Newsy

Co z pensjami w styczniu? Oto zapowiedź szefa resortu finansów

Newsy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
TVN24.pl
Tadeusz Kościński

Może się okazać, że z powodu Polskiego Ładu pod koniec stycznia niektórzy otrzymają niższe wynagrodzenie niż to, które zostało wypłacone im w grudniu. Jak zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński, w takim przypadku będzie przysługiwało wyrównanie.

Polski Ład a styczniowa pensja

Od 8 stycznia br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów dotyczące przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. Według jego przepisów wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Niektórzy mogą w styczniu dostać niższą pensję niż jeszcze w grudniu. Chciałbym uspokoić i przypomnieć, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania - powiedział minister Kościński. Przy okazji zachęcił takie osoby do kontaktu z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.

- Z kolei kadry płacowo-finansowe zapraszam między innymi na livechaty i webinary z naszymi ekspertami czy do bazy Q&A, którą można znaleźć na przykład na portalu wiecejwportfelach.gov.pl. Cały czas jesteśmy do państwa dyspozycji. Jesteśmy też w stałym kontakcie ze środowiskiem księgowych, producentami oprogramowania do programów kadrowo-płacowych czy doradcami podatkowymi - powiedział Kościński.

Podatki w Polskim Ładzie - szkolenia

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą akcję informacyjno-szkoleniową na temat podatkowego Polskiego Ładu. W 2021 r. odbyło się 20 webinarów i szkoleń, w których wzięło udział ponad 24 tys. osób.

- Od stycznia, chcąc pomóc w interpretacji przepisów związanych z podatkowymi aspektami Polskiego Ładu, w tym tych związanych z rozporządzeniem dotyczącym zaliczek, rozpoczęliśmy cykl livechatów i webinarów. Dotychczas wzięło w nich udział około 67 tysięcy uczestników - poinformował szef MF.

Organizowane są też webinary dla lokalnej społeczności. Działa infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, można kontaktować się również przez formularz online. Z ofertą wsparcia dla przedsiębiorców i nauczycieli telefonicznie kontaktowała się Krajowa Administracja Skarbowa - przekazał resort.

Informacje o podatkowej reformie, w tym poradniki i bazę Q&A można znaleźć na portalach podatki.gov.pl i więcejwportfelach.gov.pl. Portale są cały czas uzupełniane - zapewniło MF.

Więcej na stronie TVN24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości