Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Antoni Duda, złożył do MSWiA pismo dotyczące zmian w ramach Polskiego Ładu. Zwrócił się o pilną naprawę masowego naruszenia prawa.
Polski Ład i niższe emerytury
Niektórzy emerytowani funkcjonariusze w styczniu 2022 roku otrzymali pensje nawet o 500 zł niższe niż w poprzednim miesiącu. Prezes ZGSEiR podkreśla, że to naruszenie prawa na dużą skalę, które powinno zostać naprawione. Jeżeli jednak to się nie wydarzy, Stowarzyszenie przygotuje pozew zbiorowy przeciwko państwu i tej decyzji.
- To są duże kwoty dla emerytowanych policjantów. Składka zdrowotna podniosła im de facto podatek z 17 do 26 procent. Zgłosiło się do nas bardzo wiele osób pokrzywdzonych przez Polski Ład. To jest obniżenie emerytury bez podstawy prawnej. Jeśli MSWiA odpowiada nam, że nie będzie rozpatrywało przypadków indywidualnie, to nie mamy wyjścia. Będziemy to zaskarżać do Trybunału Konstytucyjnego albo w formie pozwu zbiorowego pójdziemy do sądu - powiedział Antoni Duda w rozmowie z wp.pl.
Zmiany prawne w 2022 r.
Zmiany prawne w 2022 r.
Problemy z Polskim Ładem
Wprowadzony w życie 1 stycznia 2022 r. Polski Ład to największa w historii III RP reforma systemu podatkowego. W jej ramach znalazły się takie, chwalone przez wiele osób zmiany, jak m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie progu podatkowego czy zwolnienie z podatku dochodowego emerytur do wysokości 2,5 tys. zł. Z drugiej strony liczne głosy niezadowolenia dotyczą podniesienia składki zdrowotnej do poziomu 9 proc. (również dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność) czy zlikwidowania możliwości odpisywania składki zdrowotnej od podatku dochodowego.
Rząd twierdzi, że zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu będą korzystne dla 18 mln podatników, a korzystne lub neutralne - dla 23 mln czyli 90 proc. podatników.
Już pierwsze dni funkcjonowania Polskiego Ładu i jego zapisów ukazały niedociągnięcia reformy. Wielu nauczycieli i policjantów w styczniu otrzymało niższe pensje. Był to efekt niewypełnienia formularza PIT-2, czyli deklaracji pracownika, by pracodawca, przy wypłacaniu wynagrodzenia, uwzględniał kwotę wolną od podatku. Na początku władze obarczyły odpowiedzialnością za całą sytuację księgowych, ale ostatecznie przyznały się do błędu, a minister finansów wydał rozporządzenie, zmieniające sposób naliczania podatku dochodowego. Wszystkim poszkodowanym, którzy w styczniu otrzymali niższe wynagrodzenie niż w grudniu, obiecano wypłacić wyrównanie.
Wiele osób podkreśla, że polski system podatkowy po reformie stał się jeszcze bardziej skomplikowany niż był do tej pory, a problem z interpretacją nowych przepisów mają nie tylko księgowi, ale też pracownicy urzędów skarbowych.
Zobacz także:
- Zmiany w programie 500 plus od 1 stycznia 2022 roku. Co się zmieni?
- Koniec lewych L4. Sejm skrócił okres pobierania zasiłku chorobowego. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w 2022 roku?
- Świadczenia rodzinne 2022 - komu przysługują i ile wynoszą?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: boonchai wedmakawand/Getty Images