"Polski Ład", czyli podatkowy chaos. "Nie każdy jest w stanie przeżyć bez tych 400-500 złotych"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Podniesienie kwoty wolnej od podatku, wyższy próg podatkowy czy zmiany w zasadach płacenia składki zdrowotnej to najważniejsze zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Na czym konkretnie polegają te zmiany i jak odzyskać pieniądze z pomniejszonych wypłat wyjaśnił Maciej Samcik. 

Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu"

Początek roku powitaliśmy podatkowym bałaganem. Na pierwszy ogień poszli pracownicy sektora budżetowego. W większości otrzymali niższe wynagrodzenia, choć jest i dobra wiadomość – w wielu przypadkach będzie miało to wyłącznie skutki na poziomie przepływu pieniędzy w budżecie domowym, ale nie musi oznaczać trwałych strat.  

- "Polski Ład" składa się z trzech rzeczy - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Samcik. - Pierwsza, to wyższa składka zdrowotna, plus 9 proc. do podatku i to zadziałało. I są dwie części, które mają to neutralizować: wyższa kwota wolna od podatku, czyli pierwsze 30 tys., które zarabiamy w roku jest bez podatku i ulga dla klasy średniej - dodał.

Wprowadzone zmiany dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenie i przedsiębiorców. Nie obejmą one natomiast właścicieli firm korzystających z ryczałtu i karty podatkowej bądź rozliczających się podatkiem liniowym. W założeniu na "Polskim Ładzie" mają skorzystać zarabiający najmniej - drobni przedsiębiorcy, pracownicy na tzw. umowach śmieciowych i emeryci z niskimi świadczeniami. O tym, jak bardzo niekorzystna okazała się reforma przekonały się już grupy zawodowe, których pensje wypłacane są z góry.

PIT-2 i ulga dla klasy średniej

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zostanie wydane rozporządzenie umożliwiające składnie formularza PIT-2 przez cały rok. - Rząd nie uprzedził, żeby sprawdzić, czy złożyliśmy odpowiednie oświadczenia - podkreślił ekspert. - Żeby zneutralizować te dwie części, które mają neutralizować to plus 9 proc. do podatku, to trzeba zadbać, by w papierach był porządek. Tam jest załącznik PIT-2, który powoduje, że pracodawca może naliczać nam kwotę wolną od podatku. Jeśli ktoś tego nie złożył, to pracodawca dolicza mu tylko wyższą składkę zdrowotną

Ci, którzy nie złożą oświadczenia PIT-2 powinni otrzymać wyrównanie wiosną 2023 roku.

- Nie każdy jest w stanie przeżyć bez tych 400-500 złotych od pierwszego do pierwszego - zauważył Maciej Samcik. - Najgorzej będzie, kiedy ludzie będą musieli iść po chwilówki, żeby zapłacić wyższy rachunek za gaz - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana