Inflacja uderzyła w portfele Polaków. Blisko 80 proc. z nas szuka w sklepach tańszych produktów lub zamienników - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research i Grupę Blix. Na czym polega zjawisko product switching?
Jest drożej niż w centrum Paryża.
Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent rok do roku. Takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom od lipca 2000 roku i jednocześnie więcej, niż wynikało z szacunków. Jak wskazują ekonomiści, inflacja złamała kolejną psychologiczną barierę. Niestety, ich zdaniem to jeszcze nie koniec i szczyt wzrostu dopiero przed nami. Sprawdź, co podrożało najbardziej.
Czy warto tankować "na zapas"?
Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową o 0,75 pkt. proc. Co robić, jeśli po kolejnej podwyżce zauważamy, że nie stać nas na spłatę kredytu? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział Maciej Samcik, ekonomista.
Kredytobiorcy załamują ręce, bo stopy procentowe znów poszły w górę. To piąta podwyżka od października ubiegłego roku i jak zapowiadają ekonomiści - nie ostatnia.
"Więcej kaszy, mniej wydumanych składników".
Podniesienie kwoty wolnej od podatku, wyższy próg podatkowy czy zmiany w zasadach płacenia składki zdrowotnej to najważniejsze zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Na czym konkretnie polegają te zmiany i jak odzyskać pieniądze z pomniejszonych wypłat wyjaśnił Maciej Samcik.
"Czekają nas drogie święta".
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 otrzymało trzech naukowców: David Card, oraz wspólnie Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens. Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Angrist i Imbens zostali wyróżnieni za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".
W dobie pandemii nasze życie uległo diametralnej zmianie. Niestety wiele osób poniosło spore straty finansowe. W co zatem warto inwestować w trudnych czasach? O najlepszych sposobach na to, by 2021 roku pomnożyć pieniądze, mówił w naszym programie ekonomista Marcin Iwuć.
Z badań Eurostatu wynika, że tylko ok. 4% Polaków decyduje się na wynajem mieszkania. Pozostali wolą się zadłużyć i kupić własne M. O to, z czego to wynika i czy ten trend może się zmienić zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ekonomistę Marka Zubera i ekspertkę rynku nieruchomości Marię Semczyszyn.
Czasami zapominamy o założonych przez siebie, ale nieużywanych kontach bankowych. Okazuje się, że jest jednak instytucja, która o nich pamięta - to bank. W Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć powiedział, co nas czeka, jeśli nie zamkniemy rachunku, z którego nie korzystamy.
Już niedługo opanuje nas szał przedświątecznych zakupów. Gość Dzień Dobry TVN - ekonomista Marcin Iwuć - podpowiada, jak w tym czasie nie ulec promocjom i reklamom i ocalić swój budżet domowy. Zobaczcie, jak zaplanować przedświąteczne wydatki.
Podobno Polokom bliżej jest do kupowania niż do oszczędzania. Z czego to wynika? Czyżby chęć konsumowania nie miała końca? Czy pieniądze dają nam szczęście i poczucie bezpieczeństwa? Dzień Dobry TVN odwiedzili: trener biznesu i coach Grzegorz Frątczak oraz ekonomista Marek Zuber.
Banki zaczęły mniej zarabiać na udzielonych kredytach i postanowiły poszukać pieniędzy w innych miejscach, np. w kieszeniach swoich klientów. Jakie są najczęstsze praktyki banków, które uderzają w klientów? Czy są one zgodne z prawem? Jak walczyć z nieuczciwymi bankami? Czy argument "nie zrozumiałem zapisów umowy" przekona sąd do unieważnienia umowy? Gdzie można znaleźć wykaz klauzul niedozwolonych? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: adwokat Piotr Kaszewiak i ekonomista Marek Zuber.
Jak ustrzec się przed ewentualnym oszustwem ze strony doradcy finansowego? Czy można negocjować warunki polisy lub się z niej wycofać? O tym Dorota Wellman i Marcin Meller rozmawiali w studiu Dzień Dobry TVN, z ekonomistą Marcinem Iwuciem, autor bloga Finanse bardzo osobiste.
Utrata pracy to, obok rozwodu i śmierci najbliższej osoby, najbardziej stersogenne wydarzenie. Wtedy tracimy poczucie własnej wartości i zaczynamy martwić się o przyszłość. Jak sobie poradzić z utratą pracy? Czy od razu szukać nowej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ekonomistę Marcina Iwucia i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego.