Ulga na "połowę dziecka". Samotni rodzice będą rozczarowani

kobieta przy komputerze z dziećmi, matka
Ulga na połowę dziecka
Źródło: Getty Images
Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci to jedna z najpopularniejszych metod wspomagania obywateli przez państwo. Można z niej korzystać trzymając się ściśle określonych zasad. Ogłaszając projekt nowelizacji podatkowej rząd zapowiedział zmiany w rozliczaniu. Okazuje się jednak, że rodzice, którzy sami opiekują się swoimi pociechami, otrzymają o wiele mniej pieniędzy.

Ulga na dziecko 2022

Chociaż Ministerstwo Finansów obiecało powrót do preferencyjnego rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci, nie będzie ono już tak korzystne jak wcześniej. Niekorzystne rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Nowym Polskim Ładzie; ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez senatorów.

- Rodzic rozliczy się „z połową dziecka" – donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jak to możliwe?

Podatki

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu

Nowy Polski Ład a ulga na dziecko

Nowy Polski Ład to pakiet licznych zmian, który wprowadza szereg nowych metod i zasad płacenia podatku w 2022 r. i latach kolejnych. Jej skutki odczują wszyscy podatnicy – także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł - podkreśla w rozmowie z "DGP" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Przeciwni zmianom w sposobie rozliczania ulgi na dziecko byli posłowie opozycji, którzy podczas prac w Sejmie pytali wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z "połową dziecka".

Rozliczenie z "połową dziecka". O co chodzi?

Osoba samodzielnie wychowująca dziecko nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu. Po zmianach daninę zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5 - cytuje "Dziennik Gazeta Wyborcza".

Jedyną grupą "uprzywilejowaną" odnośnie możliwości odliczenia pełnej ulgi na dziecko mają tylko ci rodzice, którzy wychowują niepełnosprawne dziecko. Oni będą się rozliczać jak wcześniej, czyli mogą odliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu (tak jak jest w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości