Tabletki na powiększenie biustu i odchudzanie. Dlaczego dajemy się nabrać? "Jest ogromny kryzys wiary w naukę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego wierzymy w pseudoreklamy?
Dlaczego wierzymy w pseudoreklamy?
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Reklamy preparatów o niezwykłych właściwościach często pojawiają się w internecie, szczególnie w mediach społecznościowych. Konsumenci dają się nabrać i kupują "cudowne" tabletki na powiększenie biustu lub odchudzające pigułki, które mają przynieść efekt w zaledwie kilka dni. Dlaczego wierzymy w coś, co nie ma nic wspólnego z nauką? Na ten temat rozmawialiśmy z psycholożką Katarzyną Kucewicz i dermatologiem Łukaszem Preibiszem.

"Cudowne" tabletki

Naukowcy i lekarze nie odkryli jeszcze tabletki na wszelkie nasze dolegliwości. Lekarze są zgodni, że preparat na schudnięcie 10 kg w tydzień nie istnieje. Nie ma też pigułki na powiększenie biustu czy ust. Dlaczego dorośli ludzie dają się nabić w butelkę i wierzą, że tabletka może zdziałać cuda?

- Wszyscy szukamy jakiegoś eliksiru młodości, jednego leku na wszystko, więc to nie jest coś nowego dla nas. Szukałem odpowiedzi na pytanie, czy istnieją tabletki na powiększenie piersi i jedyną rzecz, którą znalazłem, to informację o lekach hormonalnych, które mogą w ten sposób działać, ale żeby była tabletka, która powiększa piersi, usta, poprawia bruzdy nosowo-wargowe, to tego nie mamy. Tego w naszej medycynie anty-agingowej nie spotkałem. U siebie w klinice tego nie mam - podkreślił dermatolog Łukasz Preibisz.

Nie ma tabletek, które natychmiast poprawią urodę, nie ma też niezwykłych pigułek na ekspresowe odchudzanie.

- Wszystkie rzeczy, które odchudzają w szybkim tempie, są dla nas niebezpieczne, niezdrowe. Jeżeli mamy ochotę się odchudzać, to przede wszystkim ruch, prawidłowa, zbilansowana dieta i pomoc lekarza, który jest w stanie dostosować dietę do potrzeb danej osoby - zaznaczył specjalista.

Oszuści pseudonaukowcy

Dlaczego argumenty lekarza i doświadczonego specjalisty nie trafiają do nas, a w zamian za to niektórzy wierzą w coś, co może być zagrożeniem dla życia?

- To jest bardzo skomplikowany proces umysłowy, dlaczego takie coś działa, a medycyna konwencjonalna nie wzbudza zaufania. Przede wszystkim w medycynie nie ma pewników, lekarz nigdy nie powie: "Na pewno pani schudnie po tym, na pewno będzie się pani dobrze czuła". Natomiast w pseudonauce wszystko jest "pewne" - na pewno schudniesz, na pewno urosną ci piersi, na pewno będziesz mieć drugie usta. Druga rzecz jest taka, że medycyna jest oparta na faktach, jest taka chłodna, racjonalna. A pseudonauka bardzo często oddziałuje na nasze emocje. To są przypadki np. pani Grażyny z Wałbrzycha, która schudła, my się z nią utożsamiamy, że my też możemy - tłumaczyła psycholog Katarzyna Kucewicz.

Często też pseudonaukowcy mają ogromne umiejętności interpersonalne. - Potrafią tak do nas mówić, tak nas przekonywać, otulą nas opieką. Pandemia pokazuje, że jest ogromny kryzys wiary w naukę, ludzie nie wierzą w badania i fakty, które mówią, że takie tabletki nie działają - dodała nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości