Uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji i podejmować pracę w Polsce. Dodatkowo pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kiedy ustawa wejdzie w życie i jakie jeszcze korzyści przyniesie? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Fiskus będzie miał większe możliwości w zakresie ściągania długów. W czasie kontroli drogowej lub podczas przekraczania granicy wartościowe przedmioty dłużnika będą mogły być tymczasowo zajęte. Jeśli w ciągu 4 dni okaże się, że nie mamy uregulowanych zobowiązań finansowych, ruchomości przejdą na rzecz skarbówki.
Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą programu 300+. To oznacza, że zapowiadane przez rząd zmiany wkrótce wejdą w życie. Na czym one polegają? Na co muszą przygotować się rodzice korzystający ze wsparcia państwa? Kiedy ruszy nabór wniosków?
Zgodnie z planowanymi zmianami około 8 tys. ludzi zatrudnionych w służbie cywilnej może stracić możliwość wzięcia dodatkowego urlopu. Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów zapowiedział kolejne zmiany. Na czym będą polegały?
Jak zapowiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, w przyszłym tygodniu odbędzie się seria wideokonferencji z przedstawicielami branż: kinowej, transportu lotniczego oraz wysp usługowych w centrach handlowych – m.in. manicure. - Będziemy rozmawiać o tym, jak przywracać te sektory do funkcjonowania – powiedziała.
Siadamy do wigilijnej kolacji, dzielimy się opłatkiem i w rodzinnej atmosferze śpiewamy kolędy. I kiedy jest już tak pięknie i miło, babcia Hela nagle zaczyna indoktrynować na rzecz popieranej przez siebie partii politycznej, czym wywoła atak apopleksji u cioci Jadzi. Wujek Antek z szelmowskim uśmiechem zapyta zapracowaną kuzynkę z Warszawy o to, jak wyglądają jej "sprawy z chłopakami", a brat Andrzej będzie zmuszony do tłumaczenia się z niedokończonych studiów.... i w tym momencie jesteśmy już tylko o krok od tragedii. Jakie inne niewygodne tematy są poruszane podczas kolacji wigilijnej i jak unikać podobnych dramatów? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Dziennikarz Dzień Dobry TVN doszedł też do wniosku, że najlepszą receptą na kłótnie w rodzinie jest... Chinka. :)
Czy wszyscy oczekujący na dziecko rodzice mają szansę na becikowe? Czy będzie to jednorazowa pomoc? Czy takie same prawo do becikowego ma osoba bezrobotna, co osoba zatrudniona na etacie? Ile pieniędzy na każde niemowlę przeznaczy rząd? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Paweł Blajer.
Polski rząd podjął decyzję o ewakuacji Polaków mieszkających na wschodzie Ukrainy. Gościem Dzień Dobry TVN była Wiktoria Charczenko, której część rodziny skorzystała z szansy opuszczenia terenów objętych wojną i na nowo układa sobie życie w Polsce. Powiedziała nam, jak wyglądała ewakuacja. Kto mógł z niej skorzystać? Jakie są nastroje wśród uchodźców? Pani Wiktoria zaapelowała również o pomoc dla osób, które opuściły Ukrainę.
Polski rząd zapowiedział ewakuację z Donbasu rodzin ukraińskich z polskimi korzeniami. Na razie akcja nie doszła do skutku. Tymczasem niektóre rodziny z ziem objętych konfliktem samodzielnie dotarły do naszego kraju. Wśród nich była rodzina Aleksieja Swiridowa, który wraz z córką Walerią gościł w Dzień Dobry TVN. Kiedy zdecydowali się opuścić Ukrainę? Kto pomógł im wyjechać z Ługańska? Jakie mają plany? W jaki sposób można im pomóc? Jakie niebezpieczne sytuacje zdarzyły się Walerii, kiedy była jeszcze na Ukrainie?