i zwlekać z umówieniem się do lekarza? Najbardziej odpowiednim czasem na pierwszą wizytę to czas między 6.a 8. tygodniem ciąży, maksymalnie do 10 tygodnia. Jest to czas, kiedy należy ostatecznie zacząć obserwacje ciąży, by rozwijała się prawidłowo. Jeśli chcemy uzyskać becikowe, musimy także przedstawić dokumentację, że pierwsza wizyta odbyła się przed 10 tygodniem. Co zrobić, kiedy z różnych przyczyn dowiadujemy się w późniejszym czasie o ciąży - kiedy pójść do ginekologa? Odpowiedź jest prosta - należy w takim razie bezzwłocznie udać się do gabinetu dla dobra swojej przyszłej pociechy.
Kiedy iść do ginekologa w ciąży - jak wygląda wizyta?
Druga połowa pierwszego trymestru to czas, kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży z różnych względów. Umożliwia to wykonanie wielu ważnych dla dziecka badań, a także następuje po okresie, w którym następuje najwięcej poronień. Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu oraz badania ciężarnej - wziernikowania pochwy, by uwidocznić szyjkę macicy, badania dwuręcznego oraz ogólnego (pomiar ciśnienia, wagi, wzrostu, osłuchanie). Ginekolog ocenia ryzyko ciążowe, podaje sugestie na temat zdrowego trybu życia, zaleca suplementację witamin i minerałów, takich jak kwas foliowy, żelazo czy witamina D. Lekarz informuje także o możliwości wykonania badań prenatalnych, które mają na celu wykluczenie wad genetycznych u płodu. Ponadto kobieta dostaje skierowanie na badania - grupy krwi, przeciwciał odpornościowych, morfologii krwi, badania ogólnego moczu, badania cytologicznego, badania czystości pochwy, badanie stężenia glukozy krwi na czczo, badanie w kierunku kiły, HIV i HCV (zapalenia wątroby typu C), badanie w kierunku toksoplazmozy oraz różyczki. Ciężarna w tym czasie powinna także udać się do stomatologa. Wykonuje się także USG dopochwowe, którym można poglądowo zobrazować jajo płodowe i wstępnie określić, czy ciąża jest pojedyncza, czy spodziewamy się przyjścia na świat bliźniaków. Zostanie też określona przybliżona data porodu.
Kiedy iść do ginekologa - ciąża - harmonogram wizyt
Wykaz zalecanych świadczeń profilaktycznych, badań diagnostycznych i konsultacji medycznych wykonywanych w przypadku ciąży fizjologicznej określa rozporządzenie, tzw. standard opieki okołoporodowej (Dziennik Ustaw Nr 187 z dn. 7.10.2010 poz. 1259).
Kolejne wizyty, które powinny odbyć się podczas ciąży (ciąża przebiegająca fizjologicznie - kiedy iść do ginekologa - charakterystyczne elementy):
· 11-14 tydzień ciąży - wtedy nastąpi pierwsze refundowane badanie USG oraz powtórzenie niektórych elementów z badania podczas pierwszej wizyty,
· 15-20 tydzień ciąży - morfologia, badanie ogólne ciężarnej, ocena ryzyka,
· 21-26 tydzień ciąży - kolejne badanie USG, badanie po podaniu doustnym 75 g glukozy, przeciwciała anty-Rh,
· 27-32 tydzień ciąży - badanie USG,
· 33-37 tydzień ciąży - badanie położnicze, ocena wymiarów miednicy, badanie na HIV,
· 38-39 tydzień ciąży - badanie ogólne, morfologia, praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu,
· po 40 tygodniu ciąży badanie co 2-3 dni - badanie kardiotokograficzne, oceniające bicie serca płodu.
Bardzo ważne jest przestrzeganie harmonogramu powyższych wizyt, dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad prawidłowym przebiegiem ciąży oraz będziemy mogli bacznie obserwować jak rozwija się nasze maleństwo. Trzeba pamiętać, że ważne jest zaplanowanie terminu, kiedy pójść do ginekologa w ciąży.
Bibliografia:
1. Standard opieki okołoporodowej (Dziennik Ustaw Nr 187 z dn. 7.10.2010 poz. 1259
2. Bręborowicz G. Położnictwo i ginekologia tom 1-2, PZWL, 2015
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN