Pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w tym roku różni się od dotychczasowych, bowiem będzie trwało dwa dni. Rozpoczyna się we wtorek 3 stycznia i potrwa do środy 4 stycznia. RPP podejmie decyzje na temat stóp procentowych. Czy zostaną podniesione? Sprawdź, jakie są przewidywania ekonomistów.
Dwudniowe posiedzenie RPP w styczniu 2023
Pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w tym miesiącu będzie wyjątkowe, ponieważ potrwa dwa dni - od 3 stycznia (wtorek) do 4 stycznia (środa). Podczas posiedzenia podjęta zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych - czy zostaną podwyższone, czy jednak pozostaną na obecnym poziomie.
Praca i finanse
Praca i finanse
Przed wybuchem pandemii COVID-19 dwudniowe posiedzenia były normą, jednak od marca 2020 r. wszystkie skrócono do jednego dnia. Wynikało to z ograniczeń pandemicznych, jak tłumaczyli członkowie RPP, w tym także prezes Adam Glapiński.
Posiedzenie RPP styczeń 2023 - przewidywania ekonomistów
Według ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie decyzji o zmianie stóp procentowych - podał portal tvn24.pl. Według przedstawicieli Credit Agricole RPP utrzyma niezmieniony poziom, co oznaczałoby, że stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6,75%. Według ich oceny "decyzja o stabilizacji stóp procentowych na posiedzeniu w tym tygodniu będzie spójna z wypowiedziami prezesa NBP na grudniowej konferencji". W tym czasie prezes Glapiński dał do zrozumienia, że Rada Polityki Pieniężnej dąży do jak najszybszego zduszenia inflacji przy jednoczesnym uniknięciu zbyt silnego ograniczenia aktywności gospodarczej.
Ekonomiści PKO BP uważają podobnie - "bez zmian pozostaną nie tylko stopy procentowe (referencyjna 6,75 proc.), ale także retoryka (pauza, a nie koniec cyklu podwyżek), [...] jest zbyt wcześnie na dywagacje o obniżkach stóp". Także ekonomiści banku Pekao uważają, że posiedzenie "nie przyniesie żadnych nowości".
Również specjaliści z ING Banku Śląskiego oczekują, że RPP pozostawi stopy bez zmian. Jak podali w komunikacie "wydłużająca się 'pauza' w cyklu podwyżek sugeruje, że został on de-facto zakończony. RPP jest przygotowana na dalszy wzrost inflacji w styczniu i lutym 2023, a kluczowymi z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej są tempo dezinflacji od marca tego roku oraz kształtowanie się kursu PLN".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Wzrost ceny koszyka zakupowego. O ile więcej płacimy za podstawowe produkty w grudniu?
- Co będzie droższe w 2023? Dane GUS i prognozy ekonomistów
- W 2023 roku czekają nas dwie podwyżki. Ile wynosi nowa płaca minimalna?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Lukasz Misiuda / EyeEm/Getty Images