Newsy

Rekordowa inflacja za styczeń 2022 - GUS podał dane

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl
Osoba wykonująca obliczenia

Główny Urząd Statystyczny podał, ile wyniosła roczna inflacja w styczniu 2022 roku. Porównano również ceny w stosunku do grudnia. Jest to największy miesięczny skok cen od 24 lat. Ile wyniosła inflacja?

Inflacja za styczeń 2022 - GUS podaje dane

Jak podał GUS 15 lutego - inflacja w styczniu 2022 r wyniosła 9,2% rok do roku. Tak wysoka była 22 lata temu - w listopadzie 2000 roku odczytano 9,3%. Ubiegłoroczna inflacja roczna wynosiła 8,6%. Prognozowane dane są niemal zupełnie zgodne z danymi podanymi przez Główny Urząd Statystyczny, ponieważ ekonomiści prognozowali, że inflacja wyniesie 9,3%.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wyniosła 1,9%, co oznacza największy skok indeksu od 24 lat. Porównanie miesiąc do miesiąca oznacza porównanie styczniowych cen do tych z grudnia 2021 roku. Tak wysoki skok odnotowany był ostatnio w styczniu 1998 roku. Jak podaje GUS w styczniu 2022 roku ceny żywności wzrosły o 9,4%, a utrzymanie mieszkania kosztowało 12% więcej. Wzrost cen paliwa wyniósł 24%.

Według prognoz kolejne miesiące mają być nieco lepsze - ekonomiści spodziewają się niższej inflacji w lutym oraz w kilka następnych miesięcy. Obniżenie inflacji w kolejnych miesiącach ma być spowodowane wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, która weszła w życie od 1 lutego. Jeśli jednak pojawią się zaskakujące, negatywne czynniki, to prognozy mogą się nie spełnić. Jako przykład podaje się wzrost cen baryłki ropy, która obecnie kosztuje 95 dolarów, a na przełomie listopada i grudnia 2021 roku kosztowała o 15 dolarów mniej, czyli 70. 

Rosnąca inflacja a tarcza antyinflacyjna

Dzięki tarczy antyinflacyjnej, jeśli nie pojawią się negatywne czynniki, inflacja w kolejnych miesiącach ma być niższa. System ma działać do końca lipca, jednak jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, powrót do wyższych stawek podatku ma być wprowadzany łagodnie i selektywnie.

Obecna inflacja prawie czterokrotnie przekroczyła cel inflacyjny NBP, który wynosił 2,5% z dopuszczalnymi wahaniami o 1 punkt procentowy. Aby obniżyć "szalejącą" inflację, podwyższane są stopy procentowe. Zabieg ten powinien przynieść efekt w ciągu 2 lat od wprowadzonych wyższych stóp. Zgodnie z wypowiedziami prezesa Narodowego Banku Polskiego, można spodziewać się kolejnych wzrostów.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: goo.gl/73nyq6/Getty Images

Pozostałe wiadomości