Tymczasowe zajęcie
Od 2020 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej będą mogli zatrzymać na 96 godzin wartościowe przedmioty należące do osoby, wobec której jest prowadzona egzekucja administracyjna. Informacje takie są zawarte w systemie EGAPOLTAX. Skarbówka będzie mogła przejąć dobra na stałe, jeśli potwierdzi, że dług nie został uregulowany lub nie wygasł.
W ciągu 4 dni organ egzekucyjny, czyli naczelnik urzędu skarbowego, będzie musiał sprawdzić i potwierdzić wysokość ewentualnego zadłużenia. Jeżeli zaległość zostanie zweryfikowana i potwierdzona, urzędnik wyda postanowienie o zatwierdzeniu tymczasowego zatrzymania. W tym momencie zajęcie stanie się zajęciem ruchomości w egzekucji - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Zmiany dotyczą zadłużeń przekraczających 10 tysięcy złotych. Polski Ład zakłada także skuteczniejszą walkę z osobami, które zalegają ze zobowiązaniami finansowymi. Przewidywane są nowelizacje ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Tymczasowe zajęcie - jakie przedmioty nie mogą być zarekwirowane?
Przepis o tymczasowym zajęciu nie będzie obowiązywał w przypadku ruchomości o wartości znacznie przewyższającej kwotę długu. Urzędnicy nie będą też mogli zająć przedmiotów podlegających łatwemu zepsuciu ani zwierząt .
Dłużnik będzie mógł się uchronić przed tymczasowym zajęciem ruchomości, jeżeli udowodni, że spłacił dług lub że został mu on umorzony.
Projekt nowelizacji jest w konsultacjach.
Zobacz także:
- Prawie 3 miliony Polaków ma długi. Z jakich opłat rezygnujemy w razie kłopotów finansowych?
- Coraz więcej Polaków pracuje podczas urlopu. "Człowiek jest tam, gdzie jego głowa, a nie jego pupa"
- Biedaemerytury pobiera coraz więcej Polaków. Jakie propozycje zmian ma rząd?
Zobacz wideo: Pracownicy Straży Granicznej. Jak wygląda ich praca?
Autor: Jola Marat
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, innpoland.pl
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF