Składka zdrowotna za styczeń 2022 roku dla przedsiębiorców - Ministerstwo Finansów wyjaśnia

kobieta rozlicza podatki
Składka zdrowotna za styczeń 2022 roku dla przedsiębiorców
Źródło: shih-wei/Getty Images
Przedsiębiorcy opłacający PIT ustalą podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku na podstawie zasad z 2021 roku. Taką informację przekazało Ministerstwo Finansów. Obecnie nie trwają żadne prace związane z wydłużeniem terminu wyboru przez firmy formy opodatkowania.

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym przypomina, że w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną od dochodu.

Podatki

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu

Składki zdrowotne dla przedsiębiorców w lutym 2022

O wyjaśnienie zasady naliczania składki zdrowotnej obowiązującej w lutym 2022 za styczeń zwróciła się do resortu finansów Polska Agencja Prasowa.

U przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem PIT na ogólnych zasadach (skala podatkowa, liniówka, IP-box), w myśl przepisu przejściowego (art. 79) Polskiego Ładu, podstawę wymiaru składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. ustala się na podstawie zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2021 r. (…) Natomiast składki za kolejne miesiące, wymienieni przedsiębiorcy ustalać będą na podstawie dochodu z poprzedniego miesiąca. Zatem składka za luty br., płatna do 20 marca br. ustalona zostanie na podstawie dochodu ze stycznia br.
- przekazało Ministerstwo Finansów.

MF odpowiedziało również na pytanie o ewentualne przedłużenie czasu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w 2022 roku. Termin mija 20 lutego. Okazuje się, że obecnie nie trwają żadne prace nad przedłużeniem tego terminu. Ministerstwo wyjaśnia, że "przedłużenie tego terminu dla celów podatku dochodowego jest niezasadne, ponieważ przedsiębiorcy i tak muszą dokonać tego wyboru w celu obliczenia składki zdrowotnej już za styczeń 2022 r."

Polski Ład a przedsiębiorcy

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu weszły w życie 1 stycznia 2022 r. W związku z nimi podniesiona została kwota wolna - do 30 tys. zł oraz próg dochodowy - do 120 tys. zł. Poza tym zniesiona została możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej, która u przedsiębiorców opodatkowanych PIT ma być liczona od dochodu.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: shih-wei/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla