Osoby, które spłacają kredyty, zwłaszcza hipoteczne, mogą mieć w obecnej sytuacji poważne problemy. Inflacja nabrała w ostatnich miesiącach tempa, ale podwyżki wynagrodzeń już nie. Sytuację dodatkowo pogarszają aktualne realia geopolityczne i wojna w Ukrainie.
Kolejne podwyżki stóp procentowych
We wtorek 8 marca Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejną podwyżkę stóp procentowych. Obecnie główna stopa referencyjna to 3,5 proc., a jeszcze do września, czyli przed pierwszą podwyżką - przez blisko półtora roku było to 0,1 proc. Razem ze stopami procentowymi, w górę poszedł również wskaźnik WIBOR - wraz z marżą decyduje on o oprocentowaniu kredytu. W obecnej sytuacji 3-miesięczny WIBOR ma już 3,81 proc. Przyjmując, że marża banku to ok. 2,5 proc., oprocentowanie kredytu hipotecznego to obecnie już ponad 6,3 proc.
Drożyzna
Drożyzna
Koszt pieniądza z banku wzrósł przez ostatnie 6 miesięcy o ponad 3,8 proc. Banki z kolei co kilka miesięcy (zwykle co 3 lub 6) aktualizują wysokość rat w oparciu o aktualny wskaźnik WIBOR. Po kolejnych podwyżkach stóp procentowych prędzej czy później raty kredytów zostają podnoszone.
Boom na kredyty w Polsce
Kilka miesięcy po wybuchu pandemii koronawirusa, stopy procentowe były na rekordowo niskim poziomie – wynosiły tylko 0,1 proc. Wówczas w Polsce miał miejsce boom na zaciąganie kredytów. Gwałtowne podwyżki stóp procentowych to zła wiadomość zarówno dla osób, które już zaciągnęły kredyty hipoteczne, jak i tych, które dopiero planowały to zrobić.
Z każdą podwyżką stóp procentowych i wprowadzaniem kolejnych obostrzeń przez Komisję Nadzoru Finansowego wielu osobom spada zdolność kredytowa. Przy rosnących cenach wszystkiego, zwłaszcza materiałów budowlanych, kwoty, jakie banki chcą pożyczać, są coraz niższe. Stopy procentowe i WIBOR rosną, a niższy od planowanego kredyt automatycznie robi się coraz droższy.
Zmienne kursy walut i stóp procentowych są czymś normalnym. Nikt nie może zagwarantować ich stałości przez kolejne 25- 30 lat. Z drugiej jednak strony, obecne tempo zmian jest znacznie szybsze od spodziewanego. Ostatnia w Polsce (przed obecną serią) podwyżka stóp procentowych miała miejsce 11 lat temu, w 2011 roku.
Którzy kredytobiorcy najbardziej odczują podnoszenie stóp procentowych?
Kredytobiorców, którzy zadłużyli się pomiędzy majem 2020 r. a wrześniem 2021 r., czyli kiedy stopy były na minimalnym poziomie, jest w Polsce 562 tys. Zaciągnęli łącznie 345,5 tys. kredytów na kwotę 106,68 mld zł i to właśnie oni mogą mieć największe problemy ze spłatą rat. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdą się ci, którzy wzięli kredyt samodzielnie. W 2021 r. ich udział w liczbie wszystkich kredytobiorców wynosił ok. 38 proc. Warto pamiętać, że podwyżki stóp procentowych dotyczą nie tylko kredytów hipotecznych, przez co osoby zadłużone będą miały do czynienia z podwyżką wszystkich rat jednocześnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić, jeśli brakuje pieniędzy na spłatę kredytu?
- Rekordowa inflacja za styczeń 2022 - GUS podał dane
- Co robić z oszczędnościami w czasach rekordowej inflacji? Polacy popełniają pewien błąd
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: kirill vasilev/Getty Images